Najdi forum

preveč želodčne kisline

Zanima me kakšno naravno zdravilo, ki uničuje kislino.Imam namreč preveč želodčne kisline in s tem posledično težave z želodcem,erodiranim požiralnikom…Že par mecesev jemljem zdravila proti žel.kislini, me pa zanima še kakšna alternativa,ki je bolj naravna.Slišala sem za korenje? Ali res pomaga pri odvečni kislini?

Težave z želodcem, ki so najbrže posledica kroničnega gastritisa in istočasno ezofagitis niso samo posledica prekomerne želodčne kisline. Vse bolj danes postaja jasno, da so posledica delovanja dveh bakterij v ugodnem okolju. Helicobacter pylori, doslej odkrita v celoti in uspešno zdravljena z kombinacijo antibiotikov, je le ena od njih. Druga je še v postopku odkrivanja, ker je spremenljiva.

Tako tradicionalna, kot sodobna medicina je smatrala višek želodčne kisline za glavni razlog obolenj želodca in požiralnika. Tako do nedavna. Z odkritjem omenjene bakterije se je cel koncept obdelave te bolezni spremenil. Zmanjševanje kooličine kisline je sedaj le še preventiva, da bakterija ne postane aktivna.Pri tebi je izgleda to vzrok težav.

Skušaj najprej ozdraviti bakterijsko vnetje s pomočjo sodobne medicine. Terapija traja nekaj tednov. Za znižanje kisline v želodcu bo potrebno ob tem jemati enega od obstoječih antacidov. Potrebno bo ozdraviti tudi razpoko v zapiralki na koncu požiralnika, ki je kriva razjedam v požiralniku. Šele nato bova lahko razmišljala o kakšnih alternativnih ali naravnih aniacidih, čeprav bi bilo pametno najprej razmisliti o hrani in pijači, ki jo zaužiješ. Ta je namreč glavni krivec za težave. Ostre začimbe, mastna hrana, alkohol, kava itd. so zelo agresivni za želodec.

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Hvala za hitro in izčrpno pojasnilo.Bila sem na gastroskopiji, kjer so mi tudi preverjali prosotnost te bakterije in ugotovili, da je negativno.Zdravnik mi je omenil, da imam ogromno kisline, erozije želodca in požiralnika, ter rahlo zožan prehod.Predpisal mi je tablete, jemljem jih že par mesecev ,stanje je zdaj kar zadovoljivo, vendar sem prepričana, da ko bom prenehala z jemanjem, bo spet po starem./ včasih še vedno čutim v ustih čuden okus,pa kljub jemanju tablet/Dijete sem se v začetku zelo držala, to pomeni, da skoraj nič nisem jedla pametnega, še tisto kar sem ,pa sem se morala zelo truditi,kajti bila sem popolnoma brez teka.Da je vzrok prehrana za moje težave, bi težko rekla,kajti sem predvsem vegetarjanec,ljubiteljica zelenjave,sadja, meso je bilo zelo,zelo redko na mojem jedilniku, mastnih stvari od nekdaj ne maram, ne prenesem,ob misli na kaj mastnega mi je kar slabo…….Pijem ne, kadim ne, moja pregreha je bila le ena do dve kavici na dan,prva zjutraj na tešče, kar pa zdaj ne delam več.Tudi kavi sem se odpovedala.Pogrešam solate,ki jih ne smem ,pa tudi določeno sadje..Tudi kilogramov nimam nikakor preveč.Izogibam se začinjene hrane.Sladkarij nisem nikoli veliko pojedla, mogoče jih sedaj več,ker mi neznansko paše sladko.To pa tudi vem, da ne bi smela.Občasno vzamem /predvsem pred spanjem, rupurut/, spim z dvignjenim vzglavjem po nasvetu zdravnikov…Ne vem,kaj naj še naredim, kajti bojim se, ko bom prenehala z jemanjem tablet,kako bo..
Omenjate, da bo potrebno pozdraviti razpoko v požiralniku. Ali je to mogoče? To mi niso omenili.Jaz sem mislila, da je to pač neozdravljivo,oz.se to nikoli ne popravi.
Za vaše informacije in pojasnila se vam že vnaprej lepo zahvaljujem!

