Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza Progesteron registriran v Sloveniji

Progesteron registriran v Sloveniji

Spoštovana dr. Senčarjeva!
Stara sem 54 let, menstruacije nimam že več kot štiri leta. V Adrialab sem dala testirat kri na hormone:
S-Estradiol < 5 ng/l
S-Progesteron 0,149 μg/l
S-Testesteron 0,125 μg/l
Sem v menopavzi in predvsem me mučijo oblivi, potenje, nočno zbujanje in še vedno imam migrene.
Nobene menstruacije nisem imela brez migrene. V meni imam nekoliko manj migren se pa toliko bolj potim in ne spim dobro, sem utrujena. Edino dobro sem se počutila v nosečnostih (3).
Ginekologinja mi je predpisala Activelle 1mg/0.5 mf. S terapijo še nisem začela, ker želim bioidentične hormone.
Novofem, Angelq, Trisequence in še kaj sintetičnega nisem dobro prenašala, okrepilo mi je ali krvavitev ali migreno. Glede na migrene menim, da bi rabila podporo s čim manj nihanja hormonov.
Lani sem bila v endokrinološki ambulanti zaradi zgoraj opisanih težav, pa so me samo brez terapije napotili k nevrologu zaradi migren. Nevrolog mi je že pred leti postavil diagnozo menstrualna migrena in obenem povedal, da na hormone se pa ne spozna. Vrtim se v začaranem krogu, čas pa teče z vsemi tegobami. Če se grem zdraviti preko meje (Zagreb), ne bom več deležna ginekološke obravnave v Sloveniji.
Ali je zame Estima s 100mg progesterona preveč? In katero zdravilo, v katerem je BH mi priporočate in koliko? S flaštri imam slabe izkušnje, ker se odlepijo, vaginalno je verjetno premalo hormona, kaj pa tabletke estrogena?
Ali morda obstaja v Sloveniji na recept kombinirano zdravilo z obema BH, progesteronom in estrogenom? Kaj mi vi svetujete?
Za vaš nasvet se že v naprej zahvaljujem!

Pozdravljeni Simona Tup!
Progesteron se dobi v lekarni le na predpisan recept. Recept vam lahko predpiše vsak v Sloveniji licenciran zdravnik.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spoštovana dr. Senčarjeva!

Stara sem 54 let, menstruacije nimam že več kot štiri leta. V Adrialab sem dala testirat kri na hormone:
S-Estradiol < 5 ng/l
S-Progesteron 0,149 μg/l
S-Testesteron 0,125 μg/l
Sem v menopavzi in predvsem me mučijo oblivi, potenje, nočno zbujanje in še vedno imam migrene.
Nobene menstruacije nisem imela brez migrene. V meni imam nekoliko manj migren se pa toliko bolj potim in ne spim dobro, sem utrujena, izsušena. Edino dobro sem se počutila, kar pomeni nisem imela migren, v treh nosečnostih, verjetno zaradi progesterona.
Ginekologinja mi je predpisala Activelle 1mg/0.5 mf. S terapijo nisem začela, ker nisem želela uporabljati sintetičnega progesterona.
Ker sem na vaši strani prebrala, da je mikroniziran BH progesteron registriran tudi pri nas, sem zbrala pogum in svojo ginekologinjo prosila za zamenjavo Activelle z Estimo 100mg. In ker v seznanu indikacij piše, da je za zdravljenje težav v menopavzi (skupaj z zdravljenjem z estrogenom), mi je zdravnica predpisala še estrogen v zdravilu Estrofem 2mg. Estimo vzamem zjutraj in zvečer, Estrofem pa samo zvečer. Vse jemljem oralno.
Po dveh tednih jemanja se dobro počutim, nimam več oblivov, ne potim se več toliko, nisem izsušena, bolje spim in nisem imela nobene migrene.
Vendar poraja se mi, kar nekaj vprašanj, zato se obračam na vas:
Ali za mojih skoraj 55 let ne jemljem preveč estrogena?
Bi bilo bolje, da dobim vaginalne tabletke, kot je Vagifem (estradiol). Žal globul Ortho-Gynest D 3,5 mg estriol, ki sem jih prej uporabljala in so mi uspešno odpravljale menske težave, ni več za dobiti. Po nekajmesečni prekinitvi so se mi težave z meno povrnile v polni meri.
Ali lahko jemljem zdravili brez prekinitve in če koliko časa? Bojim se prekinitve zaradi migrene.
Ali bi bilo dovolj jemati samo progesteron? Kakšne težave lahko pričakujem samo ob progesteronu?
Ali glede na to, da sem v meni lahko uporabljam Estimo vaginalno, kot priporočajo v navodilih za primer slabosti. Jaz slabosti sicer nimam, a sem brala, da se hormon zaužit oralno presnovi in spremeni v druge hormone.
Je možno Estimo uporabljat tudi zunanje, kot nanos na kožo.

