problemi z razvojem dvoletne punčke
Lepo pozdravljene,
sem mama dvletne punčke, zahiranček, ob rojstvu težka 1900 gramov, rojena v 38.tednu.
Najprej sem ugotovila, da ima refluks, saj mi je večkrat na dan bruhala. Zato je napredovala
zelo slabo, sedaj ima okoli 8 kg.Kar se tiče motorike je v redu, shodila je pri 13 mesecih.
Moti me, da jemo še vedno hrano, ki je spasirana razen biškotov. Tudi pri razvoju je v zaostanku
kot sovrstniki. Prve zobke je dobila pri 18.mesecih, sedaj jih ima šele 8. Opažam, da je premalo
skoncentrirana pri igri,zlasti ko se igramo s kockami in pa zvečer. Rada jih razmeče, stolpe pa ne sestavlja.Zelo rada pa se igra s lončki, vstavlja jih že 4 enega v drugega. Tudi punčki ne da flašo direktrno v usta, ampak zraven obraza. Rada se zaigra s avtki, jih vozi in zraven brunda.Tudi knjigice ima zelo rada, pokaze s prsti na živali ter zraven zakriči. Je hiperaktivna, skače, pleše, teka po kuhinji sem in tja. Zelo rada je v družbi otrok. Govori pa samo par besed. Moti me tudi to, da ji večkrat na dan
rečem naj mi prinese določeno igračo, ona pa prinese drugo. Kot da ne razume. Ne pa vedno in ne za vse. Ko ji rečem, da naj prižge radio, za poslušat pesmice, takoj ga prižge in vsa srečna posluša in pleše. Včasih ko jo pokličem po imenu se mi odzove, priteče ali začne brcati in se smejati. včasih pa
se naredi kot da me ne sliši. Je to znak avtizma?
Ali ima še katera podobne dileme ali jih je imela in kako se je potem to rešilo?
Draga miramira,
iz zapisanega vam lahko zagotovim, da to niso znaki avtizma. Pravzaprav težko sodim, da sploh gre za kakšen zaostanek. Otroci v tej starosti so pogosto “selektivno” gluhi in slepi za naše zahteve, torej to ni nič posebnega. 8 kilogramov pri 2 letih sicer ni optimum, panika pa tudi ne. Prav tako ne 8 zob pri tej starosti in prvi zobje pri 18 mesecih. Pasirana hrana? Naj sicer odgovori še “glas ljudstva”, a mene ne bi pretirano zaskrbelo – še zlasti, če ji grejo piškoti v slast tudi v “trdni” obliki.
Na vsak način je edini pravi naslov za vaša vprašanja izbrana pediatrinja – ki natančno ve, kako je šel razvoj pri vašem otroku na posameznih področjih doslej in ali potrebuje pomoč kakšnega specialista (npr. logopeda, delovnega terapevta).
Tudi vrtec (poleti – jeseni, ko bo sezona okužb mimo) se zna v primerih, kot je vaš, dobro izkazati – otroci radi posnemajo sovrstnike v skupini, vzgojiteljice pa poznajo kup trikov, kako pridobiti malčke k sodelovanju in učenju ter umiriti hiperaktivno “živo srebro” v njih.
Pozdrav,