Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija presaditev

presaditev

Pozdravljeni,

mene pa zanima, ko enkrat najdemo ustreznega darovalca – kako potem poteka sama presaditev, ne odvzem , ampak s strani bolnika, kako poteka presaditev kostnega mozga, časovni okviri, koliko časa traja okrevanje, koliko časa sama presaditev??? Kdaj se pokaže če je zadeva uspešna in če so kakšni odstotki uspešnosti takšnih posegov.

Najlepša hvala za odgovore in lep dan.

Živjo!

Glej zej sama presaditev, mislim sam postopek je odvisen od tipa bolezni. Ampak če ti opišem moj primer: star 22 let, tip bolezni ALL-T, imel sem nesorodno presaditev in darovalec je bil s tujine. Zej priprave ne bom se spuščal v podrobnosti ampak imeti moraš vstavljen venski kateter kamor te priklopijo ko dobiš kemoterapijo in to intenzivno. Po kemoterapiji je mene čakalo še šest dnevno obsevanje celega telesa in po tem ko daš vse to skozi in seveda cel kup preiskav in itd… ki so pomebne da presaditev sploh opravijo. In nato pride v vrečki približno 1 liter matičnih celic to priklopijo na venski kateter teče slabe pol ure in presaditev je opravljena. Čist preprost postopek, ker pa ne morem rečt pol za okrevanje. Zej časovni okviri, neko povprečje je en mesec po presaditvi (ko telo začne proizvajat svoje krvne celice)! Pol te pa spustijo domov in npr. jest sem že dobre štiri mesece po presaditvi. In lahko trdim da živim dokaj normalno, lahko se že normalno prehranjujem, se gibljem naokoli, hodim tudi že v fitnes, lasje ti spet začnejo rast in itd… počasi se vračaš v dokaj normalno življenje. Edino kar te spremlja je na tone zdravil vsakodnevno. Zej uspešnost je pa tako zelo relativen pojem, jest sebe štejem kot uspešno, čeprav se lahko zadeva sfiži tudi 7 let po presaditvi in mi telo zazna mozeg kot tujek to je…. več in bolj podrobno piše tudi na netu!!!
Tko upam da sem ti v teh parih stavkih pomagal!
Če te pa še kej zanima pa ker vprašej!!!

Lep pozdrav!!!

Beno:)

Živjo !

No, jaz sem imela pa nekoliko drugačno diagnozo – KML – kronična mieloična levkemija, zdaj sem 11 mesecev po presaditvi, ravno tako kot Beno sem imela darovalca iz tujine, vse je potekalo precej podobno kot je opisal Beno, s to razliko, da me niso za mojo diagnozo nič obsevali pred presaditvijo, ampak so mi celo pripravo naredili samo z intenzivno kemoterapijo – z njo ti uničijo vse ali skoraj vse matične krvotvorne celice in vse levkocite (ker to dvoje vsebuje nenormalne celice), tako da sem imela par dni po presaditvi namerjenih 0,0 levkocitov na enoto v vzorcu krvi. Po desetih dneh pa že 0,2, ker so začele presajene darovalčeve krvotvorne celice proizvajati nove krvne celice. Zdaj po 11 mesecih imam levkocitov še vedno malo pod spodnjo mejo normale in sicer trenutno 3,0. No, s kakim fitnesom se jaz še ne morem pohvaliti (zelo sem vesela za Benota, da mu gre tako dobro, da lahko trenira !) grem pa vsak dan na sprehod, hja, najbrž nekaj vpliva tudi EMŠO – štejem 42 let.

Na kontrole hodim mesečno, če imam kake večje težave, pa še vmes.
Glavna možna zapleta sta ponovitev bolezni in zavrnitvena reakcija.

Vsaka dva ali tri mesece mi naredijo podrobno preizkavo iz vzorca krvi, na molekularni ravni pregledajo, da se ne bi začele nenormalne celice spet razraščati. Prejšnji teden so mi vzeli vzorec in zdaj ravno čakam na rezultate in sem seveda spet na trnih. Za ponovitev je po znanih podatkih najbolj nevarno v prvih dveh letih po presaditvi, ampak tudi za tak primer imajo zdaj že dobre rešitve (biološko zdravilo Glivec, vbrizg darovalčevih limfocitov T, ponovitev presaditve krvotvornih celic).

Zavrnitvena reakcija se lahko kaže v blagi obliki na koži akutno ali kronično (jaz sem imela doslej nekaj akutne na koži in jetrih, pa so zaustavili z zdravilom Medrol – sistemski kortikosteroid), lahko pa v težji obliki na katerem koli organu. Lahko preide tudi v kronično, pri meni je sum na to, da imam blago kronično, ki se kaže na koži. Če imaš srečo, ta reakcija počasi izzveni, lahko pa te spremlja skoz, a če ni huda, potem kar gre.

Torej tako kot pravi Beno, če te še kaj zanima, kar povej, pa bo gotovo kdo od nas spet odgovoril, lp,

Pozdrav, Milena podpredsednica SLOVENSKEGA ZDRUŽENJA BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L diagnoza levkemija KML nov.2005, nesorodna presaditev feb.2006

Najprej se vama obema prav lepo zahvaljujem za odgovore, pa res sem vesela, da vama so stvari uspele in da kažejo dobro.

Zanima me še nekaj, upam da nisem preveč radovedna – ali se lahko zdravite sami doma – mislim kemoterapije in podobne zadeve? Kaj pa če kemoterapija ni uspešna??? Kdaj potem zdravniki odločijo da se lahko izvede presaditev ?? Se mora to spet ponovit al kako?

Hvala vama, pa se opravičujem za mojo radovednost.
lp.

Živjo še enkrat!

Glej glede tega sem se tudi jest spreševal in sem tudi dohtarje spraševal,če bi lahko in zakaj ne…
Zej stvar je taka stoji pa tako, doma si le doma, oskrba je boljša(ker se hrane in itd tiče) mislim sej zastopiš, pol nisi v sobi kjer je nabutanih 50% več pacientov kot jih soba lahko sprejme in še so stvari ki bi jih lahko najdu, sam zej v bolnici je pa tako, po kemoterapijah je tvoja odpornost proti bacilom enaka nič in mimogrede te kakšen zagrabi in še je veliko drugih pomebnih stvari ki ti v bolnici lahko pomagajo in še usposobljeni so zato. In za koneci, sej pri enih vrstah kemoterapij si lahko doma, samo če je kemoterapija intenzivna, ti bolnica ne uide. Zej glede če terapija ni uspešna, s tem misliš da ni bila dosežena remisija(zaustavljeno množenje rakastih celic) ja čisti pirmer sem jest. Pri meni v prvi kemoterapiji niso dosegel remisije, so mi dal pa še močnejšo kemotarpijo da so jo dosegel, tako da vedno je opcija da se zadevo nekako reši…
Kar se pa tiče presaditve, to pa ne vem na podlagi česa se odločajo, vem samo to da pri mlajših, to pri otrocih do pubertete. Ponavadi ni potrebna presaditev, ker se telo v puberteti itak totalno spremeni in s tem tudi delovanje mozga in itd… Telo se samo popravi!
Jest upam da ni preveč napak, če jih pa je, me bojo pa še ostali popravil. To sem prebral iz knjig in interneta nekej sem pa tudi sam dal skozi.

Lep pozdrav!!!

Beno:)

Še nekaj me zanima – koliko remisij pa ponavadi lahko naredijo, je to kaj omejeno in koliko časa mora potem spet preteči, da spet zdravijo???

hvala.

New Report

Close