Rak na prostati
Spoštovani!
Diagnoza Ca prostatae C 67.0 (T2 NXMX) Po Glesaonu 7
Mnenje patologa:
Tubulni invazivni adenokarcinom prostate, zmerno diferinciran, po Glasonu 7 (3,4) v 4 in 5, kjer prerašča stebrička skoraj v celoti. V5 še nekaj PIN1…
Vem samo to, da bom moral na radikalno prostatoktemojo. Naročen sem že bolnišnici v Slov. gradcu.
Ali kdo ve, kako to izgleda?
Je potrebna narkoza?
Je zdravljenje dolgotrajno?
Je ozdravitev popolna?
Na kratko toliko.
Lep pozdrav in hvala vsem za odgovor!
http://www.pisateljstvo.com
Dragi lado!
Patolog pregleda tkivne vzorce iz prostate pod mikroskopom in določi razred oz. stopnjo po Gleasonu. Oceni sta dve in se na koncu seštejeta med seboj (3+4 je 7 v vašem primeru). Patolog oceni od 1 do 5, kako celice izgledajo (prva ocena) in kako so urejene (druga ocena). Nižji kot je rezultat, bolje je. Nižji rezultat dajejo manj spremenjene celice, ki po rasti med seboj bolj spominjajo na izvorno tkivo. Takšen rak ima manj potenciala za širjenje. Rezultat po Gleasonu je dokončen šele po odstranitvi prostate, saj je takrat patologu na voljo celotno tkivo. Ocenjevanje po Gleasonu je v pomoč pri odločitvi, kateremu bolniku se priporoči radikalna prostatektomija (odstranitev prostate), saj pri nekaterih bolnikih lahko raka prostate le opazujemo, ker pri njih ne predstavlja večje nevarnosti.
Z radikalno prostatektomijo odstranimo raka iz prostate in bližnjih področij, kamor bi se rak lahko razširil. Ta poseg tudi pomaga preprečevati morebitno kasnejše širjenje raka. Poseg se lahko dopolni s kasnejšim hormonskim zdravljenjem. Najpogosteje se operacijo uporablja v zgodnjih stadijih raka, ko je rak še omejen na prostato. Če je tumor majhen in se še ni razširil izven prostate, je lahko kirurški poseg najustreznejši način zdravljenja, včasih pa ga uporabimo tudi pri napredovali bolezni.
Radikalna prostatektomija se izvaja na dva najpogostejša načina: retropubični in perinealni. Odstrani se celotna prostata, semenska mešička in nekaj bližnjega tkiva. Retropubični pristop se izvaja preko kirurškega reza v spodnjem delu trebuha. Kirurg lahko nato odstrani raka skozi ta rez. Odstrani se prostata, semenska mešička in manjši del mehurja v bližini prostate, če je potrebno, pa se odstranijo še bližnje bezgavke. Če je le mogoče, se kirurg trudi ohraniti potek živcev, ki tečejo v bližini prostate.
Radikalna perinealna prostatektomija je podobna retropubični, vendar se raka oz. celotno prostato tukaj odstrani preko kirurškega reza med mošnjo in anusom.
Sam poseg traja od ene do štirih ur. Perinealna prostatektomija je večinoma krajša od retropubične operacije.
Ko je bolnik še v splošni anesteziji, se mu ob koncu posega vstavi kateter v sečnico, preko katerega med okrevanjem lažje odvaja urin. Po odstranitvi katetra odvaja urin bolnik sam. Po obeh opearcijah ostanejo bolniki vsaj 3-7 dni v bolnišnici, nato pa nekaj tednov okrevajo doma.
Po odstranitvi se prostato pošlje na oceno, saj je potrebno ugotoviti, ali je kirurg izrezal raka z varnostnim robom. Kadar imajo robovi izrezanega tkiva rakave celice, lahko rak ostane v telesu in je potrebno dodatno zdravljenje (obsevanje ali hormonska terapija).
Kirurški poseg lahko optimalno zdravi raka prostate v zgodnjem stadiju ter omogoči dokončno ozdravitev. Vendar pa je to zahtevnejši poseg, ki terja hospitalizacijo in ima lahko stranske učinke kot so impotenca, urinarna inkontinenca in zoženje uretre, zaradi česar je odvajanje urina težje. Nekateri omenjeni stranski učinki se lahko med okrevanjem pojavijo samo začasno.
In še odgovor na vaše zadnje vprašanje. »Popolnih« ozdravitev ni, nikoli ne boste dobili 100 odstotnega zagotovila, da se rak ne bo ponovil. Vendar je napoved zelo dobra, saj se več kot 90 odstotkom moškim, ki so imeli raka, omejenega na prostato, zdravili pa so se z radikalno prostatektomijo, rak v naslednjih petih letih ni ponovil.
Lepo vas pozdravljam in vam želim vse dobro!
Irena