Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak na žrelu

rak na žrelu

Pozdravljeni,

tašča je pred devetimi uspešno prebrodila raka na žrelu, marca letos pa so se ji na vratu (brazgotina prejšnje operacije) pojavile izrastline (podobne bradavicam). Pregled pri onkologu je pokazal raka na žrelu, konzilij je odsvetoval tako operacijo kot obsevanje in kemoterapijo, odpustili so jo v domačo oskrbo. Zaradi otežkočenega dihanja so ji vstavili kanilo, ki pa se zaradi strjevanja sluzi pogosto maši. V izolski bolnišnici (tam smo bili na dopustu) so ji svetovali vlaženje kanila z fiziološko razstopino (potem se je počutila bolje), ko pa smo jo pripeljali domov v Celje na menjavo kanila, pa so nam to izrecno odsvetovali in dejali, da je vlaženje celo škodljivo.

Rak napreduje hitro, zato onkologi predvidevajo, da hrane kmalu (14 dni) ne bo mogla zaužiti skozi usta. Kako ji prehranjevanje in dihanje čim bolj olajšati? Ima kdo izkušnje z rakom na tem predelu ?

Vnaprej hvala za vsak odgovor.

Povhlja

Draga Povhlja,

priporočam vam, da se obrnete na društvo Hospic:

Verjetno vam bodo znali pomagati s kakšnim praktičnim nasvetom, saj so izkušeni pri spremljanju bolnikov z napredovalim (neozdravljivim) rakom.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Draga Irena,

Hvala za odgovor, kljub temu pa me zanima več o raku na žrelu, lahko bolezen in njeno napredovanje nekoliko opišete?

Hvala

Povhlja

Draga Povhlja,

rak žrela je podoben raku ustne votline, o katerem sem že podrobneje pisala. Za začetek si preberite nekaj osnov, ki vam bodo v pomoč pri razumevanju bolezni:

O raku v ustih pa smo razpravljali tukaj:

Na zgornji povezavi boste našli tudi tveganja, povezana z nastankom tega raka. Seveda ni vsak rak vratu rak žrela, zato je pomembno, da poznate, če želite o tem raku vedeti več, natančno diagnozo (ploščatocelični ali skvamozni karcinom?).

Žrelo je vezivno mišična cev, ki povezuje nosno in ustno votlino s sapnikom in požiralnikom. Zgornji del žrela zato imenujemo nazofarinks, srednji orofarinks in spodnji hipofarinks.

Rak žrela je pogost pri moških, pri ženskah pa je redkejši. Vsako leto odkrijejo v Sloveniji okoli 60 novih primerov tega raka. Prvi znaki so trajna bolečina v žrelu, otekle bezgavke, težave pri požiranju in dihanju. Žal presejalnih testov, s katerim bi raka odkrivali v splošni populaciji, ne poznamo.

Napredovali rak povzroča težave tam, kjer je njegovo primarno mesto. Rast raka v žrelu torej povzroči težave s požiranjem in dihanjem. Metastaze (zasevki) povzročajo težave na oddaljenih mestih. Pomembna je obravnava bolečine, saj dandanes ni razloga, da bi bolnik z napredovalim rakom trpel bolečino. Ustrezna analgetična terapija, ki jo negovalec usklajuje s pomočjo zdravnika, jo uspešno preprečuje. Pri napredovalem raku se počasi razvije splošna oslabelost, zaradi katere je večina bolnikov prikovanih na posteljo. Tudi zaradi dolgotrajnega ležanja se razvijejo določene težave (preležanine). Ne tako zanemarljive pa so tudi čustvene težave, ki nastanejo, ko se bolnik sooča s smrtjo. Zato je pomembno, da se z njim pogovarjamo in mu nudimo toplino, prijazne besede. Tako kot pri negovalcu lahko tudi pri bolniku pride do točke, ko ima “vsega dovolj”, dovolj ležanja, dovolj tega, da drugi skrbijo zanj, dovolj zdravil, pride lahko tudi do pravega depresivnega stanja. Okolje, v katerem vzpodbujamo bolnika, da deli svoja občutja z nami, bo zanj manj obremenjujoče. Prav tako je pravilno, če bolnika pripravimo, da sprejme dejstvo, da ima napredovalega raka. Če o določenih stvareh bolnik noče govoriti, ga v to ne silimo. Sprejmemo tisto, kar nam želi povedati.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

New Report

Close