Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Prosim za mnenje

Prosim za mnenje

Spostovani. Spet imam vprasanje. Dojencek je star 6tednov in pojavlja se cvilec jok ze par dni. Bolj kot ne nenaden jok je to. Skrbi me, da je to znak nevroloskih motenj. Torej vecino casa ima roke v pesteh, palec v dlani. Tudi na nogicah ima prstke pokrcene. Drugace deluje povsem normalno. Kar veliko poliva. Vcasih se izteguje navzad ampak ko spi pa je normalen, ne lezi kot kifeljcek. Trenutno ima nek dermatitis na kozi. Ga srbi. Imam kremo in je bolje. Iz spanja se velikokrat prebudi, ker se prestrasi. Prosim za mnenje. Full me je strah. Aja pa tudi nalo zaskili na case pri pogledu desno, levo in od blizu.

Cvileč jok je ob pomembnejših znakih nevrološke prizadetosti sic3er dodaten znak, pa vendar niste opisali nobenega znaka, da bi bilo sumljivo za nevrološko motnjo. Za 6 tedenskega dojenčka je zaprta pest s palčkom v pesti še sprejemljiva, še posebej, če med globokim spanjem, ko je dojenček povsem sproščen, razrpe pesti. Tak jok morda nakazuje kakšne bolečine ali nemir zaradi atopisjkega ddermatitisa (srbenje). Če pa se pojavi zavračanje hrane, bruhanje, neprestan jok, potem pa, seveda, k pediatru.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala vam za odgovore. Bom kar to, kar me zanima, pod to temo vprašala. Torej, cvileč jok cel čas ali le občasno se smatra za nevrološko okvaro? Sklepam pa, da če otrok ima krče ali ga npr. kaj srbi, kot vprimeru dermatitisa, da tudi lahko joče cvileče? Sicer ga dojenje vedno pomiri. Rokice ima večinoma v pesteh, ampak tudi razpusti pesti. Drugače v spanju se čudno oglaša, kot nek jo včasih ,smeh, kot hlipanje, hitro obračanje oči itd … to je normalno? Pa pač škiljenje le občasno … in minimalno. Me skrbi vse 🙁
Glede reflukse … ima dneve, ko ne polije skoraj nič in dneve, ko polije večkrat in to skoraj več kot za velik žlico … teža je vredu.
Glede atopijskega dermatitisa, mešanica iz lekarne mu je pomagala (olivno olje, elocom in še nekaj). Kaj za ohranjanje kože lahko uporabljam kremo bebival? bom izločila mleko oziroma sem že. Kako naj izvem ali mleko res škodi? Naj čez kaka dva tedna ponovno kaj zaužijem in opazujem reakcijo? Tmeenca ima zelo močna ampak sem večji del odstranila z Bepanthenom .. ali še lahkonaprej tak odstranjujem? Kaj pa kopel s hrastovim lubjem? Ali ni problema, če bi večkrat na teden otrok uporabljal na obrazu kremo bebival ? STAR je 6 tednov.

Kot sem že napisala v prvem odgovoru, je cvileč jok le eden od znakov nevrološke okvare (predvsem zvišanega intrakranialnega pritiska), vendar morajo biti prisotni drugi, pomembnejšio znaki. Če otrok cvileče joka, ga naj pregleda pediater, saj gre lahko tudi za boleč jok, česar pa iz načina joka ne moremo razbrati. Glede na polivanje, ga lahko tudi peče v poožiralniku in od tu jok.
Pojavi, ki jih opisujete med spanjem, so normalni.
Mešanico z Elocomom (kortikosteroid), uporabljate 5-7 dni oz. še kakšen dan ali dva po tem, ko se stanje izboljša. Nato uporabljate negovalna mazila, lahko tudi bebival. Lahko tudi na obrazu.
Po izključitvi KML iz prehrane se v tedni ali dveh stanje kože izboljša. Če ga ponovno uvedemo, se v enakem času koža ponovno poslabša.
Za odstranjevanje temenc v lekarni nabavite srtedstvo, namenjeno za te namene, npr. Mustelino peno za temence.
Kopeli iz hrastovega lubja so priemrne, morda 1x tedensko.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor. Tak.cvilec jok sem prvič opazila, ko je imel srbeco kozo. Sedaj pa opazim to kričanje oz cvijenje med jokom (kot ipika to izgleda proti veceru, ce je zelo lacen in ko ga dam iz vode po kopanju zacne tako vrescati. Drugave pa jok je.normalen. bom pa to omenila pediatru. Na kakr nevrološke znake bi mogla biti pozorna ob takem joku?
Ce pri zobarju prejmem lokalno omrtvicenje.. Ali lahko dojim?

