Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija protitelesa

protitelesa

Pozdravljeni dr. Cerar!
Sem Rh-negativna. V prvi nosečnosti sem dobila obe predvideni injekciji (med nosečnostjo in po porodu), ker je bil otrok Rh-pozitiven. Drugi otrok je bil Rh-negativen, zato sem dobila samo preventivno dozo med nosečnostjo.
Zdaj sem v tretji nosečnosti, trenutno 30.teden. V začetku nosečnosti je bilkrvni Coombsov test negativen. Ko sem dala ponovni test pred injekcijo v 28.tednu so se pa pokazala neka protitetesa in po dani specifikaciji prostiteles je bil izved sledeč – pojavila so se Bg(a). Na izvidu je še pisalo, da priporočajo pregled partnerjeve krvi ter da so Anti-D in številna druga klinično pomembna Pt izključena. V naslednjih dnevih bova oba s partnerjem oddala kri v specifikacijo protiteles, do izvidov sva pa še negotova kaj to pomeni in kaj nas čaka.
Glede na Vaše izkušnje in znanje Vas prosim, da nam razložite kaj omenjeni pokazatelji Bg(a) pomenijo, kako lahko vplivajo na plod in kaj lahko (realno) pričakujemo. Ali omenjena protitelesa niso nevarna (kot nama je bilo na hitro rečeno pri ginekologinji) ali se v bistvu ne ve kaj lahko povzročijo pri plodu. Raje bi se namreč pripravili in dali vse od sebe da preprečimo kakšne koli posledice za otroka, zato si želimo čim bolj natančnih informacij. Za informacije se Vam zahvaljujem in Vam želim uspešno delo naprej.

Spoštovana,

priznam, da sem morala po dodatno znanje k transfuziologom, da vam lahko odgovorim, saj doslej za Bg(a) antigen še nisme slišala… (tudi zato, ker doslej “ICT pozitivnih” nosečnic niso testirali nanj).

Kot je bilo že zapisano na tem in drugih forumih, je indirektni Coombsov test (ICT) zelo nespecifičen pokazatelj v materini krvi raztopljenih protiteles. Nespecifičen zato, ker pozitivna reakcija ne pove, za katera protitelesa gre, niti ne pojasnjuje, ali ta protitelesa lahko prehajajo posteljico, se vežejo na krvničke ploda in povzročijo njihov prezgodnji razpad – in s tem težave pri plodu oziroma novorojenčku.

Z dodatno “specifikacijo protiteles” se opredeljuje, proti kateremu antigenu so protitelesa usmerjena – najpogostejša so protitelesa iz RhD skupine (kjer je mama RhD negativna, plod – po očku – pozitiven; in ker plodove rdeče krvničke preko posteljice vedno zaidejo v mamin krvni obtok, sprožijo nastajanje protiteles – in ta proces blokiramo z “injekcijami” – Rhogamom, ki ga dobiva RhD neg. nosečnica). Pri vas je bila ta “blokada” uspešna – poleg tega imate “srečo”, da je partner “mešanica” RhD + in – in je v 2. nosečnosti dal otroku svojo negativno polovico, zato je bil drugorojenec RhD neg.
Druga najbolj pogosta protitelesa, ki so “zloglasna” po svojem učinku na krvničke ploda, so iz tim. Kell skupine.

Vse ostale podskupine protiteles tudi ob visoki koncentraciji (ki jo zazna ICT) izjemoma povzročajo razpad plodovih krvničk oziroma zlatenico ali slabokrvnost novorojenčka – in to sodi tudi za protitelesa iz razreda Bg(a). Vendar je treba to domnevo vedno potrditi – s spremljanjem titra ICT (torej koncentracije protiteles) ter ugotovitvijo prisotnosti (ali odsotnosti) antigena iz teh skupin pri očku.

Vsekakor nimate zaenkrat nobenega povoda za zaskrbljenost in vas bo po prejemu izvidov vaša ginekologinja še dodatno pomirila.

Lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni dr. Cerar!
Najprej hvala lepa, da ste se potrudili in poiskali pri Vaših kolegih dodatne informacije glede mojega primera.

Trenutno sem v naslednji fazi:
Čakam na izvide moje in partnerjeve krvi, kot je bilo priporočeno.
Prišel je prejšnji izvid iz transfuzije Ljubljana, dr. Urbajsa, ki je med drugim po telefonu moji ginekologinji tudi predlagal naj mi da napotnico za Ambulanto za patološko nosečnost. Tam mi je sestra naročila naj počakam in pokličem, ko dobim izvide krvi in na podlagi tega kdaj bo tam predlagana ponovna kontrola me bodo naročili pri njih.
Ginekologinja mi je poleg napotnice oddala tudi izvide, da jih bom lahko odnesla s seboj v Ljubljano, ko bom naročena, in sicer:
1. ICT, ki je bil pozitiven (konec junija) s sumom na anti-Bg(a)
2. naslednji ICT (začetek julija) s specifikacijo Pt – sum na Bg(a), s priporočilom za testiranje partnerjeve krvi in izključitvijo Anti-d ter številnih drugih klinično pomembnih Pt. (to je zapisano v komentarju izvida).
3. zgoraj omenjeni izvid dr. Urbajsa iz Ljubljane.

Vem, da moram počakati, vendar me je predvsem zaskrbelo, ker je bilo govora o Bg(a), ki če sem prav razumela naj ne bi, oziroma bolje rečeno se ne ve, ali vpliva na plod, medtem ko je na izvidu zgoraj navedeno sledeče:
ERITROCITNI ANTIGENI KELL: K+
ŠTEVILO SPECIFIKACIJ: 1 gel test
SPECIFIKACIJA PT, GEL TEST: anti-Bga?
spodaj pa je v okvirčku za komentar napisano že zgoraj omenjeno: “Sum na anti-Bg(a); priporočamo testiranje vzorca partnerjeve krvi ter kontrolo čez 2 do 4 tedne. Anti-D ter številna druga klinično pomembna Pt so izključena.”

