Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Presaditev celic

Presaditev celic

Tudi meni je ok.omenila, presaditev matičnih krvotvornih celic ,vendar se bova o tem dogovarjali po KT.

Zanima me kako in kaj, v glavnem slišim samo negativne stvari, oz. jih ogromno odkloni ali pa imajo po presaditvi ogromno težav.

Sicer pa močno upam in si želim, da bodo KT uspešne.

LP

Živjo,

pravkar je naša članica, stara 21 let, na Hemato kliniki v KC na presaditvi. Oz. je že 1 teden po presaditvi in je vse OK!!!!! Pravi, da ni bilo nič težkega in bi rekla, saj sem bila in še hodim k njej na obisk in vidim, da je vse ok. Le 3 tedne si samo v bolniški sobi. To pa se da zdržati.

Druga naša članica pa si je tako pozdravila nizkomal. folikularnega NHL in je že 5 let čista.

Splača se!!!!!

Aja, dr. Zver iz Hemato klinike nam je naredil krasno predavanje, kjer je predstavil presaditev in njene prednosti. Jaz bi se vsekakor odločila!!!!!!!!! To je eno ogrooooomno upanje v popolno ozdravitev!

Malo z iskalnikom pobrskaj po temu forumu, ker mislim, da je bilo že veliko napisanega…..

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

Kristina

Hvala ti, glede na to kar si mi napisala se bom vrjetno res odločila- seveda če bo potrebno. Pomagala si mi pregnat negativne misli .

Na KT se z bolnici , ki so ji predlagali presaditev in jo je odklonila, po 2 letih se ji je ponovil in zopet jo bo odklonila. Povedala mi je samo slabe stvari o presaditvi, če preživiž imaš po tem ogromno težav oz. v tem smislu da si poskusni zajčkek.

LP

KJe pa! Kakšen poskusni zajček neki! To je uveljavljena doktrina. To se pri nas in v svetu že dolgo uporablja pri ZDRAVLJENJU ponovitev limfomov in pri zdravljenju levkemij.

Ja, nekateri takole med ljudi vnašajo negativno energijo, kar je zeloooo narobe. Jaz bi se na tvojem mestu zanašala na stroko in nasvete zdravnikov in nikakor na redke posameznike, ki odklanjajo terapije. Halooo?

Če želiš, lahko vprašam dekle, ki “so jo presadili” , če ti lahko posredujem njeno telefonsko številko. In v primeru, da boš potrebovala še kakšna pojasnila, ti bo ona lahko vse povedala.

Ravno danes sem bila pri njej. Dobila je vročino, kar je normalen stranski pojav. Sicer pa bo šla najverjetneje naslednji teden že domov. Juhu!

Evo, to je to. Ti kar pogumno, če bo treba!

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

Še to, pri avtologni presaditvi je malo težav in imajo za to ustrezna zdravila, da to rihtajo. Zoprna pa je presaditev od darovalca. Tam pa se lahko pojavljajo zoprni zapelti, ker lahko telo odkloni celice od darovalca.

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

Stroki popolnoma zaupam, zato sem tudi že pred začetkom zdravljenja pristala v to , da me vključijo v nadaljno terapijo .

Imam še tri KT in potem UZ, po 4 KT sem imela uz odziv 50 %.

Če bo dekle pristalo , bi te res prosila za njeno telfonsko številko.

lp Mrjana

🙂
a ste opazila, da pise Kristina o dveh vrstah presaditve?
o svojih “ociscenih” in o tujih celicah
LP

Vrba

Ja sem opazila , pri meni gre za moje očiščene . Ko sem že napisala onk. mi delno predstavila potek.

Mislim, da sem že enkrat objavila tekst o PKMC, pa bom še enkrat, vendar le o avtologni, ki ponavadi pride v poštev pri limfomčkarjih. Avtor teksta je mag. Samo Zver :

Mag. Samo Zver, dr. med., specialist internist – hematolog, Klinični oddelek za hematologijo Kliničnega centra v Ljubljani

Presaditev krvotvornih matičnih celic (PKMC) je eden od nadaljevalnih načinov zdravljenja krvnih bolezni. Predstavlja pomembno možnost zdravljenja tudi za bolnike z limfoproliferativnimi boleznimi. V zahodnem svetu je približno kar 50% vseh PKMC narejeno prav pri teh bolnikih. V grobem lahko ločimo med avtologno in alogenično PKMC.

