Pozdravljeni,
obdavčitev življenjskih zavarovanj urejata Zakon o davku od prometa zavarovalnih poslov in Zakon o dohodnini (velja za fizične osebe) oziroma Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb.
Na podlagi določil Zakona o davku od prometa zavarovalnih poslov (ZDPZP-UPB1) so po stopnji 6,5% davka od prometa zavarovalnih poslov obdavčena vsa življenjska zavarovanja, ki so sklenjena za manj kot 10 let, in tista, ki so bila sklenjena za več let, pa jih zavarovalec prekine pred iztekom 10 let.
Zakon o dohodnini (ZDoh-2) odreja plačilo dohodnine za dohodek iz življenjskega zavarovanja. Davčna osnova je razlika med izplačanimi sredstvi in vsoto plačanih premij za življenjsko zavarovanje. Dohodnina se plača od davčne osnove po stopnji 20%.
Dohodek iz življenjskega zavarovanja (ali klasike ali naložbenega) po Zakonu o dohodnini (dohodnina je davek od dohodkov fizičnih oseb) ni obdavčen v primeru:
– ko je življenjsko zavarovanje sklenjeno za obdobje 10 let ali več in v tem obdobju ni podana zahteva za izplačilo odkupne vrednosti ter sta sklenitelj zavarovanja (oseba, ki podpiše pogodbo) in upravičenec do izplačila ob izteku zavarovanja ena in ista oseba ter
– v primeru smrti zavarovane osebe.
Ob navedenih pogojih vam torej po 15 letih ni potrebno plačati davka od prometa zavarovalnih poslov in davka na dobiček iz kapitala, ustvarjenega v izbranih skladih.
Lep dan,
Sanja