Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Rak kot posledica zdravljenja raka

Rak kot posledica zdravljenja raka

Spoštovani!
V literaturi (tudi na forumu) sem prebrala, da kemoterapija in obsevanje lahko kasneje povzročijo raka, še zlasti, če so v času zdravljenja ljudje mladi. Piše tudi, da je to zelo redko. Mene pa statistično zanima, koliko je to res redko, če imate morda na voljo podatke. Zanima me tudi, ali je res potrebno paziti bolj na imunsko odpornost, ali se priporoča cepljenja proti gripi, meningitisu. Hvala za odgovore,

Draga Marjana!

Vprašanje povišanega tveganja za rakom v primeru obsevanja je zelo zapleteno in ni enega samega preprostega odgovora. Statistično je takšne bolnike silno težko spremljati ali takšno skupino zbrati. Kljub temu se v svetu pojavljajo nekatere študije s številnimi teorijami o vplivu sevanja. Večinoma temeljijo statistične skupine, zajete v te študije, na populacijah, ki so bile izpostavljene močnemu sevanju (bližina mesta testiranja jedrskega orožja v Nevadi, ZDA, preživeli po atomskih bombah ipd.). Pomembne meritve in študije so opravili tudi na ljudeh, ki so sevanju poklicno izpostavljeni (npr. rtg tehniki in drugo zdravstveno osebje).

Običajno je sevanje, ki ga uporabljamo pri zdravljenju raka, tako nizko, da ga lahko primerjamo s sevanjem iz okolja (seveda pa je višje). Sevanju iz okolja smo izpostavljeni vsi, se ga ne zavedamo in ne moremo vselej meriti, kako močno je. Temeljna razlika je pri izpostavljenosti enkratnemu močnemu sevanju (bomba) in večletnemu nizkodoznemu sevanju. Pa vendar so večino podatkov o tveganju pri izpostavljenosti nizkodoznemu sevanju pridobili s pomočjo ustreznih statističnih izračunov pri obdelavi posledic pri visokodoznem sevanju. Verjetnost rakavega obolenja je večja pri višji dozi, resnost učinka pa ni povezana z dozo (to imenujemo stohastični učinek). Kot posledica sevanja vzniknejo najpogosteje rak dojk (nastanek je najpogosteje spontan!), rak ščitnice, rak pljuč in levkemija.

Izračun tveganja za vsakega posameznika je zapleten, saj moramo vanj vključiti tudi ostale dejavnike, npr. kajenje, genetsko nagnjenost in druge vplive iz okolja. Če potrebujete strokovnejše članke, ki razpravljajo o tej tematiki, sem jih nekaj našla na omrežju, vedeti pa morate, da na to temo obstajajo cele knjige. Vse to presega meje in nivo tukajšnjega odgovarjanja.

Spletne povezave:

Kar se drugega dela vašega vprašanja tiče, je dokazano, da so okvare imunskega odziva povezana tudi z večjo pojavnostjo rakavih obolenj. Cepljenje na rakava obolenja nima vpliva. Okužbe niso posledica oslabljenega imunskega sistema, marveč naravni pojav, brez katerega, vse kaže, imunski sistem ne bi pravilno deloval.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

New Report

Close