pršica
Pršici se nemorete nikakor izogniti, saj je normalno prisotna tudi na vašem telesu (predvsem okoli oči). Lahko si nabavite prevleko za jogi, pršila za jogi, odeje, vzglavnike…, globinski sesalec… Pomembno je odstraniti zavese, tepihe, vse stvari, kjer je večja možnost, da se bo pršica razmnoževala. Sicer pa je vse odvisno od stopnje težav, ki jih imate!
LP-Mojca
Spoštovani!
Pri alergijo na pršico je potrebno urediti več stvari, predvsem v spalnici. Redno menjavanje posteljnine, vsaj enkrat tedensko, sesanje jogija, sesanje sobe, skratka zračenje in čiščenje sobe z namenoom, da se zmanjša količino pršice. Pa še druga navodila so. Pošljite naslov pa vam jih bomo poslali. Lep pozdrav.
Tole je nekaj ukrepov, ki smo jih mi uvedli, ko so pri naši takrat devetmesečnici dokazali alergijo na hišni prah (po navodilih, ki smo jih dobili od alergologa):
– Vse jogije in blazine smo preoblekli v protipršične preobleke Allergocover (zelo drago, a se izplača).
– Pernate odeje in blazine smo zamenjali za bombažne ali sintetične.
– Posteljnino smo preoblačili enkrat tedensko, prevleke obrisali z vlažno krpo, odeje prali enkrat mesečno na vsaj 60 stopinj C (lahko pa se jih tudi obleče v protipršične preobleke in se jih potem samo obriše, tako kot jogi).
– Iz stanovanja smo vrgli vse tepihe, zavese, sedežno smo zamenjali za usnjeno.
– Na minimum smo zmanjšali število plišastih igrač ipd., ostale enkrat mesečno oprali v stroju na 60 stopinj C (lahko pa jih tudi 24 ur zmrzuješ pod ničlo, nato opereš pri nižji temperaturi).
– Kupili smo sesalec z ogljenim filtrom (danes jih je več s hepa filtrom), vendar to nima prevelike veze, saj je zrak ki izhaja zadaj sicer bolj čist, ampak razpihuje vse tisto kar je za njim :-(((((
– Sesali smo enkrat dnevno, nato čez pobrisali z dobro ožeto vlažno krpo
– Punčka pri sesanju in preoblačenju postelj ni bila zraven, oz. vsaj ne direktno izpostavljena.
– Nova oblačila obvezno prej operemo, če se da na vsaj 60 stopinj C.
– Kamorkoli gremo, pa da tam prespimo, s seboj vlačimo allergocover za celo družino
– Izogibanje psom, mačkam (oz. naj jih ne bi imeli za domače živali, če že so, naj bi bili zunaj in ne v stanovanju)
Pa še ukrepi, ki se jih nismo držali:
– čim manj odprtih regalov, površin, kjer se nabira prah
– na odprtih površinah čim manj “okrasnih” predmetov (zaradi nabiranja prahu in seveda zaradi brisanja le-tega)
– redno brisanje prahu z vlažno krpo (in ne s tistimi “pobiralci” prahu)
Glede kemičnih preparatov za odstranjevanje pršic: v knjigi, iz katere sem se učila o alergijah, piše, da nimajo prevelikega učinka…
Mogoče sem pozabila napisati še kaj (če se bom spomnila, bom napisala), ampak glavno je zgornje in čeprav smo v začetku bili čisto zmatrani od vseh sprememb, se nam je splačalo.
Jaz imam tudi alergijo na pršico in moram rečt, da sem se nekaj časa res strogo držala vsega kar je pisalo v navodilih, ki so mi jih dali v bolnišnici. Niti ne morem rečt, da je blo kaj bolje. Kot drugo pa lahko rečem, da če imaš atopični dermatitis že 8 let, da enostavno ne sfuraš z vsemi temi opravili. Sploh po napornem dnevu, ki je za tabo, se ti ne da čistitii prah in tla vsaki dan, dan za dnem in ne vem kaj še vse. Enostavno sem potem preveč postala obsedena s tem in me je po moje že sama ta misel, da ni vse tako čisto kot je po moje spravljala še v slabše stanje. Pa tudi ne vem, v čem je smisel tega, da vzdržuješ hudo čistočo doma, ko pa boš šel potem nekam kjer je polno prahu. Ker temu se pač ne moreš izognit. Saj vem, boste rekli, bolje nekaj kot nič. Ampak kot je meni znano in kolikor sem seznanjena, ni pomembno, v kolikšni kočini smo izpostavljeni nekemu alergenu, da pride do neke alergične reakcije, pomembno je le to, da smo prišli v stik z alergenom in alergična reakcija je že tu. Torej pri prahu se tega ne moreš izogniti. Zato sem kar malo razočarana nad zdravniki, ker nas zasipajo z vsemi temi navodili, v bistvu pa tudi sami vedo, da je to le izhod v sili za njih same – da imajo vsaj kakšen “pameten” predlog za takšne alergike. Pa ne pišem to zato, da bi koga užalila, namreč imam zelo spoštovalen odnos do zdravnikov, ampak se mi zdi, da medicina v tem primeru nima s čim drugim ponudit, saj zdravil za odpravljanje vzrokov ni. Zdravijo se le posledice, kar pa se mi zdi v tem primeru alergije na prah absurdna zadeva. Gospa Alenka, ali se vi strinjate s tem kar sem napisala? Vprašala bi tudi kako je s tem zdravljenjem-imunoterapijo v takšnih primerih? Ali je lahko uspešno, koliko uspešno in kdaj se lahko vidijo rezultati?
Nisem sicer dr. Kafol, ampak se vseeno oglašam. S tem, da je vseeno, koliko alergena dobiš vase, se ne strinjam. Poglej, naša malčica je imela AD za vratom in v kolenskih pregibih. Dokler nismo nabavili prevlek za jogije, je bila kar naprej spraskana do krvi. Ko so bili jogiji enkrat preoblečeni, se je njeno stanje skoraj v trenutku (OK, recimo en teden) izboljšalo za 90 % (čisto nič ne pretiravam) – ker smo s prevlekami izolirali pršice in s tem tudi močno zmanjšali število alergenov. Če smo bili na obisku pri npr. tašči ali moji mami, ki imata kar precej prahu (zavese, preproge, cel kup sedežnih), se ji je izpuščaj takoj spet pojavil, ampak tudi dokaj hitro izginil. In tudi sedaj, po 4 letih, ko smo protipršične ukrepe že zeloooooooo zmanjšali, še vedno pa imamo prevleke, deklica res zelo redko dobi reakcijo (nima nobenih zdravil), je tudi že spala pri mami (brez prevleke), pa ni imela posledic. Torej zadeva z izogibanjem deluje (saj sicer pri alergijah na hrano ne bi predpisovali diet), res pa je, da se pršici (tako kot cvetnemu prahu) ne da izogniti, zato se take alergije ne da znebit… Za primerjavo lahko pogledaš tudi nekaj postov, kjer so govorili o zdravljenju z Bio Resonanco – vsi alergiki na hrano ozdravljeni (so zraven lahko držali dieto), pršica in seneni nahod pa slabe izkušnje…
Drži se in lep dan,
M.