Lepo prosim za vaše odgovore in se vam že v naprej zahvaljujem!

Valentina

Pozdravljeni Valentina!
V Sloveniji nimamo kombiniranega preparata estrogen-BH progesteron.
Imate pa na voljo skoraj vse oblike aplikacije obeh hormonov in z vašo ginekologinjo lahko najdeta pravo količino in obliko aplikacije zdravila.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spoštovana!

Lepo se zahvaljujem za vaš odgovor. Veselo sem presenečna nad tem, da v Sloveniji obstajajo BH v vseh možnih oblikah. Žalosti pa me, da s tem niso seznanjeni naši zdravniki. Ortho-Gynest je bil letos ukinjen in moja ginekologinja je bila mnenja, da mi nima kaj ponuditi in da je bilo ukinjenih še veliko drugih učinkovitih in dobrih zdravil. Lahko mi je predpisala le sintetično NHZ v obliki Activelle.

Raziskala sem in na vaših straneh odkrila vest o registriranem BH progesteronu. Pozanimala sem se še v lekarni in o Estimi seznanila svojo ginekologinjo. Ta mi je povedala, da to predpisujejo nosečnicam. Ker sem izrazila željo, da bi poizkusila z Estimo, me je seznanila, da gre za biološki poizkus. Zakaj naj bi bila Estima rezervirana izključno za nosečnice si ne znam razlagati. Predvidevam pa, da telo ženske v meni nima drugačnega progesterona kot nosečnica.
Ker mi je pred leti nevrolog povedal, da imam menstrualno migreno, sem pomoč iskala v horminih. Na pamet, brez predhodnih analiz hormonov sem v enem obdobju dobila kar nekaj različnih kombinacij sintetičnih hormonov, ki pa nobenih nisem dobro prenašala. Ali sem dolgotrajno krvavela ali pa so mi celo ojačali in pomnožili migrene. Vsa so temeljila na estrogenu.
Kot sem se z literaturo seznanila v zdnjem času, bi šlo lahko v moji rodni dobi za prevlado ravno estrogena. Moja stara mama in moja sestra sta imeli raka na dojkah. Jaz imam verjetno več receptorjev za prevzem estrogena na območju glave in imam zato migrene. Pomoč sem islala na endokrinologiji, pa mi niso dali krvi analizirati na progesteron, čeprav vsem, ki me zdravijo povem, da sem se v nosečnostih, kot tudi v drugi polovici ciklusa navadno počutila dobro ali vsaj bolje, to verjetno zaradi vpliva peogesterona.
Nerada menjam zdravnike, ker sem mnenja, da poznajo mojo zgodovino in mi bodo zato pomagali, če le lahko. Ampak izgleda, da res niso seznanjeni ali pa jih farmacevti res preokupirajo.

Te vaše strani, se mi zato zdijo čudovite, da seznanite nas bolnike, da se sploh zavemo, da obstajajo rešitve naših težav in da se vsaj poizkusimo boriti za svoje zdravje.

