Najdi forum

Pozdravljeni

Potrebujem pomoč in sicer bil sem na gastroskopiji 25.04 kjer je po ponovni gastroskopiji in dihalnem testu test na bakterijo negativen

Diagnoza:Oesophagitis erosiva gradus LA:B.

Biopsio mucosae esophagi facta est.

Insuffitientio cardiae ventriculi.

Pangastritis erythematosa.

Bulbitis et duodenitis erosiva acuta.

Jemljem emozul 40 mg zjutraj

Problem imam ker imam skoz občutek nelagodja in utesnjenosti v trebuhu in zaradi tega trpi psiha, nikakor ne morem iz začarenega kroga.

 

Pozdravljeni,

Razumem, da je to za vas zelo težka situacija. Nisem zdravnik in vam zato svetujem, da se s svojimi težavami obrnete na svojega zdravnika ali gastroenterologa, ki vam bo lahko strokovno pomagal in prilagodil vaše zdravljenje. Spodaj so moja laična opažanja in moj pogled na psihološki vpliv na vaše stanje.

Očitno, da imate več prebavnih težav, vključno z vnetjem požiralnika (esophagitis), vnetjem želodca (gastritis) in vnetjem dvanajstnika (duodenitis). Emozul, ki ga jemljete, je protonski zaviralec, zasnovan za zmanjšanje količine kisline, ki jo vaš želodec proizvaja. Ta zdravilo se pogosto uporablja za zdravljenje stanj, kot so vaša.

Sem prebrskal kaj pomeni vaš izvid:

1. “Oesophagitis erosiva gradus LA:B.” – To pomeni, da imate erozivni ezofagitis razreda B po Los Angeleski klasifikaciji. Erozivni ezofagitis je vnetje požiralnika, ki je posledica poškodbe sluznice zaradi želodčne kisline. Los Angeleska klasifikacija je sistem, ki se uporablja za kategoriziranje resnosti ezofagitisa; razred B pomeni, da so prisotne ena ali več erozij, ki se nahajajo v več kot enem segmentu požiralnika, vendar niso povezane.

2. “Biopsio mucosae esophagi facta est.” – To pomeni, da je bila izvedena biopsija sluznice požiralnika. Biopsija je postopek, v katerem se odvzame majhen vzorec tkiva za laboratorijsko analizo.

3. “Insuffitientio cardiae ventriculi.” – To pomeni, da imate insuficienco kardije želodca, kar je stanje, pri katerem se zgornji del želodca (kardija) ne zapre pravilno. To lahko povzroči refluks želodčne kisline v požiralnik.

4. “Pangastritis erythematosa.” – To pomeni, da imate eritematozni pangastritis, kar je stanje, pri katerem je celotna sluznica želodca vnetljivo spremenjena. Eritematozno se nanaša na pordelost tkiva, ki je posledica vnetja.

5. “Bulbitis et duodenitis erosiva acuta.” – To pomeni, da imate akutno erozivno bulbitis in duodenitis. Bulbitis je vnetje žarnice dvanajstnika (prvi del tankega črevesa, ki je pritrjen na želodec), duodenitis pa je vnetje preostalega dela dvanajstnika. Erozivno pomeni, da je prišlo do poškodb sluznice.

Vse te diagnoze nakazujejo na prebavne težave, ki so povezane z vnetjem in/ali erozijo sluznice prebavnega sistema.

Kot pišete, zaradi teh težav seveda trpi vaša psiha, je pa tudi možna obratna povezava – psihične težave lahko dejansko povzročijo tovrstne težave s katerimi se soočate. Psihični ali čustveni dejavniki lahko vplivajo na prebavni sistem. Stres, anksioznost in depresija so pogosto povezani s prebavnimi težavami, kot so tiste, ki jih imate. Nekaj možnih povzročiteljev so stres, anksioznost in depresija. Ob oslabljeni predelavi čustev lahko pride do somatizacije.

Stres: Stres je eden od ključnih dejavnikov, ki vplivajo na prebavni sistem. Ko smo pod stresom, naše telo sprosti hormone, ki lahko spremenijo naše prebavne funkcije. Na primer, stres lahko poveča proizvodnjo želodčne kisline, kar lahko poslabša stanja, kot so ezofagitis in gastritis.

Anksioznost in depresija: Anksioznost in depresija sta pogosto povezani s prebavnimi težavami. Težave z duševnim zdravjem lahko povzročijo spremembe v prebavnem sistemu, kar lahko vodi v simptome, kot so bolečine v trebuhu, napenjanje, driska ali zaprtje. Poleg tega lahko težave z duševnim zdravjem povzročijo ali poslabšajo simptome sindroma razdražljivega črevesja (IBS), ki se lahko prekriva z vašimi simptomi.

Somatizacija: To je proces, pri katerem se psihične ali čustvene težave izrazijo kot fizični simptomi. To je pogosto pri ljudeh, ki imajo težave z izražanjem ali obvladovanjem čustev, kot so jeza, žalost ali strah. To bi lahko pojasnilo, zakaj čutite nelagodje in tesnobo v trebuhu.

Kljub temu bi rad poudaril, da medtem ko lahko čustveno zdravje vpliva na prebavni sistem, so vaše diagnoze tudi jasno povezane z fizičnimi težavami v prebavnem traktu. Zato je pomembno, da se v tem trenutku zdravljenje osredotoči na oba vidika – fizične simptome in morebitne čustvene ali psihične dejavnike. Glede na to, da se počutite psihično obremenjeni zaradi teh težav in obstajajo velike možnosti, da so psihične težave povzročile vaše težave, bi bilo smiselno razmisliti tudi o psihoterapiji.

Prav tako je pomembno, da se posvetujete z dietetikom ali nutricionistom, ki bi vam lahko pomagal pripraviti prehranski načrt, prilagojen vašemu stanju. Nekatera živila lahko poslabšajo simptome prebavnih motenj, zato bi bilo morda koristno ugotoviti, katera živila so za vas najbolj primerna.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

 

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close