Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija prenizka teža

prenizka teža

Pozdravljeni,

sem mamica 32 mesecev stare punčke, ki se je rodila kot zahiranček pri 38 tednih 44 cm in tteža
1750 gr. Prve mesece je napredovala še kar dobro,vmes se je ugotovilo, da ima blagi refluks, tako da je imela pri 6 mesecih 4 kg. Nato so se pričeli problemi z uvajanjem goste hrane, nikakor je ni sprejela,in zelo počasi napredovala pri teži , pri enem letu je tehtala 5 kg, tudi ni ješča smo pa s pomočjo risank pričeli malo jesti, tako da je napredovala v enem letu za 2,5 kg. Zaradi nizke teže so mi svetovali dodatek hrani kot smetano, maslo…. Ko pa sem to dodajala mi je tudi vso kosilo zbruhala, moram paziti tudi na zadosten razmik med obroki in da hrana ni preveč mastna ter podiranje kupčkov. Tudi še vedno jemo pasirano hrano, ker edino tako poje, le kakšen cmokec ali biškotec zgriska. Sedaj je visoka 87 cm in težka 9 kg. Bili sva pri endokrinologu, kjer so ji tudi pregledali rastni hormon, ki se je pokazalo, da je v mejah normale. Tudi krvna slika je v redu. Hčierka je živahna, hiperaktivna, zaenkrat zdrava. Problem je teža, ki sicer sedaj napreduje cca 200 gr na mesec, tudi bruha mi ne več, še vedno pa moram paziti podiranje kupčekov med hranjenjem, je 4 obroke na dan, recimo za kosilo poje 200 gr, na dan spije 300-400 ml tekočine. Kaj to lahko pomeni, da ima probleme z želodcem ali požiralnikom ?
Duševni razvoj je za 6 mesecev zaostanka že od začetka. Zanima me če je to povezano s težo?
Bi bilo mogoče smiselno dodajati rastni hormon?

Spoštovana,

“zahirančki” so posebna skupina otrok – med njimi mnogi zelo počasi pridobivajo težo in slabše rastejo. Vsaj desetina svoje vrstnike ujame šele v puberteti, nekateri pa vse življenje ostanejo zelo vitki in drobni.

Zdravljenje z rastnim hormonom ima poleg povečane rasti (ki pa se prej ustavi!) tudi vrsto drugih nezaželenih učinkov, zato se zanj specialisti pediatrični endokrinologi odločajo po tehtnem premisleku – in predvsem takrat, ko so koncentracije rastnega hormona pri otroku premajhne. Česar pa pri vaši deklici (zaenkrat) niso ugotovili.

Razlogov za zahiranost (premajhno težo in/ali dolžino in/ali obseg glave) novorojenčkov je veliko – večina je tim. placentarnih: ko se posteljica prehitro stara in posledično slabo prehranjuje plod. Razlogi pa so lahko tudi v samem plodu – tako zaradi genetskega potenciala (npr. če sta oba starša drobna, majhna) kot tudi zaradi sprememb – bolezni otroka samega. Med slednje prištevamo zlasti prirojene motnje presnove in napake v genih, ki jih je zelo težko diagnosticirati in še težje zdraviti. Ker pišete, da vaša punčka tudi razvojno kasni, je seveda možno, da je njena slabša rast, polivanje, bruhanje, … pogojeno s kakšno od takšnih motenj. A je glede na vaše pisanje o sedanjem pridobivanju teže in živahnosti malo verjetno. Poleg tega se o tem ne da presojati preko foruma – prava oseba je vaša izbrana pediatrinja, ki vas je očitno že napotila k specialistom – ti pa vam bodo lahko odgovorili na večino vprašanj. Tudi o pričakovanem razvoju kasneje in o pridobivanju kg in cm.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close