Spoštovana, prosim napišite, kaj, v kakšni obliki in koliko bi bilo optimalno BH, glede na to, da sem v meni z vsemi menskimi simptomi (oblivi, potenjem, nespečnostjo, pozabljanjem, vaginalno suhostjo, redenjem…), da zdaj nimam praktično nič svojega estrogena in ne progesterona, da sem podvržena migrenam in družinsko obremenjena z rakom dojk.

Menim, da bo ta informacija pomagala tudi drugim. Skupaj nekaj premaknimo v pozitivno smer, da bo vedenje o prednostih BH tako med bolniki kot tudi med zdravniki. Farmacevti zdravnikov očitno ne bodo informirali o prednostih BH, ker imajo večji dobiček s trženjem sintetičnih in potem spet, ko je potrebno sanirati posledice neustreznih kemikalij (rak, srčnožilne težave, migrene…). Ampak ta informacija mora do zdravnikov, pa če tudi jo bomo prinesli bolniki sami s pomočjo osveščenih zdravnikov kot ste vi dr. Sabina Senčar.

Hvala vam!

Valentina

Pozdravljeni Valentina!
Hvala za prijazno pohvalo.
Hormoni se predpisujejo individualno.
Progesteron vam ne bo ublažil simptomov, ki so posledica pomanjkanja estrogenov. Včasih jih celo poslabša. Nepravilno izbrano zdravilo deluje slabo. Za slabo delovanje zdravila ni vedno krivo zdravilo samo, ampak napačen izbor zdravila.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spoštovana!
Stara sem 42 let, rodila sem 1x, diagnosticirano sem imela sekundarno neplodnost brez posebno jasnega vzroka pri meni ali partnerju, za nama so 4 IVF postopki, vendar so se trije končali z neuspešno vgnezditvijo, ter eden z odmrtjem ploda v 13. tednu. Slednje se je zgodilo pred sedmimi leti. Sledila so tri leta hudih nerednih menstrualnih krvavitev z vmesnimi izcedki. Takrat sem jemala hormonsko zdravljenje po navodilih ginekologinje, zaradi diagnosticiranih težav mi je tirolog predpisal Euthyrox 50mikrogr/dan, ki ga še vedno jemljem. Pred 4 leti sem zelo znižala telesno težo (-25 kg) in menstruacije so se popolnoma ustalile, tako da ne jemljem nobene dodatne hormonske terapije. Sem astmatik – Ventolin pp in Symbicort, stanje po korigiranem VSD brez terapije.
Sedaj pa že slabo leto opažam močno nočno potenje, nihanje razpoloženja, zadnje tri menstruacije pa so se poleg predmenstrualnih bolečin začele s teden dni trajajočo ‘črno’ krvavitvijo – kot stara suha kri z ostanki odmrlega suhega tkiva. Predvidevam, da imam začetek menopavze, sumim celo na adenomiozo, vendar za potrditev še čakam na pregled pri ginekologinji.
Ravno zaradi tega vas kontaktiram, saj bi se želela zdraviti z BH, pa me zanima, ali so ta zdravila zame ustrezna ter ali potrebujem kakšne dodatne preiskave, da bi mi moja ginekologinja lahko predpisala takšno terapijo.
Želim pa tudi vaš nasvet, kako kar najbolje nadaljevati svoje zdravljenje s čim manj stranskimi učinki.
Najlepše se zahvaljujem za nasvet in napotek, kako naprej in vas lepo pozdravljam,
Jana VS

Cenjena ga. Sabina!
Bom se potrudila na kratko opisat:
3x mamografija v Novem mestu.Zadnji pregled še v Mogy breastscan Lj. 11.12.2014. Leta 2010 odstranitev organov-histerektomija, zaradi miomov in bolečin. Imela Climara 50, zadnjih 10 dni pa sem jih opustila, po “namigu” ginek. Izvid: ciljana kompresija leve dojke levo BIRADS 3,Birads2/29,ciljano levo R1-R2.
Sem oseba, ki se preveč sekiram , v stresu in živčnosti. To vse potem občutim, kot depresijo (jemljem Asentro) in mogoče nekaj vročine, ko sem zelo razburjena.
V avgustu 2015 imam UZ. Mamografijo pa bi za nekaj časa opustila…??? V Mogy pa bi to spremljali še naprej.
Prosim, kako lahko s hrano nadomestim svoje pomanjkljivosti za zdravje? Ker sem zaposlena tudi v živilski stroki, točno dobro vem, koliko “nezdravih” reči pojemo …

