prehrana pri zspancih
pozdrav
imam en teden stara dvojčka
odpusta teža 2520 pri obeh, rojena v 37 t gestacija. sta izredno zaspanca in dojenje jima je res napor
dojim nekje na 2, 5-3 ure.Na obrok pojesta od 20-40ml. Meni se to zdi premalo, kaj menite vi?
Koliko pa morta pridobiti na telesni teži na dan
Kaj storiti, da boste sesala, vačsih noben način bujenja ne pomaga, sploh nočeta prijeti za dojko, res globoko spita.
Kaj pa menite o večernem obroku z adaptiranim mlekom, da bi se bolj nasitila in da bi tudi ponči potegnila kakšno uro dlje( je utrujajoče dojit tudi ponoči na 2ure dva).
Koliko ur je pa sploh zaželjeno,da prespita ponoči na enkrat pri takšni teži.
prosim za pomoč
hvala
Spoštovana,
na vaša konkretna vprašanja je zelo težko dati matematično natančen odgovor, saj so med novorojenčki zelo velike razlike ne le v teži in gestacijski starosti, ampak tudi zahtevah in temperamentu.
Glede na vaše sporočilo se mi dozdeva, da sta vaša otroka zaspanca iz več razlogov – sta prezgodnja (mnogi 37-tedniki se obnašajo kot nedonošenčki), sta fanta (deklicam gre pri “preživetju” bolje) in sta dva (kar predstavlja ne le podvojitev materinega dela in utrujenosti, ampak potenciranje na kvadrat).
Rešitev težave, ki bo zanesljivo minila v kakšnih dveh tednih (hmmm, predvsem zato, ker se bodo pojavile kakšne nove težavice drugega tipa), je tudi več – bodisi dojenje na 2-3 ure (česar zanesljivo ne boste zdržali na dolgi rok, vsaj čez noč ne), bodisi izbrizgavanje vašega mleka in hranjenje z njim po steklenički (ta način je manj kakovosten glede sestave mleka, a gre hitreje, lahko vam pomaga tudi očka), bodisi “prva pomoč” s kakšnim dodatkom nadomestka. Slednja varianta (z večernim obrokom) se zdi še najbolj praktična. S tem se bo podaljšal tudi čas za vaš nočni počitek – ki naj bi bil v prvem mesecu vseeno kratek, le kakšne 4 ure.
Dnevni vnos mleka naj bi bil v njuni starosti okrog 140-170 ml na kilogram teže – torej okrog 300 do 400 ml na dan za vsakega. Količina obroka je odvisna od njihovega števila – če hranite na 3 ure, bo zadostovalo okrog 40 ml, 20 ml je premalo.
Želim vam veliko uspeha in mirnih noči ob “eksperimentiranju” – dojite pač toliko, da boste vsi zadovoljni, ne bodite “obsedeni” z izključnim dojenjem. Če boste vi manj utrujeni, otroka pa sita, bo polno dojenje še vedno lahko steklo čez teden ali mesec.
Pa še patronažno medicinsko sestro pobarajte za kakšen nasvet, jih zanesljivo ve veliko za prav vašo praktično uporabo.
no pa imam drugo hudo težavo. Danes ju je tehtala babica-punčka zadovoljivo napreduje, fantek je pa ostal na odpustni teži, odpuščen 17.6. z odpustno težo 2520- torej v 4 dneh nič. se mi zdi precej mehak, mlahav, če me razumete, in kadr spi pač spi ne pomaga nič!
Porodna teža je bila 2630.
torej kaj storiti, ga peljati k pediatru, nas bo napotil v bolnico!!
Spoštovana,
glede na to, da fantek ni shujšal (čisto možno je, da je bila teža v prvih dneh po odpustu še nižja in sedaj že “leze” navzgor, poleg tega je nujno primerjati le meritve na eni tehtnici, ker se lahko na različnih meritve istega dojenčka razlikujejo kar za nekaj deset gramov!), bi jaz še čakala z obiskom pri pediatru. To, da se vam zdi bolj zaspan in mlahav, še ni znak za rdeči alarm. Pač pa za pozornost, vsakodnevno tehtanje, beleženje, koliko popije in kdaj, kako lula in kaka. Če v 2-3 dneh ne bo bistveno bolje (ali pa, če se bo pojavil še kakšen zlovešč znak, na primer hitrejše dihanje, bruhanje..), pa je seveda prva pot do izbranega pediatra, ki se bo šele po pregledu odločil, kako naprej. Možnost, da ga bo napotil na opazovanje (ali zdravljenje) v bolnišnico, je seveda prisotna, a ne kar samoumevna.
Srečno,
hvala za odgovore
no, m smo bili med tem že v bolnici hospitalizirani, ker je nas fantičk postal hudo mlahav in penu se je.
