Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Preveliko tveganje?

Preveliko tveganje?

Živjo!
Naj najprej na hitro opišem, kako se je začelo. Med drugo nosečnostjo(5let nazaj) so se začele moje prve tegobe s srcem. Pojavljati so se začele ekstrasistole, nekaj napadov PSVT, utrujenost, zadihanost. Nekaj mesecev po porodu so težave izzvenele. Imela sem malo morje opravljenih EKG-jev, UZ srca, obremenitveno testiranje, 24-urni holter. Vse je bilo bp, edino na holterju je bila zabeležena 1 VES in 1 SVES. Pred cca. pol leta pa so se ponovno začele pojavljati težave. Npr. med hitro hojo s približno hitrostjo 7km/uro mi naraste pulz na nekje 160-170 na minuto. Ali ni to malo preveč pri takšni obremenitvi? potem mi nekje po eni minuti pade na okoli 120. Ampak tega ne spremljam redno, danes sem slučajno bila bolj pozorna. Imam tudi pogoste ekstrasistole, vsaj 10x dnevno jih čutim. Pritisk je ok. Pretirane zadihanosti ne opažam..imam pa težave na začetku aktivnosti(hitra hoja, lažje aerobne vaje)-utrujenost, ki po nekaj minutah aktivnosti mine. Kakorkoli..dva tedna nazaj sem ugotovila, da sem zopet noseča. Zaradi tega in trenutno prisotnih težav sem obiskala osebno zdravnico ,ki mi je opravila EKG, ki je bil bp. Je pa slišala sistolni šum in zaradi tega me je poslala še na UZ. Ugotovljena je bila blaga centralna regurgitacija mitralne zaklopke in minimalno centralno puščanje trikuspidalne zaklopke. Vse ostalo je ok. Zdravnica je mnenja, da ni hujšega, da pa bodo težave verjetno vse večje. in sedaj me zanima še vaše mnenje. Menite, da bi nosečnost preveč ogrozila/poslabšala trenutno stanje? Če obstaja(velika) verjetnost, da se bo stanje poslabšalo(sploh zato, ker so bile 5let nazaj moje zaklopke bp), se bom verjetno odločila za prekinitev nosečnosti. Imam le dva majha otroka doma, ki me potrebujeta. Sem v res veliki dilemi kako in kaj, sploh ker imam časa za kakršno koli ukrepanje le en teden 🙁

Hvala vam za odgovor.

Pozdravljeni , dejansko v zapisanem, razen subjektivnih težav, ne najdem nobenih bolezenskih težav s srcem in ne razumem povsem, kakšno konkretno tveganje v zvezi z niim naj bi predstavljala nosečnost?

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Kaj pa vem..to puščanje zaklopke? Mi pa zadnje tri tedne zatekajo prsti na rokah, najhuje je ponoči in zjutraj. Zadnje dni pa se mi je zvišal tudi pritisk. Iz prej nizkega 100-110/60 mi je narasel (merim zjutraj in zvečer) na 130-140/80-90. Izjemoma tudi do 150/90. Večkrat se mi tudi malo vrti in se slabo počutim(ampak to lahko verjetno pripišem tudi nosečnosti). Če meritev ponovim po nekaj minutah je navadno nižja kot prva. Katera vrednost je potem bolj prava? Prva ali druga/nižja? Verjetno tak tlak še vseeno ni ravno nevaren, čeprav je kar precej višji kot običajno. Aja, in še to..kaj pomeni, da si tlak merimo, ko smo umirjeni. Npr. jaz imam do merilnika 15 stopnic. Potem se usedem, počakam par minut in si nato izmerim. Je smiselno počakati dlje, čeprav gre samo za par stopnic? Pri osebnem zdravniku sem bila ampak je rekel samo, da je tlak še vedno normalen in da je vse ok. Za otekanje pa je okrivil hormone. Se pravi, da sva se vse zmenila v eni minuti, brez kakršnegakoli pregleda. Sedaj pa res ne vem, a samo jaz paničarim za brezveze. Se bom pa vsekakor vrnila po praznikih, če ne bo bolje. Se opravičujem, ker tako kompliciram 🙂

Puščajo ne, če je bil uz srca ok. Tlak ni konstanten in je vedno nekoliko drugačen pri dveh meritvah, predvsem ga merite prav! Ce sta dve mocno razlicni naredite 3 in veljajo bolj podobni. Tlaka vam ni treba nonstop meriti in ne imejte merilnika na vrh stopnic, saj so prenosni. Veckrat je po izkusnjah sicer prava nizja vrednost, dviga jo tudi zgolj nestrpno pricakovanje izmerjene vrednosti. V zapisu nobene panike 🙂

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close