Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Prezgodnja menopavza

Prezgodnja menopavza

Pozdravljeni,
sem po neuspešni punkciji (ni bilo celic). Nekaj manjših foliklov je sicer še ostalo. Zato me zanima, koliko časa po punkciji se odsvetujejo spolni odnosi zaradi zmanjšanja možnosti okužbe?
Torej v kolikem času se tiste ranice po punkciji res do konca zacelijo? Razmišljam namreč, kaj pa če bi slučajno kakšen folikel še zrastel in ovuliral. Ali bi teoretično lahko prišlo še do ovulacije, četudi ni kakšne drsne sluzi??? (Ki bi nakazovala višjo raven estrogenov?) Sprašujem vas, ker bi rada sama skušala ugotoviti ali bo mogoče kakšne folikel vendarle še zrastel, in to brez dodatnih UZ, saj sem že itak preveč v gin. ambulanti. Hvala in lp.

Spoštovani,

Načeloma odsvetujemo spolne odnose do menstruacije. Luknjice po punkciji se celijo vsaj en teden. Do ovulacije pa še vedno lahko pride.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,
mene pa zanima, če je v primeru, ko je ovarij za uterusom in je tudi pri uz pregledu težko odstopen folikel že za izmerit, možno naredit punkcijo tudi npr. od zunaj s trebuha? Se je to že kdaj komu tako punktiralo?
V primeru, da se punktira skozi nožnico in se prebode cel uterus, ali lahko to povzroči kakšne posledice še kasneje ali pri vgnezditvi oz. zanositvi? Npr. vnos bakterij? Najlepša hvala za odgovor, ker me to vprašanje res obremenjuje. Lp

Spoštovani,

če je jajčnik za uterusom in se ga ob punkciji ne da približati, lahko punkitramo kar čez uterus. To je običajen postopek, brez posledic.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,

pred leti sem vam že pisala in ste mi z vašimi odgovori zelo pomagali, pod isto temo. Na kratko bom poskušala opisat moje stanje. Stara sem 36 let. S parterjem se že nekaj časa trudiva za svojega prvega otroka. Parter ima diagnosticirano popolno azoospermijo, zato sva v postopku z darovano moško celico. Po treh inseminacijah v Grazu in dveh IVF na Českem, sva prišla na vrsto tudi v MB. Najin prvi postopek v Mb je bil uspešen maj 2015. Pridelala sem sedem celic, od katerih so se uspešno oplodilo pet. Dva so mi vstavili takoj, se nista obdržala. Uspešen je bil transfer dveh zamrznjenih zarodkov oktober 2016, ki pa se je končal v 13 tednu, zaradi infekcije, s plodom bi naj bilo vse vredu (so poslali na preiskave). Peti zarodek ni bil uspešen. V januarju letos sem se ponovno določila za nov postopek, katerega pa smo po enem tednu špikanja prekinili, saj ni bilo odziva. Folikli so bili, vendar so prepočasi rastli. Vem da je največja težava moj Amh, to sem vam pisala že pred leti na začetku te teme. In sicer leta 2013 je bil 0,64, potem so mi ga ponovno testirali pred postopkom maja 2015 kjer je bila vrednost 0,84. Kako je možno, da je bila vrednost večja ne razumem in mi niti noben ni znal prav pojasnit. Ker v januarju ni bilo nobenega odziva na stimulacijo sem logično po vseh bojih čisto obupala. Ponovno smo dali testirat hormone in je Amh padel na 0,21. Ostali hormoni so v mejah normale in zdravnica pravi, da ji je vse skupaj čudno. Kako je se je odzivnost lahko tako poslabšala glede na prejšnji postopek. Naj povem, da menstruacije imam normalne na 27-28 dni in vedno je normalna krvavitev. Glede na celotno situacijo in vse kaj sem že morala dat skozi sem logično že čisto obupana, saj glede na partnerjevo azoospermijo ne morem upati niti na spontan čudež. Da pa je pika na i, sem včeraj 13 dan menstrualnega ciklusa dobila blago krvavitev. Naj povem da imam to vmesno krvavitev prvič in se mi še to ni zgodilo nikoli. Krvavitev je prišla včeraj po kolesarjenju in danes je čisto blago vidna na papirju.
Vljudno vas naprošam ali mi lahko poveste ali celotna zgodba pomeni, da sem že v menopavzi, ali tudi ta krvavitev nakazuje na to, ali je to zgolj slučajnost. Ali se mi še sploh se splača trudit z vsemi temi hormoni. Pri kakšni vrednosti Amh se šteje da je menopavza?
Zdravnica me je dala v nov postopek in sicer najprej mi je predpisala tri mesece ciklo prognove in potem direktno na stimulacijo.
Se opravičujem za moj dolgi opis, vendar enostavno ne vem koga naj še kaj vprašam, glede na to da že od včeraj visim na teh forumih in vsaka zgodba je po svoje drugačna.