Zmotil me je del zgornjega besedila, ki sem ga poudarila, torek KELL: K+, saj kolikor sem obveščena so to ena od agresivnejših protiteles, ki povzročajo anemijo in torej komplikacije pri plodu.
Po tem izvidu sem dobila injekcijo. Zanima me, zakaj se na ta protitelesa niso (v transfuziji in ginekologinja) odzvali (govora je bilo namreč le o Bg-a) in ali lahko v takem stanju (s protitelesi Kell +) počasi čakamo na izvide in na termine naročanja v Ljubljani ali bi bilo ustrezneje, da se malo bolj urgentno pri kakšnem specialistu to pregleda in ugotovi kaj se s plodom dejansko dogaja?
Sesta, ki v Ljubljani naroča, izvidov namreč ne pozna in zato tudi najbrž ne more presoditi koliko urgentna je zadeva, jaz pa se jasno moram držati vseh procedur, ki so mi naročene!

Poled tega me zanima: V kolikor protitelesa, ki se kažejo pri meni (v moji krvi) ne vplivajo na plod, kaj potem ta protitelesa nakazujejo. Najbrž bi se moralo vedeti poleg imena teh protiteles tudi kakšne spremembe, katero bolezen v telesu (mojem) izražajo.

Opravičujem se, če Vas sprašujem po podrobnostih, morda sem bolj pozorna in občutljiva na nastalo situacijo, saj imam po izobrazbi in delu, ki ga opravljam izkušnje z razvojnimi motnjami pri otrocih in si želim razjasniti kaj me lahko čaka ob rojstvu mojega otroka!

V upanju, da sem bila dovolj pregledna v zgoraj omenjenem besedilu in bi boste znali odgovoriti na zastavljeno, Vas pozdravljam.

Spoštovana,

vaš strah je najverjetneje povsem odveč. Kell + pomeni, da ste vi Kell pozitivna in ne, da so bila odkrita antiKell protitelesa. Slednja se pojavijo pri Kell negativnih nosečnicah, ki nosijo Kell pozitivnega otroka.

Glede na zapisano bi bilo res najpametneje, da se pogovorite s transfuziologom – dr. Urbajs, ki je podpisan na izvidu, je izjemno natančen in vam bo rad odgovoril na vprašanja. Kako priti v stik z njim? Bodisi da pokličete sami na Zavod za transfuzijsko medicino in se skušate dogovoriti za posvet ali pa počakate na izvide, na pregled v naši ambulanti za patološko nosečnost – in se po tem pregledu odločite za nadaljnje posvete, če z odgovorom ginekologa ne bi bili zadovoljni oz. vas ne bi povsem pomiril.

Kot rečeno – v našem telesu je ogromno protiteles, ki imajo namen, da nas ob stiku z antigeni (telesu tujimi snovmi) branijo. Večina je torej izjemno koristnih, težava nastane le v primeru, ko se začno protitelesa usmerjati proti napačnim ciljem – otroku v maternici (ki ga obrambni sistem prepozna kot tujek, saj nosi tudi očkove gene) ali (v primeru avtoimunih bolezni) proti lastnim celicam in tkivom.

Lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

Hvala za odgovor in razjasnitev izvida!

Vsekakor se bom ravnala po navodilih strokovnjakov, ki me spremljajo in so se tudi do sedaj potrudili. Potrebovala sem samo natančnejšo razlago dogajanja.

Tudi nasvet, da je možno in kako priti v kontakt s strokovnjaki transfuziologi, me pomirja, vsekakor pa se bom tega poslužila le, če bo res potrebno!

S spoštovanjem in uspešno delo naprej!

Spoštovani!

Danes sem dobila izvid transfuzijskih preiskav in sicer je ICT-pozitiven. RhD-POZITIVNA
Knegativna
zanima me kaj vse skupaj pomeni zame in za mojega otroka saj sem pred letom in pol rodila mrtvorojenega fantka v 27t. Takrat sem imela hudo obliko preeklampsije in sindrom hellp.
ugotovljen mi je tudi Antifostfolipidni sindrom. Znima pa me tudi kaj je specifikacija Pt.

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Spoštovana,

ICT (indirektni Coombsov test) je preiskava, s katero določajo, ali so v materini krvi kakšna protitelesa, ki so usmerjena proti rdečim krvničkam (eritrocitom). Ta prehajajo posteljico in se lahko tudi vežejo na plodove rdeče krvničke – ki so zaradi očijevih genov drugačni kot materini in jih zato materina protitelesa prepoznajo kot tuja in želijo uničiti. Test je povsem nespecifičen (ne pove, proti katerim krvnim podskupinam so usmerjena) – zato je potrebna dodatna opredelitev vrste protiteles (specifikacija Pt).

Ker ste vi RhD pozitivne in Kell negativna, protitelesa niso iz razreda D, lahko pa bi bila iz razreda (krvne podskupine Kell).

ICT nima povezave z vašim antifosfolipidnim sindromom – kjer so protitelesa proti drugim celičnim elementom.

Upam, da bo tokrat nosečnost potekala umirjeno do konca in se boste pohvalili tudi na med.over.netu s svojim donošenim novorojenčkom…

Seveda pa boste zaradi težav v 1. nosečnosti ves čas pod natančnim nadzorom vašega (in še kakšnega konziliarnega, torej bolnišničnega) ginekologa. Ta specialist je tudi najboljši “naslov” za dodatna pojasnila glede omenjenih izvidov ICT.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close