Imam podoben primer. Če se postim od popoldanskih ur do jutra, je manj slabosti v grlu, zadnje čase pa “cmok v grlu”. Jemljem Rutacid, po potrebi Nalpaza. Kaj lahko naredim pri tiščanju v grlu?

Hvala za odgovor.

Najprej za Garfield. Kronični gastritis, kombiniran s hernio hyatusa in razjedami na požiralniku, ne zdravimo tako kratek čas, kot gripo, saj si tudi kar dolgo časa delala na tem, da si to vse skupaj dobila. Zdravljenje z antacidi je potrebno mesece, morda celo leta. Tudi Ultop, nekoč pomembno zdravilo, bi zamenjal s Controlocom, ki deluje sistemsko. Za razpoko v zapiralki je bilo na trgu dolgo časa zdravilo Digenol, ki pa so ga umaknili iz prodaje, ker se je izkazalo za nevarno za srce. Veliko lahko narediš z izbiro hrane in pijače, zlasto pa SE IZOGIBAJ BRUHANJU, SPAHOVANJU, PODRIGOVANJU, GAZIRANIM PIJAČAM, SVEŽI ZELENJAVI IN SADJU. Tako se bo razpoka zmanjšala, s tem pa bo tudi tkivo požiralnika ( esophagus ) bolj zaščiteno pred želodčno kislino. Izogibaj se stresom. Včasih so ljudje rekli temu “nervozen želodec”, kar je samo izraz za danes poznano DNV, o čemer sem že pisal. Skušaj se umiriti, morda z meditacijami, sprehodi, kakšno dejavnostjo, ki te sprošča…

Pa še to. Ko te peče zgaga ali pa čisto preventivno, imej v žepu vedno nekaj semen KARDEMONA ( dobiš pri zeliščarki na tržnici ) in jih počasi zveči. Do 7 semen na dan ti bo zelo olajšali stanje. Bodi zelo pozorna pri jedi. Grižljaj dobro prežveči, TKM pravi celo 100 x vsak grižljaj, da s tem razbremeniš zgornji del prevabil. Še zadnje, skušaj jesti tako, da poješ čim manj zraka, to pa pomeni, da si vzemi čas za obrok, jej počasi in ne hlastaj in obvezno jej samo 3x dnevno, da se med tem tudi prebavila lahko spočijejo ( sodobna teorija prehranjevanja 5 x in več na dan v tvojem primeru ni pravilna ). Izogibaj se govorjenju med jedjo in nikoli ne jej po 18. uri zvečer. Zelo pomembna je disciplina in zato odsvetujem vse vmesne “grižljajčke”, pa četudi je to le kos čokolade. Če boš vse to upoštevala dovolj striktno, imaš zelo dobre možnosti za ozdravitev, seveda pa organizem tega ne bo uspel narediti v tednu ali dveh. Oglasi se čez kakšna 2 meseca in sporoči, kako se počutiš. Ne pozabi seveda tudi tega, da moraš velikokrat popiti nekaj požirkov navadne, ne premrzle vode, da boš spirala kislino. Večkrat pomeni kar vsakih 10 ali 15 minut požirek ali dva. PRED SPANJEM SVETUJEM, DA STRESEŠ NA VELIKO JUŠNO ŽLICO ENO ŽLIČKO CIMETA IN TO ZALIJEŠ Z MEDOM DO VRHA ŽLICE, MALO POČAKAŠ, DA SE MED VPIJE V CIMET IN POJEŠ. MOČ TE KOMBINACIJE JE PREMALO POZNANA MED LJUDMI, JE PA ODLIČNO ZDRAVILO ZA CELJENJE RAZJED IN CELO ZA CELJENJE RAZPOKE V ZAPIRALKI.

Za Silvo pa, bojim se, da “tiščanje” v grlu ali “cmok” ni od želodca. Povedati boš morala več o sebi, zlasti o svoji starosti, teži, količini dnevnega stresa, težavah z zadihanostjo pri hoji navkreber ali po stopnicah in o tem, če si zadnje čase shujšala za več, kot 5 kg.

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Zahvaljujem se vam za vaš res izčrpen odgovor z vsemi nasveti, ki jih bom res takoj začela upoštevati.Čez dva meseca pa vam sporočim kako in kaj. Trenutno jemljem Nolpazo, bom pa res omenila zdravnici ,če lahko menjam s Controlocom..
Še enkrat hvala in pozdrav!