Spoštovani,

vmesna krvavitev je ovualcijska krvavitev, ki se pojavi ob ovulaciji zaradi normalnega nihanja hormonov in je normalen pojav.
Vrednosti AMH so lahko upadle v dveh letih, še vedno pa je nekaj ovarijske rezerve, tako da ni za obupati. O prenizkih vrednostih AMH govorimo, če je pod 0,14.
Zdravljenje s Cycloprogynovo bo lahko izboljšalo odzivnost jajčnikov na stimulacijo, zato bi bilo dobro, da se držite navodil, ki vam jih je dala zdravnica. Zagovoto je smisleno, da greste v nov postopek.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Hvala lepa za vaš hiter odgovor. Malo pa ste me potolažili :).

Želim vam vse dobro.

Spoštovani,

Hvala! Vse dobro tudi vam!

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Lepo pozdravljeni,

S partnerjem sva v postopku OBMP, saj ima partner azospermijo in so mu v UKC Lj opravili biopsijo testisov, kjer so našli zdrava semenčeca. Nato sem še jaz opravila preiskave, pri čemer je bil ultrazvok brez posebnosti, laboratorijski izvid krvi na 4. dan menstrucije pa ni bil vredu. Imela sem naslednje vrednosti: TSH 2.91, FSH 13.6, LH 10.0, Prolaktin 8.9. Najina zdravnica za OBMP je rekla, da imam glede na mojo starost (28 let) lene jajčnike in povišan FSH hormon. Imam reden menstrualni ciklus na 26-28 dni, ki se začne s krvavimi izcedki in nato krvavitev traja 1-2 dni in nato še nekaj dni krvav izcedek. Kontracepcijske terapije ne jemljem že več kot 2 leti. Na internetu sem na večih straneh prebrala, da vsi ti znaki pomenijo prezgodnje staranje jajčnikov in prezgodnjo menopavzo. Zanima me ali to zame drži in kako lahko upočasnim staranje jajčnikov? V družini nima nihče težav s plodnostjo in tudi nimam nobene avtoimune bolezni. Ali bi na to lahko vplivala pretirana telesna aktivnost, namreč vsak dan hodim na hrib blizu doma (prehodim 300 nadmorske višine), kar mi je v izredno sprostitev.
S partnerjem sva že dala skozi prvi postopek ICSI, ki ni bil uspešen. Imela sem dolgi postopek, ki je trajal več kot 3 tedne (suprafact + puregon). Pridobili so 8 celic, od tega sta se 2 oplodili do stopnje morule. Vstavili so mi obe, vendar se žal nobena ni prijela. V naslednji postopek greva septembra. Zanima me ali so moji plodnosti šteti dnevi? Ali bi morala jemati hormonsko terapijo?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,

