rak na dojki
Pred šestimi leti sem pri 43. letih zbolela za rokom na dojki. Po odstranitvi desne dojke sem prejemala kemoterapijo, po kateri sem tudi izgubila vse lase. Od takrat redno hodim na preglede in do sedaj je bilo vse v redu. se mi pa pojavljajo različne težave zaredi katerih sem bila že dvakrat na CT glave; vrtoglavice, pritisk v glavi, mravljinci na bradi. Vsaka od teh neprijetnosti je trajala več mesecev, zato so mi opravili omenjeni CT. V zadnjem času pa me muči trzanje živca na obrazu, ki se seli od brade, ustnega predela do oči in ne poneha že 5 mesecev. Ponoči je v redu, čez dan pa se pojavlja v različnih oblikah. Moram poudariti, da to ni bolečina, temveč zelo neprijeten občutek, ko ti določene dele obraza vleče skupaj. Malo sem povezovala z meno oziroma hormoni, vendar se zadeva že zelo dolgo vleče. pred mesecem sem to omenila tudi svojemu onkologu, ki je rekel, naj še malo počakamo, nato pa bo najbolje, da naredimo še en CT glave.
Skrbi me, da se ne dogaja kaj na možganih, zato bi rada slišala, če je šekdo izmed vas imel podobne izkušnje in kako se je rešil neprijetnega trzanja obraznega živca.
Hvala za kakršnokoli pomoč in mnenje.
Nika
Draga Nika,
ker opisujete stanje bolj kot občutek (mravljinčenje), kakor trzanje samih mišic, menim, da gre za parestezijo (nenormalni občutek) ali morda pretirano občutljivost (hiperestezijo), če to trzanje sproži npr. vaš dotik ali mraz, petega možganskega živca (trovejnega). Ker vendarle nisem povsem prepričana, da gre za motnjo občutka, dopuščam seveda možnost, da je prizadet obrazni živec (sedmi možganski), ki oživčuje obrazne mišice.
Možnih vzrokov za to stanje je lahko v vašem primeru kar nekaj, treba pa bo ugotoviti pravega. Širok spekter teh možnih vzrokov zajema morebitno okužbo (infekcijo), težave z ožiljem, poškodbo glave, vnetje, posledice kemoterapije in nenazadnje tudi možnost ponovitve raka, zaradi česar je potrebna previdnost, toda glede na to, da prejšnji CT ni pokazal ničesar, je seveda povsem mogoče, da vaše težave niso v povezavi z rakom. Potreben bo podrobnejši nevrološki pregled (pregled refleksov, občutljivosti na dotik itd.), prav tako niso zanemarljivi podatki, ali se vam to dogaja samo na eni strani obraza ali na obeh. Morda opažate še kaj drugega, pa tega niste povezovali s tem trzanjem. Kako je z vašim vidom, govorom, sluhom? Zelo pomemben je tudi voh – če je prizadet, opazimo to navadno tako, da ne čutimo več tako močno (ali pa sploh ne) okusa hrane. Pomembno je tudi, ali imate sicer še kakšno bolezen, npr. diabetes, povišan krvni pritisk, ali jemljete kakšna zdravila, kdaj se ta motnja pojavi (ste izpostavljeni takrat vročini, mrazu, se morda dotaknete obraza, je zvečer izrazitejša kot zjutraj).
Lepo vas pozdravljam,
Irena
Spoštovana gospa Irena,
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor ter vam želim malce bolje predstaviti mojo težavo. Če se še enkrat vrnem malo nazaj, naj povem, da se je vse skupaj začelo l. 1997, ko sem imela močan pritisk na temenu in desni polovici glave. Ct je pokazal O.K. Naslednje leto se je pojavilo mravljinčenje brade vse do nosu in trajalo pl leta. Izvid CT ponovno v redu. Lani pa se je pojavila vrtoglavica, ki je zopet trajala 6 mesecev. Magnetna resonanca ni pokazala ničesar.
Senzacije, ki se pojavljajo zdaj, pa so zelo različne. Ponoči ni nobenih težav, občutim jih samo preko dneva. Pojavljajo se kot nenavaden pritisk, vlečenje skupaj, mravlinčenje ter skelenje zgornjih in spodnjih molarjev na desni strani obraza ter zgornji in spodnji čeljusti. Začelo se je konec maja z nenavadnim pritiskom na desni strani frontalno nad očesom in slabšo prehodnostjo desne nosnice. Pritisk se je dolgo časa nadaljeval na desni spodnji čeljusti. Zadnje čase pa se pojavlja mravljinčenje tudi na levi strani lica. Vsi ti občutki se pojavljajo različno; enkrat eno, enkrat drugo. Sedaj, ko vam pišem, imam mravljince na obeh straneh lica. Občasno so tudi vrtoglavice. Menstruacije nimam že pol leta.