Garfield, pazite pri razgovori z zdravnico. Controloc je precej drago zdravilo in ga pišejo neradi. Recite ji, da je 3 vašim prijateljem to zdravilo šele pomagalo. Zelo velika verjetnost pa je, da vas bo napotila h gastroenterologu.

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Hvala, se bom držala vaših navodil.
Lep dan!

Spoštovani!

“Cmok” v grlu je še prisoten, občasno manj, drugič bolj moteč. Danes se je povečal sicer nizek krvni tlak čez 150/90. Požiranje hrane je normalno, bolj čutim pri požiranju sline. Ne kašljam tudi temperature nimam. Grgram žajbelj in žvečim Orbit za več sline.
Ker ste me nagovorili, naj se oglasim, vas prosim ponovno za vaše mnenje.

Draga Silva,

stvari ne minejo čez noč. Ampak bolj, kot razmišljam o vašem cmoku, še zlasti, ko mi govorite o nihanju tlaka, bi morda sugerirali svoji zdravnici ultrazvočno preiskavo ščitnice. Tudi to je lahko razlog za tiščanje v grlu.

Pri vseh teh ponavljajočih težavah vam svetujem, da ostanete v sistemu javnega zdravstva, saj je vaš problem kompleksen in sistemski. Z njim ne bihodil od zdravilca do zdravilca.

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Ponovno se vam oglašam,včeraj sem bila na kontroli,pa tudi tablet mi je zmanjkalo.Kot ste rekli, sem omenila Controloc in res ga zelo ne radi predpisujejo.Rekla je, da je Nolpaza najnovejši antacid in da deluje isto kot Controloc? Dobila sem nadaljnje 4 škatle Nolpaze,sedaj 20 mg.Do danes sem jemala 40mg in sicer vse od marca .V presledkih,/ nekaj časa je bilo OK/,pa spet čutim rahlo tiščanje v žrelu.Najbolj čutim zjutraj, ko se zbudim.Ko jem je boljše ..To je zdaj edini problem, želodec izgleda, da je OK, pa tudi tek se mi je povrnil , hujšam tudi ne več.Malo me je strah zmanjšati iz 40mg na 20mg, ker le ni čisto ok.Zdravnica je rekla, naj pa še eno kasneje vzamem, če bom čutila, da ni OK.Kaj pa vi menite? Ali je sploh OK.,da jemljem toliko časa zdravila? Pa kljub temu se očitno še kar ni in ni stanje pomirilo.Jem tudi med s cimetom, kot ste svetovali.Ali med sam ne poveča kisline? Celi rane, to že, kaj pa pri prevečni kislini? Jaz ga sicer vztrajno jem,po vašem nasvetu vendar še enkrat preverjam, ali je OK?Kaj pa donat? Zaradi CO2 najbrž ne smem piti nobene radenske? Menili ste, da me bo zdravnik verjetno poslal h gastroenterologu, vendar nič od tega.Dobila sem manjšo dozo tablet in to je to.Ali mi svetujete, da grem samoplačniško do specialista?
Težko čakam na vaš cenjeni odgovor in vam želim lep dan!

Z zdravniki je pač tako ( pa ne z vsemi ), da predpisujejo zdravila tistega proizvajalca, ki določenega zdravnika “sponzorira”. Nolpaza je dobro zdravilo, podobno Controlocu. Ti samo nadaljuj z dogovorjeno terapijo, ne jej po 18. uri zvečer in če čutiš, da boš imela težave ponoči, vzemi še eno tableto zvečer ( ne prepogosto, pa vendar – saj ti je zdravnica tudi tako rekla ).

Med in cimet sta svoje opravila, zato lahko prenehaš s tem. Drži pa se diete – nič intenzivnih začimb, nič surove zelenjave, olupi sadje itd. Donat zelo priporočam, vedar ga moraš zvečer odpreti in preliti v vrč ter pustiti, da mehurčki izginejo, morda še malo pomešati. Pij ga na tešče in potem čez dan kakih 15 minut pred vsako jedjo. V začetku boš imela mehkejšo stolico, vendar bo magnezij prispeval k temu, da boš do konca poletja, ko se drugim pričnejo jesenske težave, tvoj želodec čisto v redu.

