Najdi forum

Pozdravljeni. Prosim za mnenje. Namreč z ženo nimava koncenzus glede priimka najinega otroka ki je v prihodu. Zanima me kakšne so pravice starša ki se ne strinja, ali lahko vloži pravno pritožbo v primeru zanga neugodnega izhoda? Ja kdo tukaj vsaj malo pravno podkovan na tem družinskem področju?

Prav je, da ima otrok priimek po mami, saj ona ve, da je mama, za očeta pa to ni čisto gotovo. Sploh, če je to kakšen slabo izobražen lole. v porodnišnico pride matičarka in otroka popiše, tako da mama pove podatke. Naloga očeta pa je, da podpira mamo. Ni tako lahko 9 mesecev nositi otroka, ga spraviti skozi porodni kanal, prehranjevati in skrbeti za njega.

Priimek otroka morata starša izbrati sporazumno in ga najkasneje v 30-tih dneh po rojstvu prijaviti na katerikoli upravni enoti.

ZAKON

O OSEBNEM IMENU (ZOI-1)

 

9. člen
(prijava osebnega imena otroka, če ni sporazuma staršev)


(1) Če starša ne prijavita otrokovega osebnega imena v roku iz 6. člena tega zakona, ker se o tem ne moreta sporazumeti, jima pri sporazumni odločitvi pomaga center za socialno delo, ki pri tem upošteva varstvo otrokovih pravic, otrokov osebnostni razvoj in varovanje njegovih koristi.

(2) Če se starša tudi ob pomoči centra za socialno delo ne sporazumeta o otrokovem osebnem imenu, o sporu med roditeljema odloči sodišče v nepravdnem postopku na predlog enega ali obeh staršev. Predlogu mora biti priloženo dokazilo pristojnega centra za socialno delo, da sta se starša ob njegovi pomoči poskušala sporazumeti o otrokovem osebnem imenu. Preden sodišče odloči, mora pridobiti mnenje pristojnega centra za socialno delo o koristih otroka.

Ampak prvo beleženje imena in priimka je itak v porodnišnici.

Kaj je to potem nekak na pol veljavno? Se mora še v upravni enoti potrditi?

Ok to je tko če zanemariš vse zgodovinsko pa iz dediščine + če izignoriraš da bo oče cel lajf tudi skrbel za tega otroka. Ni čudno da se mlajši moški čedalje manj zanimajo za staršestvo ob tej skrajno levičarsko-feministični ambiciozni “skrbi” za človeštvo.

Glede neizobraženih lolekov, ne vam kako to da poznam 2 akademika, 3 priznana zdravnika in 2 profesorja ki imajo vsi otroke “na svojem imenu”? In vse to celo v centralni bleščeči Ljubljani, ne pa na podeželju.

Odgovor na objavo uporabnika
branebanane, 29.02.2024 ob 21:02

Ok to je tko če zanemariš vse zgodovinsko pa iz dediščine + če izignoriraš da bo oče cel lajf tudi skrbel za tega otroka. Ni čudno da se mlajši moški čedalje manj zanimajo za staršestvo ob tej skrajno levičarsko-feministični ambiciozni “skrbi” za človeštvo.

Glede neizobraženih lolekov, ne vam kako to da poznam 2 akademika, 3 priznana zdravnika in 2 profesorja ki imajo vsi otroke “na svojem imenu”? In vse to celo v centralni bleščeči Ljubljani, ne pa na podeželju.

a bejž no, a mama se bo samo šminkala pa na kofetke hodila, medtem ko bo ata skrbel za otroke? to da imajo otroci priimke po moških je samo lastniška fora. pa da ne boš mislil, v zgodovini pankrti (to so otroci neporočenih mam) nikoli in nikdar niso imeli priimkov po očetih. Niti dedovati niso mogli. a je bilo to zaradi femizma?

Zakaj se potem tej “lastniški” fori podčinijo še vedno cca 90% folka po celi Europi. Balkan ne smem omenjat ker boš rekla da so tam divjaki.

Pa tut ko bo čez 10 let recimo 50-50, alo…50% je kar šokantna količina “divjakov”, med njimi pa zagotovo bodo kar solidni ljudje, intelektualci, umetniki, zdravniki…vrhunski športniki.

So to še neprosvetljeni, nesofisticirani in primitivni ljudje? V čem je fora?

Odgovor na objavo uporabnika
branebanane, 01.03.2024 ob 22:22

Zakaj se potem tej “lastniški” fori podčinijo še vedno cca 90% folka po celi Europi. Balkan ne smem omenjat ker boš rekla da so tam divjaki.

Pa tut ko bo čez 10 let recimo 50-50, alo…50% je kar šokantna količina “divjakov”, med njimi pa zagotovo bodo kar solidni ljudje, intelektualci, umetniki, zdravniki…vrhunski športniki.

So to še neprosvetljeni, nesofisticirani in primitivni ljudje? V čem je fora?

zaradi vzgoje. večina žensk misli, da bo v očeh moškega dobila neko drugo vrednost, če se mu bo podredila, pa da bo oče imel otroka raje, če se mu bo uklonila. Ne vrtijo zastonj ves čas onega sultana turškega, tako se pere glave. Raje pa mi ti povej, zakaj misliš, da je moški priimek več vreden od ženskega in bi mamo otroka vlačil po sodiščih, če bi si drznila otroka poimenovati po sebi in ne po tebi? Zakaj je ajnšpric toliko vrednejši od 9 mesečne nosečnosti, poroda in skrbi za otroka?