V bolnišnici so dejali, da je premalo hranjen in da ima zlatenico -bil uspešno zdravljen.
sedaj me pa zanima slednje:
– fantek je še vedno mlahav, hipoton,nekoliko manj zaspan, je sedaj po flaši, v večkrat na “silo”
-zakaj še vedno takšna hipotonija in zaspanost-ali mu je lahko nekaj dni nezdravljena zlatenica že pustila okvare osrednega živčevja, kaj pa nehranjenost a tudi pušča kakšne posledice!
hvala
Spoštovana,
nobena od težav, ki jih navajate, ne bo vplivala na rast in razvoj vašega malčka. Če bi bilo kaj sumljivega, vas ne bi tako hitro odpustili domov iz bolnišnice …
Čeprav sta dvojčka enako prezgodaj rojena, “v praksi” pogosto ugotavljamo, da sta si zelo različna – eden (večinoma je to dvojček A, ni pa pravilo) je ves živahen in se odlično hrani, drugi je lenoba in mlahavček in ga je treba stalno posiljevati z mlekom, pa še ob tem gre teža po drobtinicah navzgor. Hkrati s slabim pridobivanjem teže gre tudi zlatenica, saj se pri “izsušencih” rumeni pigment porazdeli v manjši količini telesnih tekočin.
Torej potrebuje vaš lenušček zaenkrat le čas (kakšen mesec ali dva) za dozorevanje in reden skrben nadzor s strani patronažne medicinske sestre in otroškega dispanzerja. Ter seveda hladno kri in dobre živce staršev ob težavnem prehranjevanju.
Pozdrav,
pozdravljeni
našh težav kar ni in ni konec,
neješči dvojček , ki je sicer ustrezno pridoil na teži sedaj star dobrih 3 t-preboleva virozo- verjetno. ima vnete oči malo izcedka iz noska in vročino do 38,5c. kar me skrbi je to, da se je tretji dan viroze pojavla izredna razdražljivost in stokanje ves cas, joka kadar ga previjamo premaknem iz postelje, izredno se mu je povecal morojev refleks. ob vsakm nežnem dotiku so rokice že v zraku in anato hud jok.
kaj storiti, kaj i to laho bilo
Spoštovana,
vse, kar ste zapisali, je lahko znak, da se dogaja kaj resnejšega – ni pa nujno. Zato upam, da ste v času, ko vam nisem uspela odgovoriti, že poiskali nasvet pri zdravniku – pediatru, ki je fantička pregledal in ocenil, ali potrebuje ponovno napotitev v bolnišnico. Zlasti bolečnost in stokanje sta znaka, pri katerih nikoli ne čakajte, ampak poiščite pomoč.
Pozdrav,
da seveda smo poiskali pomoč in ravno danes izvedeli, da gre za virusni meningitis- vročina je nekoliloo padla , tudi stoka več ne,se pa hudo zvija v opistotonus, pravzaprav je cel trd- če se kar po domače izrazim.
ne vem katero skupino virusiv so izolirali. prosim odkrito mi povejte kaj lahko pričakujemo, kašne posledice ali ohromelost, mentalno zaostalost… saj vem, da se ne ve v kakšnem obsegu bolezen nastopa, ampak saj imate izkušnje kakšni so ti otročki.
želijo, ga dati domov iz blnišnice, doma pa imamo se 2, 5letnuka in dvojčka novorojenčka.- mislim, da je nemogoče preprečit okužbo na drugega dojenčka.
zakaj je pravzaprav prišlo do meningitisa, kje se je okužil!!
hvala za pomoč
Spoštovani,
virusna vnetja osrednjega živčevja (meningitis, če so zajete samo opne, meningoencefalitis, če gre tudi za vnetje možganskega tkiva) so pogost zaplet okužb z različnimi virusi (v tem letnem času zlasti s tim. enterovirusi) v obdobju dojenčka. Vir okužbe je lahko bolnik, ki ima le blago okužbo (npr. slabše počutje, kratkotrajen glavobol) ali pa je sploh navidezno zdrav – in zato je ugotavljanje vira težavno.
Prenos virusa na dojenčka je praviloma preko rok, izjemoma z aerosolom, kapljičen.
Če želijo dojenčka že odpustiti domov, je šlo zanesljivo za lažji potek, pri katerem ni pričakovati pomembnejših posledic. A za to vprašanje nisem čisto prava, saj ne vem dovolj o poteku vnetja, o izvidih (zlasti preiskavi tim. likvorja, s katero so potrdili vnetje, pa izvida ultrazvočne preiskave glavice), niti o vrsti povzročitelja. Postaviti ga morate zdravniku, ki je vašega dojenčka zdravil.
Za ostala dva otroka seveda obstoja tveganje, da jima prinese virus – a je to zelo majhno. Če že ni bil vir okužbe prvorojenec (starost 2,5 let je “idealna” za prinašanje virusnih darilc iz vrtca), pa sta bila oba z virusom v stiku že v obdobju, ko je dojenček zbolel – in prav v času pričetka bolezni je izločanje virusa najbolj intenzivno. Torej vzemite dojenčka iz bolnišnice takoj, ko vam bodo odpust predlagali – doma pa poostrite higieno rok in vsaj za nekaj dni omejite ljubčkanje med sorojenci.
Pozdrav,