Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT preprecevanje oz. lajsanje slabosti med nosecnostjo

preprecevanje oz. lajsanje slabosti med nosecnostjo

Pozdravljeni!

Sem v 8. tednu svoje druge nosecnosti. Se vedno sem na dopustu za nego in varstvo prvega otroka. Sincek je star deset mesecev, odobreno pa imam podaljsanje dopusta zaradi njegove hipertonicnosti se za dodatne tri mesece, kar pomeni, da bom z njim doma do konca avgusta. Prvega pregleda pri svojem ginekologu se nisem opravila, narocena sem namrec sele 8. 5.

Moja tezava je huda slabost, sicer brez bruhanja, ki se je pojavila pred dobrimi desetimi dnevi. Tudi sicer imam ze vec let obcasne tezave z bolecinami v zelodcu, ki se vecinoma pojavljajo spomladi in jeseni. V prvi nosecnosti slabosti nisem imela, sem pa imela hude bolecine v zelodcu, ki so bile precej hujse kot kdajkoli prej, a so na sreco v razmeroma kratkem casu minile.

Ker imam doma majhnega otroka, zaradi katerega sem se vedno na dopustu, in s katerim se je potrebno ukvarjati vec kot navadno, me seveda te slabsti zelo omejujejo in izcrpavajo. Poskusala sem jih ze blaziti s pogostimi majhnimi obroki in z napitkom, ki sem si ga skuhala iz ingverja v prahu, a zal vse brez uspeha. Slabost se mi vecinoma zacne ze okrog 4. ure zjutraj in se ne pomiri do poznih popoldanskih ur ali pa celo cel dan.

Na internetu sem brskala za raznimi nasveti in sem na raznih straneh in forumih videla, da v tujini ocitno precej pogosto uporabljajo razna zdravila za lajsanje slabosti v nosecnosti. Z brskalnikom google je pod geslom »nausea and vomitting in pregnancy« ali pa pod »morning sickness« ogromno zadetkov na raznih angleskih, ameriskih, kanadskih medicinskih in poljudnih straneh. Nasla sem tudi precej strokovnih medicinskih clankov, ki opisujejo razne raziskave o potencialnih skodljivosti teh zdravil. Nekaj zastonjskih sem si tudi shranila na svoj racunalnik.

Z nobeno od opravljenih raziskav raziskovalci niso uspeli dokazati skodljivosti zdravil, ki so jih raziskovali, in tako so ta zdravila uvrscena po skodljivosti za plod v kategorijo B. So pa, zanimivo, z raziskavami uspeli dokazati skodljivost hude slabosti za plod, t.j. skodljivost hyperemesis gravidarum, ki menda povzroca nizko porodno tezo novorojenckov, povecano stevilo spontanih splavov in povecanostevilo mrtvorojenih otrok. Vedno sicer za vsak primer raje najprej svetujejo dieto s pogostimi manjsimi obroki, potem ingverjeve napitke in, ce se to ne pomaga, predpisejo razna zdravila.

Med predpisanimi zdravili sta na prvo mesto uvrscena »pyridoxine« (Vitamin B6) samostojno ali v kombinaciji z »doxylaminom«, za njima razni antiemetiki, antihistaminiki itd. kot so npr. »phenothiazines prochlorperazine« in »chlorpromazine«, »trimethobenzamide« ali »ondansetron«, »droperidol« in »diphenhydramine«, »meclizine«, »dimenhydrinate« (pri nas Dramina), »metoclopramide« (tudi pri nas Reglan) itd. Genericna imena navajam v anglescini, tako kot so bila zapisana v omenjenih clankih, ker kot laik pravilnih slovenskih ali latinskih genericnih imen ne poznam. Poznam le metoclopramidum, torej Reglan, in dimenhydrinatum, torej Dramina, ki ga v Sloveniji prodajajo celo v prosti prodaji v lekarnah kot zdravilo proti slabosti v avtomobilu, na colnu ali pa v letalu za odrasle in za otroke.

Za nasvet sem vprasala tudi prijateljico zdravnico, ki pa mi je rekla, da so vsa zdravila proti slabosti skodljiva za plod ali celo teratogena. To se mi zdi precej cudno, ker jih verjetno potem v zahodnem svetu zagotovo ne bi uporabljali. Se posebej je to trdila za Reglan, ki ga je dobivala celo moja mama v obeh nosecnostih pred vec kot tridesetimi leti, pa ne jaz, ne moj brat zato nimava nikakrsnih posledic. Mislim si, da bi v vec kot tridesetih letih gotovo postalo povsem jasno, ali je zdavilo skodljivo ali ne. Poleg tega se mi zdi, da si npr. se posebej v ZDA, kjer so bile ze velikokrat izpeljane enormne tozbe proti farmacevtskim podjetjem, zagotovo ne bi upali predpisovati zdravil, za katera ni povsem jasno, da niso skodljiva.

Ker res tezko prezivljam dneve ob takih hudih slabostih in z majhnim otrokom, ki nenehno potrebuje mojo nego in pozornost, Vas prosim se za Vase strokovno mnenje. Nikakor se ne zelim vtikati v farmacijo, medicino in farmakologijo, saj sem studirala na cisto drugem podrocju, a cisto neverjetno se mi zdi, da v 21. stoletju se vedno ne bi obstajala neka ucinkovita in varna metoda proti slabosti v nosecnosti, s katero se vsaj enkrat v zivljenju spopade 60-70% trimilijardne zenske populacije. Opravicujem se Vam za tako dolgo posto, a tema je res kompleksna. Za Vas cenjen odgovor se Vam vnaprej zahvaljujem.

noseca in utrujena mamica

p.s.: eden od mnogih, a morda eden bolj strnjenih clankov, ki sem jih prebrala se nahaja npr. na: http://www.aafp.org/afp/20030701/121.html

Verjamem, da ste bili v tem času že na ginekološkem pregledu in, da vam je vaš ginekolog predpisal zdravila, ki jih potrebujete.Ne dvomim,da zaradi slabosti preživljate zelo hude dneve.
Glede tega kar ste napisali o uporabljanih zdravilih drugod pa je moje mnenje takšno: res nikjer nikoli ni bilo dokazano, da so ta zdravila škodljiva, vendar žal tudi ne da niso.
Pri predpisovanju zdravil nosečnicam smo še posebej previdni od thalidomidne tragedije naprej, ko je to zdravilo dobivalo na desttisoče nosečnic proti nosečniški slabosti, potem pa se jim je rodilio več tisoč otrok brez okončin ali s hudimi prikajšavami udov.
Veliko zdravil,ki jih jemljejo nosečnice v ZDA jim ne predpiše zdravnik, ampak si zdravilo kupijo same na svojo odgovornost. Uporaba redkih zdravil v nosečnosti ni odsvetovana npr.vitamini folna kislina, B6, C in podobno, v zmernih količinah.
Ko se rodi otrok s prirojenimi nepravilnostmi je zelo težko ugotoviti kaj je prirojeno nepravilnost povzročilo, vsekakor pa je za otrokove morebitne nepravilnosti nemogoče okriviti proizvajalca zdravila. Pri večini zdravil je v priloženem navodilu uporaba zdravila nosečnicam odsvetovana zato ginekolog predpiše nosečnici vsa tista zdravila, ki jih nosečnica nujno potrebuje za ohranitev svojega zdravja, takrat ko je tveganje, da bi zdravilo škodilo plodu manjše, kot je tveganje za plod zaradi materine bolezni.
Srečno!

New Report

Close