rak prostate
Star sem 52 let. Da sem moral ponoči urinirati se mi dogaja kar pomnim. (ne sicer vsak dan, ampak dovolj pogosto)Pred približno 10 leti sem imel prvič resnejše težave: večkratno zaporedno uriniranje, slabši curek, močno tiščanje pred uriniranjem v predelu mod, tiščoče bolečine okoli mod …) Obisk pri urologu ni pokazal kaj posebnega (rektalno tipanje, PSA, ultrazvok trebušne votline – vse bp). To se mi je ponovilo še dvakrat, obakrat sem bil pri urologu (rektalno tipanje) in vedno brez kakšne resne diagnoze. Problemi so vsakokrat po približno 1 mesecu izginili.
Pred mesecem dni se mi je vse približno v isti obliki ponovilo, le da sem imel namesto slabega curka bolj izraženo boleče tiščanje pred uriniranjem in posamezne dni pogosto nočno uriniranje, vse ostale boleče težave v mednožju pa so bile približno take kot prej. Zaradi svojih let sem se vseeno odločil za obisk pri zdravniku, ki pa je tokrat pri ultrazvoku trebušne votline opazil na sicer celo manjšem volumnu prostate kot je normalno in na normalni simetrični obliki, mislim, da je rekel med brazdama nenormalno svetlejšo barvo (torej zgostitev).Ker je zdravnik prijatelj, mi je nedvoumno povedal, da je stvar lahko resna in mi priporočil PSA test. Ultrazvok trebušne votline v forumu nisem zasledil, da bi bil priporočan kot posebno verodostojna preiskava pri boleznih prostate,(vedno se omenja transrektalni UZ), zato me je zagrabila panika, češ, če se že pri tej preiskavi vidi anomalije, kako resno bo šele z drugimi preiskavami. Stvar mi krepko odvzema spanec, zato prosim za čimprejšnji odgovor. Rad bi vedel še, ali bi se pri tem pregledu videlo, če gre za pozen stadij raka glede na to, da je rak prostate pri “mlajših” mnogo malignejši. Že vnaprej hvala za odgovor.
Dragi Marjan,
vaše težave trajajo že zelo dolgo. Ves ta čas seveda niste imeli raka, kot vas je morda strah. Ker pa je sedaj vaš najbolj pereč problem strah pred tem, da bi bil rak razširjen, kar k stvari: ČE imate raka, ta najverjetneje NI razširjen! Prostata je lepo simetrična, vidna je le omejena zgostitev. Kaj pomeni to razširjen rak, si preberite v moji temi POMEMBNO! STAGING, GRADING… Vidim, da ste sicer v zelo dobrih rokah in da lahko prijatelja o vsem povprašate. Transurektalni UZ je resnično bolj natančen (verjetno vam ga bodo sedaj opravili in natančneje opredelili to zgostitev, morda bodo opravili tudi biopsijo), toda ultrazvok trebušne votline še zdaleč ne pomeni nekaj meglenega, kjer bi se videlo samo največje nepravilnosti. Ne glede na izvid PSA (se pravi bodisi povišan ali normalen) je mogoče, da raka nimate (ali pa imate). PSA je tumorski označevalec. Več o tem boste našli tukaj:
Seveda bo povišan PSA najverjetneje sprožil alarm (lahko, da bo lažen). Toda, če se na koncu še vedno izkaže, da imate zgodnjega raka prostate, vaš položaj še zdaleč ni brezupen. Vse o možnostih zdravljenja preberite tukaj:
Vaša usoda ni tako črna, da bi zaradi nje preživljali nemirne noči brez spanca. Upam, da vas bo danes obiskal – dolg in sproščujoč!
Pa lep pozdrav,
Irena
Gospa Irena, hvala za blagodejnost vaših besed. Nekje v vaših dosedanjih odgovorih sem prečital, da se samo ena tretjina obolelih sreča z začetnimi težavami uriniranja. Ali ima ta tretjina avtomatsko manjšo možnost ujeti bolezen na začetku kot tisti, ki jim z večinoma “menagerskimi” preventivnimi pregledi ujamejo povišan PSA?
Dragi Marjan,
če ima ta tretjina vrh vsega še to nesrečo, da ima za zdravnike ljudi, ki se izogibajo pregledu prostate (to pa se je na srečo začelo spreminjati), potem da. Ker pa so se strokovnjaki začeli zavedati, da tumorski markerji niso vse, temveč da k diagnozi veliko pripomore tudi fizični pregled, ti posamezniki le niso toliko ogroženi. PSA je v korist – toda ni zlato pravilo ali temelj postavljanja diagnoze raka prostate. Povečana prostata po drugi strani prizadene toliko starejših moških, da so težave z uriniranjem skoraj pravilo, kot pa izjema. Naprtiti torej te težave avtomatsko povečani prostati pa je prav tako napačno, ne da bi preiskavo usmerili tudi k odkrivanju raka.
Pa lahko noč,
Irena
Če bi vas to dodatno pomirilo, potem da, vendar se o nujnosti te preiskave lahko podrobneje posvetujete z zdravnikom, pač glede na vaše siceršnje simptome. Še vedno ni znano ozadje vaših težav, odkrivanju teh bi bilo potrebno nameniti več pozornosti. Je vzrok vašim sicer redkim težavam z uriniranjem tista zgoščina na prostati ali kaj drugega? S sodobnimi tehnikami lahko dokaj preprosto te težave odpravimo (torej, če prostata zažema sečnico). Če so težave minile in če tudi vaš zdravnik meni, da jih gre pripisati pač tegobam starajočih se moških, potem nadaljna obravnava za zdaj ni potrebna. Vsekakor pa se uvrščate v skupino, kjer je potrebno pozorno spremljanje in sodelovanje med zdravnikom in pacientom (torej – ne opuščajte pregledov!).
Lepo vas pozdravljam,
Irena