Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija rak mehurja – rak ledvic

rak mehurja – rak ledvic

Lep pozdrav, vljudno vas naprošam za mnenje glede sledečega:

sorodnici so pred 10leti ob makroskopski hematuriji ugotovili papilarne izrastke v mehurju in jo nato vodili kot recidivantni tumor mehurja (imam samo histologijo izpred 2 let: tkivo tumorja sečnega mehurja, transuretralna resekcija, najverjetneje neinvazivni pretežno papilarni urotelni karcinom, high grade, spodnja proprija je pičlo zajeta, zato ev.invazije ni mogoče povsem zanesljivo izključiti). Bila je spremljana cistoskopsko in po potrebi so ji opravili resekcijo teh papilomov, transuretralno ali operacijsko. Nikoli ji ni bil po transuretralni resekciji apliciran BCG ali karkoli drugega (če sklepam po izvidih), nazadnje so ji resekcijo opravili letos spomladi, histološkega izvida ni prejela.
Nato se je spomladi pojavilo hujšanje, slabše počutje, obstipacija. Gre pa za sicer lucidno in vitalno žensko v 80-ih letih, z dobro kondicijo in pred tem razen urejene arterijske hipertenzije, brez zdravstvenih težav. Preiskave so pokazale tumor v ledvici, ki prerašča v okolico in metastaze v pljučih, jetrih in kosteh. Mnenje lečečega je, da ni pomoči in kolikor razumem predlaga paliativo. Kar pa težko sprejmem in si želim vsaj poskusiti s kemoterapijo oz tarčnimi zdravili (kako je s slednjim v praksi na OI? Je tudi za to prestara?). Informacije o tem, ali gre za adenokarcinom ali tumor votlega sistema še nisem uspela dobiti. V kolikor gre za slednje, je možen razsoj iz mehurja? Ali so bili tisti papilarni izrastki samo opozorilo, da je nagnjena k tumorjem prehodnega epitelija? Ali bi se to dalo preprečiti z aplikacijo BSGja ali vsaj izboljšati prognozo? (vem in spoštujem, da je za nazaj težko biti general, me pa moti, da niso ponudili in izkoristili vsega, kar je na voljo. A se smernice razlikujejo od bolnišnice do bolnišnice?). Prav tako mi gre na živce ta arument z leti, če je sicer kondicijsko v dobri formi – a ni slednje bolj pomemben napovedni dejavnik?! Ne vidim, zakaj ne bi bilo vredno vsaj poskusiti s zdravljenjem, ki bi življenje podaljšalo. Prav tako se sprašujem o tem, kako ”motivirano” je bila zdravljena in kako se taista motivacija odraža v trenutni situaciji.
Torej, kaj bi vi naredili, če bi šlo za vašo mamo?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani!

Najverjetneje gre pri ledvici za svetlocelični karcinom, pri mehurju pa gre za prehodnocelični karcinom.
“High grade” bi aplikacijo BCGja sicer dopuščal, ne bi pa to vplivalo na ledvico tudi v primeru, da bi bil v ledvici prehodnocelični rak (kar najbrž ni), saj BCG deluje tam, kjer je v stiku z bolnim urotelijem, torej v mehurju, ne deluje pa na urotelij v votlem sistemu ledvice. Ali bolnik dobi BCG ali ne, je odvisno od tega, ali bolnišnica to financira ali ne. Npr. bolnišnica v NM dolgo tega ni financirala in so bolniki pač dobili, če so si sami kupili. Neke druge bolnišnice pa so financirale. Ali pa bi bilo treba bolnika napotiti na OI v Ljubljano. Ali bi mu tam zdravljenje dali – to je pa spet vprašanje. BCG ni kemoterapija, zgolj povzroči vnetje in nekoliko zmanjša verjetnost, da bi se bolezen ponovila ali napredovala. Zdravi (lahko) in situ karcinom mehurja (high grade), ima pa lahko resne stranske učinke.

Bolj resno kot vprašanje BCG (iz zapisanega se zdi, da ne bi nič vplivalo) vaše pismo opozarja na to, da je potrebno opravljati kontrolne ultrazvočne preglede trebuha. Poglejte primer pokojnega predsednika Drnovška – ker UZ preiskave ni opravil pravi čas in je bil rak ledvice odkrit prepozno, mu tudi dejstvo, da je predsednik in ima na razpolago vse možnosti, ni pomagalo… Je pa rak kot tak lahko zelo različen – eni rastejo počasi, drugi pa se razvijejo od “nič” do “prepozno” v 2-4 mesecih in takšnih nobeno zdravljenje ali zgodnje odkrivanje ne ustavi.

Še pomembneje je, kaj sedaj še lahko napravite? Potrebno je pridobiti histologijo primarnega tumorja ali zasevka. To se opravi z biopsijo, kar opravljajo rentgenologi. Ko boste našli rentgenologa, ki bo opravil histološko biopsijo, z UZ vodeno punkcijo (tega ni tako enostavno dobiti, včasih tudi urologi za bolnika poskušamo v več ustanovah (UKC LJ, OI LJ, periferna bolnica… pa vsi radiologi, ki sicer pišejo o tem, kako uspešno histološko punktirajo ledvica, pri konkretnem bolniku nekako menijo, da to ni v njihovi domeni, naj se obrnemo na drugo ustanovo…)) in boste imeli histološki izvid biopsije tumorja ledvice ali zasevka v rokah, potem je potrebno doseči izjemo na konziliju onkološkega inštituta v Lj – izjemo v tem smislu, da ne bodo pregledali zgolj dokumentacije bolnice, temveč bodo pregledali bolnico sami in vas – pojdite zraven in se poskusite dogovoriti, jih prepričati, da biološko še ni tako stara, kot kažejo leta, da bi ji vseeno naklonili katero od danes večih možnosti biološkega ali kemoterapevtskega zdravljenja. Morda zraven še, za blaženje morebitnih lokalnih simptomov, embolizacija tumorja.

Skratka – žal – po mojem mnenju BCG, njegova prisotnost ali odsnotnost ne bi nič vplivala na tragično dogajanje. Glede na leta je običajno, da drugo kot paliativa ne pride v poštev. Kaj konkretno pa menim, da je smiselno vsaj poskusiti – čimprej biopsija za histologijo (radiolog) in nato poiskati zveze na OI, da jo dejansko pregledajo (ter tam prepričati, da prejme zdravila, ki zavirajo napredovanje bolezni) ter eventuelno embolizacija na RTG.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje – Center UROL

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close