Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Pridobivanje na teži

Pridobivanje na teži

Pozdravljeni!
Sem mamica dvojčkov (fantka in punčke), nedonošenčkov, rojenih septembra. Že od rojstva dalje ima fantek različne težave z hranjenjem. Najprej prehod iz sonde na cucelj, potem pa tudi povečevanje obroka in polivanje. Posledica tega je bilo manjše pridobivanje na teži. Naj še dodam, da sta v večini obrokov hranjena z mojim mlekom, ki ga izčrpavam in dodajam po cuclju. Nekako nam je uspelo povečati količino obroka, vendar do večjega pridobivanja na teži ni prišlo. Otroka sta kljub tabelarično dovolj popiti količini mleka dajala vtis, da sta še vedno lačna, zato smo posumili na slabšo kakovost mojega mleka. Mleko enega črpanja, ki vključuje tako prvo mleko, ko tudi zadnje, sem dala na kemijsko analizo, ki je pokazala, da mleko vsebuje 2,09% maščob, 1,22% beljakovin in 6,88% laktoze. Pri primerjavi z vrednostmi, ki so objavljene v literaturi je v mojem mleku le polovična količina maščob.
Zanima me, ali jima je bila zaradi hranjenja s premalo mastnim mlekom storjena nepopravljiva škoda.
Nadalje me zanima, kaj svetujete glede moje prehrane, da bi povečala količino maščob v mleku ter ali svetujete kakšen dodatek, da bi otroka dobivala dovolj maščob (do sedaj sem zasledila le dodatke, ki so sestavljeni iz beljakovin in OH).
Naj še omenim, da smo poskušali MM nadomestiti z AM, vendar imamo tudi tu težave najti ustrezno mleko.

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam.

Najprej naj čestitam, da sta vaša dvojčka hranjena z vašim mlekom. Vem, kako naporno je to za vas – in kako pomembno za njiju. Vidim tudi, da ste si pridobili veliko informacij s tega področja. Zato bom težko “zelo” pametna…
Pa vseeno – kot prvo: analize izbrizganega mleka, ki pred preiskavo stoji kar nekaj ur, vsaj na področju določitve vsebnosti maščob, ne prikažejo dejanskega stanja. Večina maščob ostane na steni stekleničke – in če se vzorec pred analizo preliva, je to mleko že večkrat “posneto”.
Kot drugo: maščobe iz materinega mleka se veliko bolje vsrkajo kot tiste v formulah, zato je že “nižja” koncentracija odlično učinkovita.
Kot tretje: prav imate, večina ojačevalcev mleka na tržišču (predvsem Milupin HMF) vsebuje le beljakovine in ogljikove hidrate. Zato včasih pri odraščajočih (bivših) nedonošenčkih, ki se slabo redijo, svetujemo dodatek sladke smetane (tiste iz Mercatorja, Hoferja, Lidla, …) – 1 žlička (5 ml) na 100 ml mleka. Nekatere mame (in pediatri) pa prisegajo na olivno olje (1-2 ml večkrat dnevno). Težava pa je, da olivno olje ni ravno prijetnega okusa – in da plava na površini, zato ga je v dojenčka težko spraviti.
Nikakor pa ne svetujem, da opustite svoje in preidete na formulo.
In prepričana sem, da sta otroka dobila vse potrebno za odličen razvoj – in slabše pridobivanje gramov pri fantku (ki odraža opredvsem manjše maščobne zaloge) ne pomeni nobene pomembne ovire ali škode!!!!
Na žalost tudi kakšno bogatenje vaše hrane ne bi pomembno povečalo vsebnosti maščob v mleku – pač pa le v vaših maščobnih zalogah.
Srečno v 2019, lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Najlepše se vam zahvaljujem za vaš nasvet, po katerem sta dvojčka začela lepo pridobivati na teži. Sedaj pa imam drugo težavo. Pred mesecem dni so mi na redni kontroli ščitnice diagnosticirali Kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto). Ker imam kontrolo pri tirologu šele čez mesec dni me zanima ali moje stanje vpliva na količino ščitničnih hormonov v mleku in posledično na malčka.

Z lepimi pozdravi, mamika dvojčkov

Bolezen ščitnice Hashimoto je zelo pogosta motnja v vaši starosti in stanju po porodu in nima prav nobenega vpliva na sestavo vašega mleka in delovanje ščitnice pri vaših otrocih. Torej lahko mirno čakate na datum kontrole in na recept, najverjetneje za Euthyrox.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close