Najdi forum

Prekinitev rejništva

Zanima me, kaj se zgodi z otrokom, ki je star 18 let in je še dijak, če mu rejniška družina prekine rejniško pogodbo. Kaj CSD naredi s tem otrokom? Hvala.

Pozdravljeni:

V kolikor je še otrok, ki je sedaj polnoleten – po zakonu odrasla oseba, v rednem šolanju je CSD dolžan zanj iskati nadomestno rejniško družino. Z novo družino lahko z soglasjem sedaj polnoletne osebe sklenejo novo rejniško pogodbo dokler se oseba šola oz. največ do njenega 26. leta starosti.
Žal pa je zelo malo rejnikov, ki bi si želeli rejništva s toliko let starim otrokom.
Velikokrat iščejo namestitve v dijaških domovih med tednom in bivanje pri bioloških starših ali sorodniki za vikend in počitnice.
Ti dijaki hitro postanejo prepuščeni sami sebi v kolikor se pogodba rejništva ne podaljša. Dejstvo je, da če tudi najdejo novo rejniško družino je vzgoja ali prevzgoja pri teh letih težja.Vzpostaviti avtoriteto mladostniku v teh letih kot čisti tujec je zelo težko. Odvisno kakšno zgodovino mladostnik nosi v sebi in koliko je dovzeten na spremembe.
Skratka ob prekinitvi rejniške pogodbe pri 18 letih, če se še redno šola se mu ne obeta dosti lepega. Še vedno je kljub polnoletnosti potreben pomoči, ki je s prekinitvijo pogodbe zagotovo ne bo deležen.
Ob takšnih prekinitvah težje dokončajo šolanje saj so pod različnimi pritiski in strahovi takrat tudi spoznavajo težo rejništva in posledice takšnega varsta otrok pri nas, ter strah pred prihodnostjo.
Država mu ne bo dala službe, finančnih sredstev in stanovanja Z zadnjim dnem pouka za njega pomeni konec pomoči, že naslednji dan mora imeti lastno streho nad glavo, dohodek,.. Zato mora pričeti z delom že med rednim šolanjem.
Žal pa ta del vzgoje socialni delavci radi prelagajo na rejnike. Najkrajšo pa potegnejo mladostniki, ki jim rejniki prekinejo pogodbo rejništva.
Da ne boste narobe razumeli nisem proti rejnikom je pa zakonodaja pri nas slabo postavljena in še slabše razumljena. V tažavah se znajdejo tudi rejniki vendar so ti odrasle osebe, ki so se zavestno odločili za rejništvo.
Otroci pa so bili v rejništvo prisiljeni po sili razmer in zakonodaje. Zato v takšnih primerih posledice rejništva, če tudi so imeli nekoč dobro družino sprejemajo kot krivično saj tudi je krivična.
Lastnim otrokom pomagamo tudi ko končajo šolanje dokler se ne osamosvojijo pa še zatem. So res rejenci manj vredni? Zakonodaja meni da je za te otroke dovolj dobro poskrbljeno?!

Kaj pa menimo preprosti ljudje?

Žalostno

Če ste slučajno rejnik le premislite, vi ste odrasli veste kaj vse življenje lahko prinese. Mladostnik še potrebuje pomoč predvsem pa vzgojo in načrt kako se bo osamosvojil. Pri teh letih ga ni sposoben izvesti sam nanj ga je potrebno pripraviti in se ga dosledno držati. Ker se bo s tem naučil kasneje tudi dosledno hoditi v službo.

Lp

Kakor je že KlavdijaZ omenila zgoraj je lahko otroci ostanejo v rejniški družini dokler se le ta šola oz. 26. leta starosti. Otrok, ki je dopolnil 18 let in je še vedno v rejniški družini lahko ostane in ne rabi iskati druge rejniške družine. Ko otrok, ki je star 18 let in se mu prekine rejništvo, ne more več v kakršno koli rejniško družino. Govorim iz izkušenj.

New Report

Close