Obisk pri gastroenterologu ni ne vem kakšen izdatek,čeprav ti tvoja zdravnica ne da napotnice. Še dobro, da ti je ne da, saj bi sicer na gastroskopijo čakala pol leta in več. Kak ponedeljek popoldan se odpravi v MURGLE CENTER in tam poišči GASTROENTEROLOŠKO AMBULANTO dr. Ferkolja. Že njegova prijaznost in razumevanje, s katerim ti bo prisluhnil, ti bo koristila. Trenutno eden boljših, če ne najboljši gastroenterolog v Sloveniji. Napiše ti tudi izvid, ki je potem obvezen za splošnega zdravnika, zato se nikar ne sekiraj, da boš postala sužnja zaebnega sektorja.

naj bo Luč, Ljubezen in Radost!

Igor

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Pozdravljeni,

Pri 24 sem dobila diagnozo refluksna tahikardija, predpisali so mi Controloc ki ga nisem jemala redno, na začetku od razjedah, erozijah in kroničnem gastritisu sem se sicer držala diete in podporne terapije s Controlocm, vendarv sem ga prenehala ob poboljšanju prenehala jesti. Po tabletah sem posegla le še občasno ob večjih težavah, čeprav ima vedno doma 2 škatle rezerve, ki mi jo predpišejo brez ugovora, ampak navodila pa nobenega nisem dobila do zdaj-kot da bi se mogla rodit z medicinsko enciklopedijo v glavi, in vse vedet o tem-kako, kaj in zakaj.
Sicer se prehranjujem vegetarijansko, obožujem solate, alkohol pijem občasno(vino ob jedi) prej ga 6 let nisem pila, kadim pa že 15 let in delam v stresenem poklicu, ki ga ne morem menjati, saj nisem zadela na loteriji, da bi lahkoživela brez mesečnega prihodka.
Sedaj pri 31 se so se mi začele zopet pojavljati težave z želodcem vendar malce drugače, prej na začeku, pri 24-ih, me je zakrivilo v pleksusu, sedaj se mi je začela pojavljati topa bolečina po rebri na levi strani, ki seva v leve dimlje.Včasih je ta bolečian tudi pekoča, je pa vsakodnevna, spet sem nehala jesti. To se je začelo podtalo pojavljati cca leto nazaj in takrat sem imelaistočasno prebavne motnje/zapeka.Takrat sem menjala službo, selila sem se… mislila sem da je to od teh sprememb…
Vmes sem bila še 2* napotena na gastroskopijo, ki je negirala gastritis vendar refluks ostaja. Ker me je bolečina čedalje bolj pestila sem se zatekla k nadomestni zdravnici sprošnjo za ultrazvok trebušne votline in šele ona me je po 7 letih razsvetlila da ta diagnoza pomeni da imam dosmrtno poškodbo želodca, in da se bom mogla do konca življenja temu primerno prehranjevati-skratka totalen padec kakovosti življenja.
Išče,m po netu, najedm samo pojem rafluks, tahikardijo povezujejo s srcem-kaj točno pomeni dignoza refluksna tahikardija, kakšni so najslabši možni scenariji npr če se ne držiš pravega življenskega sloga, ker vmes sem mislila da sem ozdravela, vsake toliko so bile težave, in ali lahko kdaj malce grešim(npr košček pizze?sladoled?karkoli?)

Naj povem še to, da sem kajenje znatno omejila-5 na dan.
Lepo vas prosim za odgovor oz usmerjanje, nasvet kajti ne glede na to da redno plačujem dodatno zdravstveno zavarovanje, od osebnega zdravnik a ne dobim drugega kot recept za škatlo Controloca.
Lep pozdrav.

Vso razlago o tvojem problemu si že prebrala na temle forumu. Spoštovana magistra Irgoličeva, ki je, ta hip, ena največjih kapacitet na področju farmacije, je tudi prispevala svoja pojasnila.

Motnja, ki jo imaš, pomeni, da ti dražljaji ( poškodba zapiralke med požiralnikom in želodcem ), povzročajo motnje v srčnem ritmu, ki so lahko prehitro bitje, bitje z dodatnimi utripi ali celo izostanki utripa. Upam, da so ti to ugotovili na Gastroenterološki kliniki s posebnim holterjem, ki ti istočasno meri refluks in srčni utrip. Vse ostale metode so nenatančne.

Vsekakor ni v redu, da prekinjaš jemanje Controloca, ki je sistemsko zdravilo in deluje, kot zaviralec protonske črpalke.