Srčno se vam zahvaljujem za odgovor! Anna

Pozdravljeni JanaVS!
Vaša ginekologinja vam lahko predpiše BH progesteron. Za vas bi bila terapija ustrezna. Vaša ginekologinja se bo odločila, katere preiskave potrebuje za uvedbo terapije.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni Kostel!
Če se ukvarjate z živili, verjetno bolje od mene poznate njihovo sestavo in aditive.
Meni ste pozabili napisati vašo starost.
Kar se tiče hormonov, vam zaradi zaščite dojk predlagam izogibanje hrani bogati z bioflavonidi (nadomestki estrogena). Najbolj znani izdelki z visoko vsebnostjo bioflavonidov so iz soje.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Dobro jutro!

Stara sem 51 let. Žal mi je, ampak malo ne razumem stavka, da se naj izogibam hrane
bogate hrane z bioflavonidi. Ali je to vsa hrana z vit.C ali katera druga? A potem je soja najbolj primerna za moj primer? Nimam tudi odgovora, kaj vi mislite o mojem izvidu-pregledu dojk, ki sem ga opisala? V naši družini do zdaj ni bilo rakavih obolenj.
Se opravičujem, mogoče sem malo “zmedena”, ampak do zdaj nisem srečala osebja iz zdravstva, ki bi mi bolj natančno pomagala, kako naprej…

Vse dobro in prijetne praznike, vam želim, Anna.

Pozdravljeni Kostel!
Bioflavonidi so snovi iz rastlin, ki oponašajo delovanje estrogenov. To ni C vitamin. Bioflavonidov je veliko v soji, npr.
Izvid mamografije vam bo najboljše inerpretiral lečeči onkolog.Kot kaže ni razloga za skrb.
Ne razumem zakaj bi vam vaš ginekolog moral “namigniti” predlog ukinitve zdravila. Zdravnik vam lahko zdravilo odsvetuje ali ukine, če se mu zdi to v vaše dobro. Namigov v medicini ne poznamo, samo nasvete.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,
prosim za mnenje o mojem problemu.
Stara sem 37 let, 2 leti nazaj sem prenehala z jemanjem kontracepcijskih tablet in od takrat imam probleme z menstruacijo, dobila sem jo le 2x, ki so jo sprožile tablete primolut nor (upam da sem prav napisala) in pa pred pribljižno pol leta ko se je sprožila sama od sebe, naravno, od takrat pa spet ne. KT sem jemala kar enih 15 let, kar mi moja ginekologinja ni nikoli omenila, da ni dobro tako dolgo to jemat, celo sedaj, ko sem jo vprašala, če je moje stanje povezano z dolgoročnim jemanjem KT, je trdila, da ne, čeprav jaz nisem ravno prepričana v to in sem mnenja, da je to glavni razlog. Ginekologinja me je poslala na določene krvne preiskave, za rezultate je mnenja do so v mejah normale. Kasneje sem bila pri drugi ginekologinji, ki je prejšnjo nadomeščala, ta pa mi je rekla, da sem v meni, oz. predmeni-ne vem točnega izraza.Sedaj res ne vem kje sem in kaj naj. Otrok še nimam, zato me je začelo resno skrbeti. tudi počutje nasploh ni idealno. Res se najdem v marsikaterih simptomih menopavze, oz. v zadnjem času veliko prebiram o neravnovesju hormonov in vse simptome lahko pripišem temu. Ker so se mi razne tablete-in ostala kemija “zamerile” ker sem, kjer sem zaradi teh,in bi se jih rada kolikor se da izogibala, sem upanje zasledila v bioidentičnih hormonih. Zato me zanima, če bi bila to rešitev zame. Ali mi lahko priporočite, kakšno ginekologinjo na območju Celja, Velenja, ki zdravi z BH oz. jih vsaj odobrava.

