Najdi forum

Star sem 19 let, student prvega letnika faksa in imam le dobrih 5 tisoč evrov. Nimam ne avta, ne svojega stanovanja. Zanima me, kako lahko izboljšam situacijo, saj se utapljam v študentskih stroških, sovrsniki in kolegij pa ima drage avtomobile in luksuzne večerje, kosila, dopuste. Ali gre še komu tako slabo? Koliko imate denarja (račun/investicije/gotovina) , kakšen avto, in od kod vam vse to? Prosim za odgovor.

V večini takih primerov drage avte in ostale stvari kupujeta ati in mami. Obstaja sicer majhen odstotek primerkov, ki zajetne vsote pridobijo z npr. gojenjem in prodajo raznih indijskih zelišč. Pri 19 letih človek še nima toliko izkušenj, da bi za svoje delo prejel konkretne vsote denarja. Povsem normalno je, da kot študent nimaš denarja na pretek. Tvoja naloga zdaj je se posvečati študiju, ne pa se afnati okoli z dragimi avti in večerjami. Če je tvoj cilj v življenju biti bogat potem najverjetneje s faksom izgubljaš čas (razen, če si vpisan na medicinsko ali pravno fakulteto). S poštenim delom boš bolj težko veliko zaslužil. Veliko lažje je nategovati ljudi preko raznih spletnih trgovin in preprodajo raznih stvari.

Odgovor na objavo uporabnika
Gašper 98, 17.11.2023 ob 13:01

Star sem 19 let, student prvega letnika faksa in imam le dobrih 5 tisoč evrov. Nimam ne avta, ne svojega stanovanja. Zanima me, kako lahko izboljšam situacijo, saj se utapljam v študentskih stroških, sovrsniki in kolegij pa ima drage avtomobile in luksuzne večerje, kosila, dopuste. Ali gre še komu tako slabo? Koliko imate denarja (račun/investicije/gotovina) , kakšen avto, in od kod vam vse to? Prosim za odgovor.

19 let star imaš 5 tisoč eurov in se nekaj pritožuješ? Jaz nevem če sem mel tekom študentskega življenja več kot jurja na računu pa sem še živ. Ne preganjaj se za dnarom zaradi nekih avtov pa stanovanj ker boš nesrečen… Vidiš tistega frajerja v Audiju Q7, ven pa stopi nesamozavesten mozoljast fantič star okol 30? Al pa oni nabildanec, ki stoji ven iz BMW 5ke. Oba nista zadovoljna sama s sabo pa kompenzirata… Očitno se gibaš v napačnem krogcu ljudi, 99 % študentov ne živi takega življenja kot ga opisuješ v tvoji okolici… Kako svoje stanovanje, alo 19 si star? Za jurja si lahko kupiš neki avto da se lahko okol fijakaš, ostalo pa šparaj. Hodi kaj delat prek študenta da pridobiš izkušnje ampak ne zanemarjaj faksa ker taki ratajo pol falirani študenti…

Sicer pa tak al tak trolaš najverjetneje, good job lol.

V letu 2023 je za moje vrstnike (2004 +/- 1 leto), minimum 10.000€ likvidnih sredstev + lastni avto (vrednost v tem primeru ni pomembna). Osebno me je sram, da sem komaj na dobri polovici minimalnega standarda gotovine, avta si pa sploh ne lastim. In ne, ni trolanje, iskreno me je sram, priznati da imam manj kot 10 jurjev. Če vzamem na primer povprečnega sošolca iz faksa, bivšega sošolca iz srednje ali prijatelja, nanese na nekje 10.000-20.000 tisoc evrov gotovine in avto vreden 5.000-15.000€. Pišem zato, ker me zanima, koliko nas je na pragu revščine in tisti, ki imate drage avte, kakšni so šele vaši bančni računi & investicijsli portfeliji. Sam vem, da za avto ne bi dal več kot 5-15% sredstev, zato me čudi, od kje vsem, ki imajo avte za 20 ali vec tisocakov, tako znatno premozenje. V tem primeru, morajo imeti vsaj 100 tisoc evrov, kar se mi zdi pa absurdno in ekstremno nadpovprecno za taka leta. Od kje vsem ta denar?