Avtologna presaditev krvotvornih matičnih celic

Avtologna PKMC preprosto povedano pomeni, da bolnik daruje krvotvorne matične celice sam sebi. Osnova je biološko dejstvo, da se vse krvne celice razvijejo iz ene same matične celice, ki jo danes znamo določiti in poiskati ter jo nato tudi nekako selekcionirati iz bolnikovega telesa (krvi). Včasih smo tako uspeli zbrati krvotvorne matične celice samo neposredno iz kostnega mozga pri bolniku. Zato je bilo takrat pomembno, da je bil kostni mozeg »čist«, kar z drugimi besedami pomeni, da v njemu ni smelo biti prisotnih infiltratov levkemičnih/limfomskih oziroma bolezenskih celic. Danes praviloma zberemo krvotvorne matične celice, potrebne za avtologno PKMC iz periferne krvi, s postopkom, ki mu pravimo citofereza. Postopek poteka tako, da bolnik dobi visok odmerek kemoterapije (praviloma gre za visok odmerek citostatika ciklofosfamida) v kombinaciji z rastnimi faktorji za celice granulocitne vrste (G-CSF). Približno 10 dni po prejemu citostatika v periferni krvi sunkovito/naenkrat poraste število krvotvornih matičnih celic, ki jih spoznamo tako, da dnevno določamo za njih značilen celični označevalec (CD34+). Ko se to zgodi, bolnika napotimo na Zavod za transfuzijo krvi. Tam s postopkom, ki je podoben dializi pri ledvičnih bolnikih (že omenjena citofereza), sprva osamijo in nato zberejo krvotvorne matične celice. Te nato shranijo v tekočem dušiku pri zelo nizki temperaturi. Celice so na takšen način lahko shranjene na Zavodu za transfuzijo krvi praktično brez časovne omejitve. Kot je bilo že omenjeno, je največja prednost zbiranja krvotvornih matičnih celic iz periferne krvi prav ta, da ni nujno, da je kostni mozeg povsem čist levkemičnih/limfomskih oziroma tumorskih celic.
V nadaljevanju zdravljenja, praviloma v roku meseca ali dveh sledi avtologna PKMC. To pomeni, da bolnik dobi izjemno visoke odmerke citostatikov, ki jih izberemo glede na vrsto krvne bolezni, s katerimi naj bi uničili vse preostale levkemične/limfomske oziroma tumorske celice. To velikokrat v praksi sicer ni mogoče. Bolnika lahko na PKMC pripravimo tudi s kombinacijo citostatikov (praviloma ciklofosfamid) in obsevanjem celotnega telesa. Slednji način priprave na PKMC pogosto uporabimo prav pri bolnikih z ne-Hodgkinovimi limfomi (NHL), saj so limfomske celice zelo občutljive na ionizirajoče sevanje. Naslednji dan po tem, ko bolnik že dobi citostatsko terapijo oz. ko konča z obsevanjem celotnega telesa, vrnemo v obliki transfuzije krvi zbrane krvotvorne matične celice in te nato same potom krvnega obtoka najdejo pot do kostnega mozga, kjer edino imajo primerno okolje za svojo proliferacijo. V časovnem obdobju 10 do 14 dni se v mikro-okolju kostnega mozga matične celice začno deliti/dozorevati ter ponovno vzpostavijo normalno delovanje vseh za življenje potrebnih krvnih celičnih vrst (eritrociti, levkociti, trombociti).

Vloga presaditve krvotvornih matičnih celic pri zdravljenju limfoproliferativnih bolezni

Ko govorimo o limfoproliferativnih boleznih in PKMC, je potrebno povedati, da ima le ta svojo vlogo zaenkrat predvsem v sklopu avtologne PKMC.
Avtologna presaditev krvotvornih matičnih celic ima jasne indikacije pri bolnikih s Hodgkinovo boleznijo pa tudi pri bolnikih z nekaterimi ne-Hodgkinovimi limfomi, kot so nekateri nizko maligni limfomi, npr. diseminirani plazmocitom, folikularni limfom, limfom plaščnih celic, tudi limfom obrobnih celic vranice. Manj dorečen je pomen avtologne PKMC pri kronični limfatični levkemiji, ki prav tako sodi v sklop nizko malignih ne-Hodgkinovih limfomov. Avtologna PKMC ima svojo vlogo tudi pri visoko malignih ne-Hodgkinovih limfomih, predvsem pri veliko-celičnemu B-limfomu. Seveda pa je ob odločitvi za zdravljenje z avtologno PKMC celic potrebno pri vsakemu bolniku individualno oceniti smiselnost in morebitno tveganje takšnega načina zdravljenja oziroma oceniti pričakovano korist za bolnika. Univerzalnega priporočila na žalost ni. Natančno je pred PKMC potrebno oceniti tudi delovanje vitalnih organskih sistemov, kot so srce, pljuča in ledvici. Naj dodam, da je takšno zdravljenje agresivno, naravnano na zgornje meje človekove zmogljivosti in da znaša smrtnost, ki je lahko vezana na sam potek zdravljenja z avtologno PKMC, okoli 5% ali celo manj z danes poznanim vse bolj učinkovitim podpornim zdravljenjem.

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

Zdravo!

Ravno danes sem prišla domov, imela sem presaditev matičnih celic. Kot je že Kristina povedla sem ok.
Res je, da se težko odločiš za to pot, tudi sama sem se zelo težko odločila, saj so mi zdravniki povedli do kakšnih zapletov lahko vse pride. Laho vam povem, da ni tak hudo kot se sliši, res nekaj dni sem bla brez okusa, težje sem požirala, dobila sem tudi vročino, ampak sedaj je vse ok.