Kar vem, sem že povedal. Oglasi se, če želiš bolj individualne nasvete, na mail [email protected].

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Spoštovani!

Sem v tretjem mesecu nosečnosti. V tem mesecu so me začele pestiti hude težave in ne vem točno kaj in kako naj ukrepam,da bo vse to mimo.
Naj povem, da nikoli prej nisem imela kakšnih posebnih težav z želodcem ali z uživanjem hrane na sploh. Sem med srečnicami, ki lahko pojedo praktično vse pa se na kilogramih ne pozna. Sedaj v stanju nosečnosti pa se je stvar začela zapletati. Sedaj sem že nekajkrat prebedela noči, ker me je tiščalo vse od trebuha nazgor do pod prsmi, kot bi imela kamen na sebi. To se mi je sedaj pojavilo ko sem jedla zelje,en dan kranjske klobase, en večer pa maline. Res je, da sem sama ugotovila, da moram sedaj jesti po malem in večkrat. To sedaj počnem ampak še vedno ni vredu. Sedaj sem opustila sadje in solate. Ampak res ne vem kaj se dogaja. Ali imam preveč kisline, ali kaj drugega. Prosim za vašo pomoč in odgovor kaj naj naredim in kaj sploh naj še jem.

Nesrečnica

Draga Nesrečnica!

V nosečnosti se organizem in telo ženske precej spremeni, predvsem zaradi precejšnje revolucije hormonov, saj žleze z notranjim izločanjem delujejo 100 na uro v podporo in zaščito ploda, medtem, ko ti, kot nosilka, sedaj nisi na prvem mestu, razen, kar se tiče odpornosti. Seveda se spremenijo tudi potrebe organizma po prehranjevanju. Včasih so rekli, da nosečnica je za dva, kar seveda ni res, vsaj po količini ne. Gotovo pa je za dva po sestavi prehrane.

Težko ti takole na daleč svetujem, kaj jej, ker vem premalo o tebi ( leta, metabolizem, stanje prebavil itd. ), zato bi bilo morda najboljše, da mi napišeš več na moj mail [email protected]. Potem bova sestavila nosečniško dieto za vsak mesec posebej, da boš tudi razpoložena tako prelestno, kot je prelestno tvoje stanje.

Ta hip ti lahko povem le to, da vse, kar si navedla, kot del svoje prehrane, ne ustreza tvojemu stanju. Sveže sadje napenja in potrebno bo najti tiste sadeže, ki ti ustrezajo, kislo zelje v avgustu je še zelo “krčasto” in povzroča težave vsakomur, kranjska klobasa pa je tako polna soli, da ti počrpa vso vodo, ki jo sicer potrebuje plod. Ne bo šlo

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Pozdravljeni!
Moje dekle ima težave z neprijetnim zadahom. Slišal sem, da te težave povzroča prekomerna želodčna kislina. Zanima me vaše mnenje če to res drži in kako se da to pozdraviti?
Že v naprej hvala za vaše odgovore!

Zadah, zlasti, če je neprijeten, iz ust, je lahko velika nadloga. Ko govorite o “dekletu” domnevam, da je deklica mlajša. Kdaj pri mladih ljudeh pride do neprijetnega zadaha:

1. USTNA VOTLINA: v ustni votlini ostaja veliko število beljakovinskih celic, recimo po jedi. Češčenje zob in izpiranje ustne votline z ustno vodico je potrebno po vsaki jedi, pa še zjutraj in zvečer pred spanjem. Tako odstranimo večji del odmrlih celic iz ustne votline in bakterijam v njej ne dovolimo, da bi se redile na njih. Pomembno je tudi stanje samih zob. Majhna luknjica v zobu ima lahko za sabo, v samem zobu, cel kamnolom. Tega z zobno ščetko ne moremo očistiti, zato je potreben tudi, od časa do časa, obisk pri zobozdravniku, pa če smatramo, da je to potrebno, ali ne. Poleg zob si bo zobozdravnik ogledal tudi dlesni. Če se dlesni ne prilegajo tesno k zobem, nastanejo majhni žepki, v katerih pride do infekcij, ki spet povzročajo gnitje in nepreten zadah. Ta bolezen se imenuje paradentoza in je zelo pogosta. Pomemben je tudi jezik, na katerem nastajajo odmrle beljakovinske celice ( bela obloga na jeziku ). Preko noči, pod vplivom bakterij v ustih, te odmrle celice pričnejo gniti in povročajo neprijeten zadah. Jezih si običajno čistimo zjutraj in zvečer s posebnik strgalom, ki je dandanes pogosto že vključeno v zobni krtački. Pri mladih ljudeh opažamo neprijeten zadah tudi zaradi oblog na tonzilih ( mandlji ). Vsako rahlo vnetje povzroča gnojne obloge, odmrle celice in posledično, pod vplivom bakterij v ustih, razpadanje in zadah. Če so tonzili obloženi, je potreben obisk pri otorinolarnigorologu, ki predpiše ustrezno čiščenje ( morda grgranje, včasih celo mahansko čiščenje ) tonzilov in ustrezno medikamentno terapijo. Ker danes vse bolj ugotavljamo pomembnost tonzilov, kot ene od žlez z notranjim izločanjem, jih ne odstranjujejo več tako pogosto.