Glede atopijskega dermatitsa.. A se jaz lahko barvan in imam gel na nohtih, ce dojim??

Jok je sicer najbolj naraven način sporočanja pri dojenčkih.
zobozdravniku boste povedali, da dojite, načeloma ni ovir za dojenjel. Ravno tako za gelirane nohte, če vas ne bodo motili pri negi dojenčka.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor. Ali se lahko dojencek zadusi, ce se mu med pitjem caja ali mleka zaleti močno? Mojemu se vedno zaleti. Drugace se samo dojima. Zaleti pa se mu na flaski, ki ima cucelj za novorojencke .v sili, ko imamkaj za urediti, bi rada flasko pripravila z mojim mlekom ampak me skrbi.

Kašelj pomeni prehodnost dihalnih poti in čiščenje morebitnega tujka. Če torej nekdo kašlja, se ne more zadušiti. Kašelj je refleksni, obrambni odgovor dihal na draženje, tujek, ipd.
Lahko sicer pride tekočina/hrana v nižje dihalne poti, kar teoretično lahko povzroči tudi pljučnico, ampak glede na število otrok, ki se jim zaletava med hranjenjem in številom odraslih lahko mirno sklepamo, da se tudi v opisanem primeru ne zgodi kaj hujšega oz. takega, česar ne bi mogli pozdraviti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ok, hvala. Torej je strah glede zadusitve odvec. Mu lahko mirno dajem flasko, da se mal privadi tud ce.se.mu zaleti? Opazam da ima verjrtno refluks saj vcasih polije sesirjeno mleko in prav dela tako z obrazom kot da bi pokusil kaj kislega… Pa tudi slina mu prid ven ne le mleko … Kot nek slajm.

Zelo me.moti, da poliva. A je lahko krivo moje uživanje kml? Ponoci je spal ba hrbtu in je zelo bruhno, da.mu je.cez nos.prišlo pri tem pa do sape komaj priso, kasljal je … Pa morojev refleks.je.bil prisoten…

Če je otrok dojen, mu stekleničko ponudite z vodo ali čajem, vedno v polsedečem položaju, nikoli leže.
Če dojenček poliva, svetujemo dvignjeno vzglavje posteljice na 30°, s čimer zmanjšamo pritisk na mišico zapiralko med želodcem in požiralnikom. V primeru odklanjanja dojenja/hranjenja in slabšega pridobivanja na teži, so potrebni še drugi ukrepi.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala. Opazila pa sem tudi, da ima pri popek rjavkast, kot bi bila podplutba. Verjetno ni normalno zacelilo? Zdaj je otrok stra 8tednov. Lahko pocakam na redni pregled pri pediatru?

Omenila bi se nekaj … Ze dvakrat se je zgodilo, ds se je otroku zelo zaletelo se dve uri po dojenju, npr ce sem ga preoblacila, ceprav ga nisem sem in tja premetavala prevec. Vedno ob tem je bilo videti med lezanjem na hrbtu, da ga nekaj muci.saj se je sem ter tja premetaval in kot bi se zategoval.potem pa polil. Pa skrbi me predvsem to, ker se mu je tak zaletelo, da je bil ves rdeč in ni mogel do sape. Sem ga obrnila na trebuh in trepljala po hrbtu. Verjetno je to refluks?? Kaj lahko umre zaradi tAkega zaletavanja? Na tezi lepo napreduje. Odpustna teza 3600, ob rojstvu 3800. Pri njegovih 6t pa je imel 5300.

