Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Rak na ledvici; po operaciji

Rak na ledvici; po operaciji

Pozdrav vsem,
predvsem bi rad povdaril zahvalo vsem, ki ste z forumi podali ogromno različnih problemov,.. posebej pa Ireni, ki ji gre velika zahvala za res velik trud in porabljen
čas za kvalitetne in izčrpne odgovore;

Pred mesecem dni sem prišel iz bolnišnice po odstranitvi ledvice,
na kateri so mi po naključju pri preventivnem pregledu ( Ultra zvok sečil in trebušne votline )
odkrili tumor, z CT-jem pa
potrdili, da gre za raka,
Tumor je bil velik cca 60ml,
Ledvica je delovala BP, voda je bila BP, kri na vodi ni bilo

Pri operaciji so pregledali bezgavke in okoli ledvice in dobili vizualno potrditev CT-ja sečil,
da se rak ni razšširil izven ledvice ( prišel pa je do ledvične stene)
Star sem 36 let

Ker imam pregled čez relativno dolg časa ( februarja) in ker
me je po prihodu domov šele “zadelo”, kaj sem pravzaprav prestal,
predvsem ko sem bil do sedaj popolnoma zdrav,
bi prosil za nekaj odgovorov:

1. Kako je z potencialno ponovitvijo raka ( bezgavke, pljuča, možganski,…)
2. Je mogoče glede na homogeno tvorbo tumorja v ledvici sklepati agresivnost
raka ?
3. V literaturi in forumih sem zasledil, da je eden od možnih vzrokov
raka na ledvicah Hepatitis B;
– če je to res; je možno, da pride do raka tudi na drugi ledvici ?
– je možno z preiskavo krvi ugotoviti, da sem prestal HB ( prisotnost protiteles HB)
4. Kakšni so postopki spremljanja potencialnih novih rakastih tvorb ( urin, kri, ultra zvok, CT ,…)?
5. Vprašanje v zvezi z CT; ali CT lahko vpliva na semensko tekočino, predvsem pa na probleme v primeru zanositve (okvara ploda, deformacije, genska zasnova, mutacije,…) v primeru oploditve 3-5 dni po CT-ju , glede na to da je CT kolikor vem Rentgen
6. Ali obstaja kakšna literatura. knjiga ( Slovenščina, Angleščina)
z ne preveč medicinskim izrazoslovjem splošno o raku, zdravljenju, … ,

Vnaprej najlepša hvala za odgovore,
Andrej

Dragi Andrej,

zelo ste zaskrbljeni glede svoje bolezni, zato vam svetujem, da se o njej pogovorite zaupneje in temeljiteje s svojim zdravnikom ali prijateljem. Včasih se zdi, da bo bolnika po odpustu iz bolnišnice pričakal le topel dom, ne pa kup skrbi, s katerimi naj se sooča po svoje. Žal ne poznam točne diagnoze vašega raka (katera vrsta raka), zato težko sodim o tveganju za ponovitev. Kolikor pa lahko razumem in sklepam, je bil rak omejen na ledvico ter so ga uspešno odstranili – in razlogov za skrb pravzaprav nimate več. Vendar zdravljenje raka seveda ni tako preprosto, da bi nekaj pač izrezali, potem pa bolnika poslali domov. Še kako pomembno je, kako se on ob tem počuti, ali ga je strah, saj ni običajno takšen stres prav nič prijeten v času, ko bi moral okrevati.

Na agresivnost raka sklepamo navadno iz histološkega izvida (preberite moj prispevek, ki se začne s Pomembno! – v starejših sporočilih). Hepatitis B je povezan bolj z rakom jeter (hepatocelularni karcinom), vendar, če vas to skrbi, vam priporočam, da prosite zdravnika, da preveri, ali imate protitelesa v krvi. Tako boste bolj pomirjeni. Kakšni bodo vaši bodoči preventivni pregledi, ne vem natančno – o tem povprašajte prav tako zdravnika. Verjetno bo treba spremljati tako vzorce krvi kot urina in preverjati ledvično funkcijo.

Če je vaše dekle ali žena zanosila v času, ki ga omenjate, mislim, da ste lahko brez skrbi. CT je bil narejen usmerjeno in semenske tekočine ni prizadel. Če prav sklepam, traja ta nosečnost že več kot mesec dni in se žena lahko napoti na ultrazvočni pregled, če jo skrbi – za ustrezen čas (v katerem tednu) naj vpraša svojega ginekologa in omeni svoje skrbi.

Če vas rak bolj zanima, preberite knjigo Živeti z rakom avtorjev Pirc ter Vodnik-Cerar. Za pogum in optimizem pa priporočam knjigo Lance Armstrong – Ne gre samo za kolo.

Pa lep pozdrav!

Irena

New Report

Close