Če koga zanima kaj o presaditvi, mi lahko piše na mail: [email protected]

Tak zdaj pa držite pesti, da je presaditev uspela, čez 2 meseca imam preizkavo PET in upam, da bo vse ok.

Lep pozdrav

Mateja

SEVEDA BO VSE OK, MATEJČI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

CMOKA, CMOKA, CMOKA, …. NA LIČKA IN DOBRODOŠLA DOMA, PRINCESKA ZDRAVA!

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

Tudi jaz se pridružujem Kristinini dobrodošlici. Marjana mislim, da se vam ni treba ničesar bati. Kar pogumno. Mateja naj sama pove, da ni bila poskusni zajček in da sedaj mislim da bo vse v najlepšem redu. Gospe, ki pa odklanja to presaditev pa recite, da je tukaj zelo pogumno dekle, ki je to prebrodilo in ki živi in upa dalje. Samo ne odnehat!!!!!

Smejte se in svet se bo smejal z vami METKA

Punce, pa še jaz malo dodam k res upravičenemu optimizmu: pri svojih 42 letih sem imela zaradi levkemije pred 4 meseci presaditev od nesorodnega darovalca, pa v sosednji sobi je imel isto stvar en 20-letni fant, pa sva šla oba po 3 tednih domov in sva zdaj OK, v tretji sobi je imela pa ena 50-letna gospa avtologno presaditev in je šla po 2 tednih domov. Nadalje poznam še tri ‘punce’ (30, 35, 56 let), ki so imele lani presaditev nesorodnega darovalca, pa so vse tri zdaj OK. Sicer ta naš OK ne pomeni, da smo brez težav, ampak pomeni pa, da živahno hodimo okoli in imamo upanje na popolno ozdravitev.

Lp, lenca

Pozdrav

Hvala vsem za te pozitivne misli.

Po 6 KT sem imela kar težave, bruhanje, slabost , 5 dni je bilo grozno in včeraj KT nisem dobila slaba kri.-premalo levkocit.

Prosim za nasvet

lp Marjana

Pač pride tako, da nekateri ne morejo dobiti točno na datum naslednjega ciklusa KT, ker imajo slabo kri. To je kar pogost pojav. Jej močno hrano, tudi meso in bodo levkociti in trombociti zrasli. Če ne pa jim bodo pomagali na kliniki. 🙂 vsekakor ni nič za obupavat!

Drži se!

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

Tu te pa lahko malo potolažim.
Jaz sem bila že v štartu slaba z levkociti. Prva KT je bila v redu, naslednja se je prestavila za en teden, nato še ena i n tretja. Po četrti KT pa sem že dobila injekcije za dvig levkocitov in ostalih vrednosti.
Pač vsak organizem je pravljica ali zgodba zase.
Drži se.

Ja resnično je organizem pravljica zase, zelo nas zna presenetiti.
Vi imate kar nekaj izkušenj, pa me zanima vaše mnenje.

Večina , ki jih srečujem v ambulanti, v času KT jedo vitamine kot so Full Spectrum, Algeja ali pa pijejo Noni sok.

lp

Jaz med kemoterapijami nisem jedla nobenih vitaminov. Edino Noni sok sem pila in Endovital sirup (iz rdeče pese in medu), ker mi je moja onkologinja rekla, da mi sok ne more škoditi. 🙂 Odsvetovala mi je pa kakršnekoli vitamine. Povedati moram, da zaradi Endovitala in Nonija nisem imela prav nič boljše krvi, saj sem oboje pila intenzivno tam nekje 2 ciklusa, potem sem pa pustila, ker sta se mi že upirala…. In vrednosti v krvi so tudi potem, ko sem nehala piti Noni in Endovital, normalno rastle in v 4 tednih sem bila spet nared za nov ciklus.

Po mojem je ključ do dobre krvi tudi močna hrana. Jedla sem veliko sveže zelenjave, jogurtov, skute, mesa (meso vsak dan, ampak NE hrenovk in podobne “svinjarije”, konjsko meso, piščanca…), privoščila sem si tudi vreči čipsa, če mi je pasalo, ……. Skratka imela sem redno in močno prehrano. Res, da sem se na vsak ciklus KT zredila tam nekje 1,5 do 2 kilci, ampak se je splačalo. Bila sem fit, močna in imela dobro kri.

Vitaminčki – blazno močne doze!!!! – so prišli na vrsto šele po končanem zdravljenju, ko si je bilo treba imunski sistem dvigniti in mu pomagati, da je pobijal viruse, onko celice…….. Še danes sem na vitaminčkih. 1000mg C vitamin, omega 3 1000, B-kompleks. Prej sem pa še Immune Protectors jedla. In hodila k sestri moje splošne zdravnice na injekcije B12 vitamina (1x na teden)….

Uf, sem naložila………….

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

NIČ nizi naložila, nasprotno zelo sem vesela, teh informacij. KT imam na 3 tedne res pa je ,da mesa jem zelo malo.

Hvali ti zdaj vem , da moram dodati k moji prehrani še meso, čeprav ga ne maram že od otroštva.

New Report

Close