2. ŽELODEC: Zadah, ki prihaja iz želodca ni tako pogost pri mladih ljudeh. Med želodcem in požiralnikom se namreč nahaja posebna zapiralka, ki preprečuje refluks ( vračanje ) vsebine želodca. Ta zapiralka ( hyatus ) se sicer lahko poškoduje ali popušča, vendar to v kasnejših letih. To je t.zv. hyatus hernia, pretrgana zapiralka, ki je največkrat posledica prisiljenega bruhanja. Do tega pa seveda, celo najbolj pogosto, prihaja pri mladih dekletih. To je že bolezensko stanje ali blizu bolezenskega stanja, ki se imanuje bulemija in spada med motnje hranjenja. To bolezen zdravijo psihiatri. Kdaj pa pride do neprijetnega zadaha in če je ta neprijeten zadah posledica prekomerne kisline ( hiperacidnost ) v želodcu, pa lahko ugotovi samo gastroenterolog s pregledom požiralnika z endoskopom ( neprijetna zadeva ). Zadah je običajno neprijeten v nasprotnem primeru, ko gre za pomanjkanje kisline v želodcu in hrana v želodcu dobesedno razpada, namesto, da bi se normalno presnavljala s pomočjo encimov žolčnika in slinavke. Takrat zaznamo zadah po gnilobi in razpadanju. Pri prekomerni kislini je zadah vedno podoben zadahu po bruhanju. Ta zadah pa izgine, ko hrane ni več v želodcu. V teh primerih običajno jemo večkrat na dan po malem, da ves čas “zaposlujemo” želodčno kislino in jo tudi spiramo z pogostimi, a majhnimi, požirki tekočine.

Več drugih načinov sem opisal že v zgornjih prispevkih. Žvečenje kardemonovega semena ( pozor, največ 3 semenke na dan ), žvečenje kavnega zrna,žvečenjem svežega peteršilja, antacidi, ki so v prosti prodaji in na koncu antacidi, ki jih dobite, kot sistemsko zdravilo, samo na recept. Sicer pa resno dvomim, da gre pri vašemu dekletu za hiperacidnost.

Vidite, veliko je vzrokov slabega zadaha in potrebno jih bo odpravljati enega za drugim. Slab zadah je neugodna zadeva ne samo za partnerja ali partnerko take osebe, ampak tudi za ljudi, s katerimi se druži, recimo v šoli, službi itd. Neugodno je reči človeku, da mu “smrdi” iz ust, pa vendar je to edini način, da mu pomagamo, da se ZLASTI prične ukvarjat z ustno higijeno, ki je najpogostejši vzrok slabega zadaha v mladih letih. Pogosto pa slab zadah iz ust pomeni tudi določeno karakterno potezo – zanemarjenost ( nočem delati krivice tistim, ki imajo zadah zaradi bolezenskega stanja ). Ko zasmrdi iz ust, običajno zasmrdi še od kje, kar pomeni slab občutek za splošno higijeno. Dandanes, v 21. stoletju pa ni več opravičila, da ni kopalnice ali vode…….

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Najlepša hvala za tako izčrpen odgovor!
Potem je mogoče razlog v tem, ker ima dekle nenormalno velike mandelje?

Da, tudi to je lahko razlog.

...naj bo Luč, Ljubezen in Radost!...Igor T. - LOSANG TASHI

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close