Gašper, malo preveč gledaš razne vsebine s finančnimi nasveti, investicijami in ostalim BS. Če ti dragega avta pri 19. letih ne kupi ati, boš pač moral počakati do 30. leta, ko boš redno zaposlen, imel izkušnje in opravljal neko delo, ki bo dovolj vredno za nadpovprečno plačilo. Mladi pri 20 letu ne morejo služiti 50k€/leto. Izjeme so mogoče punce, ki prodajajo sebe na OnlyFans ali pa osebe, ki služijo denar na črnem trgu. Povprečna neto plača je 1.236,33€, to je 14.8k€/leto. Kot sem že prej napisal, s poštenim delom ne boš zaslužil veliko. Če hočeš živeti tako življenje kot si ga ti prestavljaš (avti, večerje, punce), potem pozabi na razne investicije, vrednostne papirje, bitcoin in ostale natege, ker pri nas se s temi stvarmi ne služi na veliko. Veliki denarji se pri nas obračajo v zdravstvu in v raznih javnih razpisih, kjer se preko vez “rihta” posle. Da se veliko služiti tudi s preprodajo energije (razni Gen-i in SDH), ampak tu spet več štejejo poznanstva. Življenje je na žalost le igra na srečo. Če si se rodil v družini, ki ni dobro integrirana v sistemu boš bolj težko postal bogat. Tu pa tam mogoče komu uspe prilesti v višje sloje, ampak to so bolj izjeme (moraš priti v stik s pravimi ljudmi na pravem mestu ob pravem času, ali pa uspeš s surovo srečo na loteriji). Če bi bilo enostavno služiti s dobro voljo, trdim delom in vztrajnostjo ter “investicijami in portfolijem z 10% letnim dobičkom”, bi se veliko več ljudi na cesti vozilo z raznimi avti za 100k€, pa se na žalost ne. Sistem mora biti naravnan tako, da ljudje niso preveč mobilni, ker nekdo na koncu mora opravljati fizična dela na infrastrukturi in v proizvodnji. To je tudi razlog zakaj je šolski sitem tak kot je. Naloga je vzgojiti čim več poslušnih delavcev, ki delajo po urniku od 8 do 16h, pridno sedijo in poslušajo šefa. Če ti po družinski poti ni uspelo, boš moral sprejeti realnost ali pa začel delovati na drugi strani zakona. Za vzgled si lahko vzameš politike, razni Golobi, Janše, Vizjaki, Tonini: glupi davki, orožarski posli, posli z maskami, cepivi ipd..

Nevem kje te povprečne cifre jemleš ampak so bull****. 90 % študentov nima jurja na računu kaj šele 10 jurjev lol. Kot sn že reko, spremeni krog ljudi. Ni lahke poti do bogastva, investirat se ne splača če nimaš par sto jurjev razn kripto fore ampak tam boš v 99% primerov ostal brez dobička. Mam enga kolega kao kripto investira pa pravi da neke zasluži že skor 10 let. Še vedno vozi starega pežoja pa živi doma.

 

Preveč se z dnarom ubadaš, živi življenje. Najboljše stvari v lajfu so zastonj, kdor tega ni spoznal je prazen pa lahko ma milijone na računu.

Dobro napisano in se z večino strinjam. Jaz si bogatega življenja ne predstavljam kot “avtomobili/punce/vecerje”, to sem dal kot primer, ker me zanima od kje vsem taki zneski. Vem da normalna oseba, ki ima pod palcem npr. 50 tisočakov, ne bo odštela za večerjo 100e ali za avto 20 tisoc. To bi v tem primeru bilo 40% likvidnega premozenja za avto. Tega ne naredi noben. Sepravi ta, ki ima avto za 50k, mora imeti vsaj 300-500k likvidnega premozenja, kar se mi zdi pa spet (ne)realno. Vem, da se na pošten način NE da zaslužit bajnih vsot, ravno zato pišem. Zanima me, kako ste vi (ali vaši bližnji), prišli do takih vsot denarja tako hitro.

 

Lp

Gasper

Te cifre ne “jemljem” od nikjer, saj sem s svojim opazovanjem in kalkuliranjem preračunal, finančno mediano 19-letnika ali bruca. Seveda se najde manjšina kot sem jaz, ki se dotika le polovice 10.000€, teh z 5 tisočakov in nekaj sto evri nas je okoli 10% (90% jih ima več). Zavedam se, da spadam v ta klub in to me žre. Ne samo, da imajo nekateri 10tisočakov, večina jih ima najmajn 3× toliko. Se najdejo tudi nekateri, ki imajo nekaj 100 tisočakov. In ni govora o dedičih, loterijskih dobitnikih ali očetovih sinčkov… Kdor ima neko znatno vsoto, to pred javnostjo skriva, kar je logično. Namen mojega sporočila in vprašanja je zgolj to, da izvem (ce je le možno), kako ste prisli do nekaj 10tisočakov pri 19 letih in si s tem omogočili kapital za uspešno podjetniško pot v prihodnje. Skrivate se pod lažnimi imeni, tako, da vas ne rabi bit strah…

 

Lp, Gašper

New Report

Close