Popek, ki se celi, je lahko svetlo rjavkaste barve. Ne sme pa biti živo rdeč, moker oz. se iz njega izceja bistra ali gnojna tekočina.
Opisano zaletavanje je najverjetneje refluks, za ukrepe sem vam napisala že zgoraj. V literaturi ni opisanega smrtnega primera zaradi refluksa samega.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

HvAla vam. Imela pa bi se vprasanje.glede zategovanja… Med jokom in ko je razburjen je iztegnjen, tako da ga tezko nosis. Ko je vredu volje, je vse ok. Kravice pase lepo. Opazam pa, da vcasih med lezanjem na hrbtu lezi iztegnjen, ravne nogice, krili z rokami ali jih ima ob telesu in glavico tišči v podlago. To opazam predvsem, ko se zbudi, deluje zmeden kot da ne ve kje je in ko ga muci ocitno refluks, torej preden bruhne. Pd rojstva dalje sem opazala? Da se.vcasih na boku izteguje ampak le, ko je kaj gledal nazaj. Zdaj tega.ni vec, je pa to na novo, lar opisujem na hrbtu… Roke ze fajn razpira, glavico kar dobro gor drzi tud ce ga nosis prek rame. Edino kricece oz cvilece de joce, to pa opazam, ce je zelo lacen ali pri krcih in ko je imel srbeco kozo. Cvilec jok je pri nevroloških motnjah vedno cvilec ali obcasno?

Preden otrok polije – ima refluksno epizodo, ga v požiralniku zapeče, pri tem se najpogosteje dojenčki iztegnejo, pordijo v obraz, zajokajo in postanejo nekako trdi.
Pri otroku z nevrološkimi motnjami se cvileč jok pojavlja pogosto. Vendar jok sam ni znak okvare, vedno so prisotni tudi drugi znaki.
Priporočam vam, da se z vprašanji obrnete na otrokovega pediatra.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni

 

Imam dojenčka, ki bo star 5mesecev.

Je že od začetka bolj jokav dojenček, potrebuje polno pozornost.

Je pa nekje v 3 mesecu začel kar pogosto jokajoče cviliti. Takrat sva šla na bownovo, in po treh obiskih je bilo kar boljše.

Rodil se je s težo 4370 in 54cm, porod je bil sprožen v 41t, končal se je z urgentnim Cr.

Prebrala sem, da je lahko cviljejoč jok eden znakov nevroloških motenj in od tedaj me grozno skrbi.

Pred kratkim sva bila v razvojni amb. Kjer je bila opažena ekstenzija in rahla asimetrija.

Terapij za enkrat nisva dobila, v kolikor se stvari do 6m z vajo in pravilnim rokovanjem z dojenčkom ne izboljšajo bova napotena na NFT.

Sva pa bila samoplačniško na NFT, kjer je tudi opazila rahlo asimetrijo.

Ima tudi refluks, sicer ni bilo tako izrazito polivanje, kot je bilo stalno vračanje tekočine v požiralnik (znaki tihega refluksa )

Spije tudi veliko vode, 3dcl na dan, je to preveč ? Poje 5x po 150ml adaptiranega mleka in uvajava en obrok kosila GH.

Zanima me, kakšni so še znaki nevrološke motnje pri dojenčku?

 

Zdaj je začel odpirati dlani so bile pa do nekje 3m večinoma v pesti.

Prste na nogah zateguje proti sebi ampak od kar izvajalca baje  ne več toliko. Ko je vzhičen ali razburjen razteguje noge in roke (eno iztegnjeno drugo pravokotno pokrčena proti glavi)

Drugače ima stik z očmi, se smeji, se obrača na bok s pomočjo tudi na trebušček . Ni pa rad na tleh .

Cviljenje in pa jok cviljenja je pa spet zelo pogost in zelo moteč.

 

Prosim za odgovor, da se malo pomirim sem zelo zaskrbljena, da bi bilo z otrokom kaj narobe.

 

Hvala za odg.

Kdaj pa imate kontrolo v razvojni ambulanti?

Gled na to, da je bil pregledan tako pri osebni pediatrinji kot pri razvojni pediatrinji in ga je videla tudi nevrofizioterapevtka, je malo verjetno, da bi otrok imel kakšno nevrološko motnjo, ki je ne bi opazili. Takšen jok nakazuje tudi bolečine, lahko je povezan z refluksom. Kdaj pa tako joka? Na začetku hranjenja, po hranjenju?

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close