Uradno vpisovanje imena in priimka se dogaja, če prav razumem, pri vpisu v mat. knjigo, na upravni enoti? Tam kje očka potrdi očetovsto, + ime/priimek ne?

Mi v porodnišnici že imamo vpisan enojni priimek za sina.

Odgovor na objavo uporabnika
branebanane, 05.03.2024 ob 11:41

Uradno vpisovanje imena in priimka se dogaja, če prav razumem, pri vpisu v mat. knjigo, na upravni enoti? Tam kje očka potrdi očetovsto, + ime/priimek ne?

Mi v porodnišnici že imamo vpisan enojni priimek za sina.

če starša nista poročena (če sta se šteje za očeta otroka mož ), potem lahko uredita starševstvo na CSD že pred rojstvom otroka. Oče podpiše dokument, da je oče nerojenega otroka, če se seveda mati strinja. Urejanje očetovstva po rojstvu otroka pa se lahko uredi na CSD ali pred matičarjem.

ne boš mogel sam spreminjati priimka niti vpisovati očetovstva, se mora mama strinjat:)

Saj to mi je jasno, da ne morem sam. Tudi ona sama verjetno brez mojga soglasja tega ne more pustit iz rok uradni službi. Nimam jaz kaj spreminjati, ona bi rada spreminjala. Otroku je že v porodišnici vpisan moj priimek.

Če se tu ne najdeva, kejs gre na višje istance. Vsaj jaz to tako razumem.

 

Sicer SVA poročena.

sedaj pa si nehaj zmišljevati. Če sta poročena, potem si avtomatično oče in ne boš hodil nikamor podpisovat očetovstva. Če je bilo že v porodnišnici določeno ime otroku in ga je matičarka vpisala, potem je zadeva zaključena. Če pa želi mama spremembo priimka, pa mora iti na sodišče. Sodišče bo skušalo doseči dogovor, če hoče recimo mama oba priimka, potem boš težko utemeljil, zakaj pa samo tvoj.

Lidk. Sem ravno kar danes govoril z odvetnikom, in temu ni tako. Kje piše da poročena matera ne sme sexati z sosedom, in ji on naredi otroka? Skratka morm podpisati očetovstvo. Prej je bil sistem da je že v porodnišnici matičar in se tm zadeva zaključi. Sedaj ni več tako, je še drug korak na upravni enoti, in ja, pravi da se oba bova mogla strinjati glede imena in priimka, ker v nasprotnem se lahko potem niti z imenom neham strinjati in stvar potem gre spet na višje instance.

V primeru najinega prvega otroka je mami dodala še drug priimek, seveda z mojim dovoljenjem. Je pa res, da sem od celega šoka že malo pozabil kje se je to zgodilo. No evo, odvetnik me je zdaj spomnil.

Odgovor na objavo uporabnika
branebanane, 06.03.2024 ob 10:54

Lidk. Sem ravno kar danes govoril z odvetnikom, in temu ni tako. Kje piše da poročena matera ne sme sexati z sosedom, in ji on naredi otroka? Skratka morm podpisati očetovstvo. Prej je bil sistem da je že v porodnišnici matičar in se tm zadeva zaključi. Sedaj ni več tako, je še drug korak na upravni enoti, in ja, pravi da se oba bova mogla strinjati glede imena in priimka, ker v nasprotnem se lahko potem niti z imenom neham strinjati in stvar potem gre spet na višje instance.

V primeru najinega prvega otroka je mami dodala še drug priimek, seveda z mojim dovoljenjem. Je pa res, da sem od celega šoka že malo pozabil kje se je to zgodilo. No evo, odvetnik me je zdaj spomnil.

zamenjaj odvetnika. Nauči se sklanjati besedo mati, mogoče pa raje uporabljaj besedo mama, ker je lažja za sklanjatev. Poročena ženska lahko seksa z veliko drugimi moškimi, ampak še vedno se za očeta šteje mož, celo v primeru, da oče umre in se otrok še ne rodi, se šteje za očeta otroka mož (do 300 dni po njegovi smrti). Če je v resnici oče sosedov Jaka, pa mora potem ta s tožbo dokazovati svoje očetovstvo.

Hvala za pravopisno korekturo. Sem iz Italije, in se še učim jezika.

Ma ne rabim več odvetnika, rabil sem le nasvet, in so mi na 3 upr. enotah rekli isto,

in to je da se za spremembo aktualnega stanja(ime in priimek napisan v porodnišnici) mora celo plačati taksa,

ter izpolniti formular. Glede spremembe se nedvoumno morata oba starša strinjati in podpisati.

Meni se to sliši fer, in sem na nek način zadovoljen.

 

Hvala vam vsem za pomoč.

Upam da bova z ženo sfurala vse to z namjmanj drame,

kokr se da. Lajf je dosti širši od teh formalnosti, močno verjamem. So pa tudi one pomembne, in se je treba

ustaviti na teh, če nekomu nekaj ne ustreza, ali če nekdo nekaj ne razume in ne sprejme. Očitno sva tu oba bila zelo presenečena koliko naju to pomeni. Vsak z svojimi razlogi.

New Report

Close