14 dni uživam b-kompleks 2 tableti na dan, včeraj pa sem začela še B1.
Voh, govor in sluh so brez problema, vid je +1,5.
Motnje se pojavljajo ne glede na mraz ali vročino, pritisk imam normalen.
Vse skupaj me že pošteno moti, težave se kar vrstijo, meni pa je tudi že neugodno nadlegovati zdravnike in opravljati dokaj nevarne preiskave; CT.
Najlepše vas naprošam za odgovor, upam, da sem vam malo bolj podrobno razložila svoje težave.
Lep pozdrav,
Nika
Draga Nika!
Že prvič ste mi svoje težave zelo lepo opisali. Kljub temu, da ste sedaj navedli nekaj pomembnih podatkov (npr. da se je vse skupaj začelo že leta 1997), pa vam bom težko podala diagnozo ali še obširnejši odgovor, kot sem vam ga že. Moji namigi, kaj bi bilo pri vas še pomembno, se namreč niso nanašli na poizvedovanje, temveč sem vam opisala, kako vas bo (ali vas je že morda?) obravnaval specialist nevrolog (kar jaz nisem!).
In še en namig, morda: svojih težav nikoli ne opisujte tako, kot jih opisujejo zdravniki. Ne uporabljajte izrazov kot je senzacija ali frontalno – opišite tako, kot to vi doživljate. Bolnik na ta način marsikaj pove zdravniku tudi “med vrsticami” in njegovo preprosto pojasnilo daje veliko jasnejšo sliko o tem, kaj se dogaja. Kljub temu vaš podrobnejši opis še vedno najbolj namiguje na peti možganski živec kot na glavnega krivca (težave z nosno in ustno sluznico).
Vaše težave so kronične (trajajo že leta) in silno neprijetne. Zato se kar znebite tega razmišljanja, da zdravnike z njimi nadlegujete! Zdravniki ne opravljajo svoje službe zato, da bi se k njim bali priti, vedite, da so oni tam zaradi vas! Vidim, da jih o sebi (iz vljudnosti?) in rezultatih preiskav niste vajeni spraševati. Morda bi iz njih tako le iztisnili kakšno podrobnejše pojasnilo. Bodite sitni, pa bo.
Mimogrede še tole: preiskave CT niso toliko nevarne. Pri vas so bile povsem upravičene in potrebne. Ker do zdaj niso pokazale ničesar, bi se bilo dobro skoncentrirati na iskanje drugih vzrokov – so vam morda opravili preiskave, ali ste oboleli za Lymsko boreliozo? Je možnost multiple skleroze izključena? Je slikanje CT zajelo tudi kraj, od koder živec izvira (ima jedro)?
Res je, da bolečine za zdaj ne opisujete. Obstaja stanje zelo vzdražljivega petega možganskega živca s hudimi bolečinami, ki jim pogosto ne ugotovimo vzroka. Pri mnogih lahko to bolečino nadzorujemo z zdravili (žal imajo veliko stranskih učinkov) ali uničimo živec oziroma njegove veje.
Glede na to, da se vam vaša težava zdi moteča (in tudi je!), se pozanimajte, kakšne so možnosti zdravljenja (zdravila?) in do kakšnih rezultatov so se zdravniki do zdaj že dokopali pri iskanju vaše diagnoze.
Lepo vas pozdravljam,
Irena
Spoštovana dr!
Prosim,če mi razložite kaj so vnetno-degenerativne spremembe,ki so mi jih ugotovili s scintigrafijo skeleta.Imam slabo počutje že od lanskega aprila,opravila sem vse mogoče preiskave od kolonoskopije gastroskopije ščitnica ct toraxa itd.Mene zanima,če je to lahko rak,saj me je osebna dr.dala na protibolečinsko in zdaj čakam.Jemljem lyrico 75 mg 2x dnevno,cerson zvečer in lekadol.Imam pekoče bolečine pod rebri in točkovno v hrbtu.Imam občutek,kot da mi vleče kožo,da mi je premajhna v predelu pod rebri zadaj.Upam,da mi odgovorite in svetujete kaj naj naredim.Hvala in lepp pozdrav
Poznam gospo, ki so ji po scintigrafiji dali glede njenih sklepov podobne ugotovitve: vnetno-degenerativne spremembe. Potem jo je njena zdravnica poslala še na rentgen kolena in ugotovili so ji hudo obrabo. Če sem jo prav razumela, scintigrafija pokaže vse mogoče spremembe na kosteh, a je včasih potrebna še kakšna druga diagnostika, da se ugotovi, za kakšne spremembe točno gre.