odličen odziv jajčnikov na stimualcijo, 8 celic, kaže, da vam ni potrebno skrbeti.
Hormonska terapija pride v poštev, če ne bi bilo delovanja vaših jajčnikov. Ampak vaši jajčniki lepo delujejo, tako d aje ne potrebujete.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si
    Pozdrav v letu 2021 sem imela 2 s s vzrok neznan naredile vse preiskave razen genetike in sicer zanositev  po naravni poti. Pošiljam vam izvid S-AMH je 0.756  S-FSH 5.6 ki je bil delan septembra 2021 imam za sabo 1 postopek ivf 3 celice prenos 3 dan vendar brez uspeha bila sem v kratkem protokolu stara sem 38 let.Zdaj sem šla v dolg protokol nevem zakaj me zadnje dni taka vročina obliva v predelu glave oz vrata a je to stranaki učinek zdravil ali se bližam meni?  nevem menstracije še imam še  sicer bolj blage 2 do 3 dni in sicer že od nekdaj so bili karatke. Hvala za odgvor

Spoštovani,

vročinski oblivi se pojavljajo zaradi učinka zdravil v dolgem protokolu. To je samo začasno, bo hitro minilo, ko boste začela dobivati dodatna zdravila.

Lepo pozdravljeni,

 

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,

čez nekaj mesecev bom dopolnila 42 let. S partnerjem se trudiva zanositi že nekaj mesecev. Sama imam že enega otroka. Na pregledu so mi izmerili AMH vrednost 4,77 ng/ml. Partnerjev spermogram je odličen. Menstruacije imam na približno 28 dni, kak dan manj morda, precej močne so dan ali dva, kri je morda manj “gosta”. Pred tem dan ali dva malo krvavitve in po tem še 2 dni šibkejše krvavitve. V zadnjem ciklusu sem merila LH v urinu in prišlo je do pozitivnega testa na 12.dan. Imam pa zelo malo cervikalne sluzi. Ginekologinja, pri kateri sem bila, svetuje napotitev na reprodukcijo, čakam na termin pri moji izbrani ginekologinji, saj mi lahko le ona izda napotnico. Zanima me vaše mnenje, je vse skupaj že znak mene? Je zanositev še možna, vsaj s pomočjo?

Vnaprej se vam najlepše zahvaljujem za vaš odgovor.

Spoštovani,

glede na to, da imate redne cikluse in visok AMH, je rezerva jajčnikov dobra. Ob normalnem spermiogramu lahko spontano zanosite.

Lepo pozdravljeni,

 

 

 

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,

vprasala bi vas,če je možno da dobiš predmenopavzo pri 43letih? ker se mi je zgodilo to, da sem zadnje tri tedne,vsakodnevno imela po celem telesu vrocinske krce, z presledki, tudi ponoči.

Menstruacija mi zamuja 1m2tedna, in trebuh me znotraj boli. Ginek.me ne vzame ker pravi da se itak se nič nebi videlo ,če bi bila noseca. Noseca pa nisem.

hvala za odg.

Spoštovani,

Lahko. Najbolje, da greste na pregled s svojemu ginekologu, kot ste nameravali.

Lepo pozdravljeni,

 

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,

stara sem 28 let in sem v prezgodnji menopavzi. Trenutno čakam na odločbo Državne komisije OBMP. S partnerjem sva se odločila za darovano jajčno celico v tujini.

Zanima me, ali je v primeru, da bi želela dobiti povrnjene stroške zdravljenja v tujini, potrebno počakati na odločbo in lahko šele nato začneva s postopki, ali greva lahko v postopke že sedaj in potem, ko dobiva odločbo, lahko uveljavljava povrnitev stroškov za nazaj?

Lep pozdrav

Spoštovani,

kolikor mi je znano, je veljalo, da morate za povrnitev stroškov zdravljanja v tujini imeti najprej odločbo Državne komisije za OBMP. Najbolje, da sami preverite na ZZZS, kako je sedaj s povpračilom stroškov.

Lepo pozdravljeni,

 

 

 

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close