Hvala za odgovore in lep pozdrav,
Urša

Pozdravljeni Neron!
Vaših izvidov ne poznam, zato ne morem komentirati ali ste v meni ali gre za hipotalamično amenorejo ali stanje, ki ga lahko povzroči dolgoletno jemanje hormonske kontracepcije. Če si želite imeti otroke, je stanje nujno začeti zdraviti čimprej.
Hormonsko zdravljenje je v tem primeru ne samo zaželeno, ampak nujno.
Vaša zdravnica vas lahko napoti na ustrezno diagnostiko in zdravljenje.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,
rezultati izvida na podlagi katerega sem dobila dva različna mnenja: S-LH: 18,7; S-FSH: 45,1; S-Prolaktin: 11,5 (izvid je star leto in pol in verjamem da bi bil lahko sedaj že popolnoma drugačen). Moji ginekologinji se ni zdelo nič kaj urgentnega in je vse jemala bolj na izi, da ko bo čas bomo že začeli z zdravljenjem, in po moje njeno zdravljenje pomeni spet še več sintetičnih pripravkov ker pa se mi vnos kemije v svoje telo vedno bolj upira, zato imam kar malo odpora iti k njej in iščem drugo, ki bi bila bolj dostopna (kolikor se pač da) za naravno alternativno zdravljenje.

Hvala, lp

aja, naj še pripomnim tudi to, da so mi za te preiskave kri vzeli v le enem odmerku, zasledila pa sem, da bi se naj za prolaktin kri vzelo 3x na 20 minut, in ko sem jim v laboratoriju to omenila, kot, da so za to prvič slišali…???

Pozdravljeni Neron!
Preiskave bi bilo potrebno ponoviti, če je od prejšnjih preteklo leto in pol.
PrimolutNor morda ne bo najboljša izbira, če gre za prezgodnjo ovarijsko odpoved. Pogovorite se z vašo ginekologinjo o vaši želji po otroku. Nadaljevanje s hormonsko kontracepcijo v vašem primeru ni ustrezna terapija.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljena g. Senčar,
Mi morda lahko predlagate, kakšno ginekologinjo, ki odobrava bolj “naravne” pristope…na celjskem-štajerskem…
Hvala in lepe prihajajoče praznike,
Urša

Spoštovana dr. Senčarjeva,

zelo spoštovanja vredno, da delite vaše znanje na forumu predvsem o BH.

Odpravljam se k ginekologu glede BH in odpravljanja težav v meni. Poskusila sem veliko stvari z alternativo, vendar so rezultati samo blaženje simptomov. Nadležni vročinski valovi ne pojenjajo kljub izbiranju hrane, pijače telovadbe itd…Homeopatska zdravila so veliko pomagala vendar me skrbi nenormalno pridobivanje na teži.V petih mesecih sem dobila 5kg.

Ker bi rada vzela le BH me zanima katera zdravila so to, kako se imenujejo, so to za estrogen: Vagifem,Estrofem,Climara ali lahko prosim zdravnika še za kaj?

Za nadomestek progesterona pa lahko vzamem Estimo?
Zasledila sem še zdravila Ultrogestan in Ortho gynesta so to BH?

Imam zelo nerazumevajočo ginekologinjo, ki mi je ob prejšnjem obisku rekla le ,da naj se čimprej sprijaznim z vsemi težavami v meni ali pa bom končala na kakšni psihiatriji.Zelo razočarana nad odgovorom v 21.stoletju, ko je znanost tako daleč, da si lahko plačaš polet na Luno.

LP jožica

Pozdravljeni Neron!
Ne znam vam pomagati s tovrstnim predlogm. Upam, da vam bo katera od bralk foruma znala priporočiti svojo najljubšo ginekologinjo.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close