prijava strokovne delavke
Za neustrezna ukrepanja ali neukrepanja, moramo vsi prevzemati odgovornost. Tako niso izuzeti tudi strokovnjaki na Centrih za cocialno delo, ki so odgovorni za zaščito otrok. Ravnanje, ki ga navajate, bi lahko bilo kaznivo dejanje oziroma sum nevestnega dela v službi po 262 čl. Kazenskega zakonika. Pristojnost odločanja o tem ima seveda pristojno državno tožilstvo.
Izjemoma predstavljam člen, ki se glasi :
Uradna oseba, ki vedoma krši zakone ali druge predpise, opušča dolžno nadzorstvo, ali kako drugače očitno nevestno ravna v službi, čeprav predvideva ali bi morala predvidevati, da lahko nastane zaradi tega hujša kršitev pravic drugega ali škoda na javni dobrini ali premožwenjska škoda, pa zares nastane kršitev oziroma večja škoda,
se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta.
Kot praktik / nisem namreč pravnik/lahko rečem, da se je kršil zakon / ni bila podana prijava / in da je s tem lahko nastala hujša kršitev pravic drugega / npr. žrtev se je obrnila na strokovnjaka in predvidevala, da bo ukrepal, zloraba se je zaradi izostale prijave nadaljevala in s tem trpljenje žrtve, zloraba se najpogosteje ne zaustavi, če jo ne prijavimo in s tem razkrijemo itd./.
Neznanje ali napoznavanje zakonodaje ne more biti opravičilo. Ravno iz neznanja najpogosteje izhajo odzivi, ki niso v korist žrtvam.Prijavo lahko podate anonimno na pristojno Policijsko upravo ali pristojnemu tožilstvu; zagotovo pa jo bomo posredovali pisno kot prijavo tudi s strani našega Združenja, če nam to sporočite – tudi anonimno. V teh primerih je ustrezno razmišljati, da se prijava poda na več nalovov. Prijava ali ovadba je lahko zelo kratka in pristojni organi so dolžni zbrati vse potrebne informacije oziroma obvestila.