Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Prehrana in varnost živil Prehrana po operaciji crevesja

Prehrana po operaciji crevesja

Pozdravljeni,
Vem da je veliko tem o tem vendar ne najdem nic uporabnega. Oce je bil operiran za rakom med danko in crevesjem. Odstranili so mu nekaj crevsja. Stome ne potrebuje.
Zanima me kaksa prehrana je dovoljena? V bolnisnici je jedel bedre,burek,testenine…
Zanima me kaj mu lahko pripravim. Zanimivo mi je da je sploh lahko to jedel. Sploh burek😀
Rada bi vseeno vas nasvet kakso hrano mi svetujete in kaj bi pomagalo da bi lahko normalno odvajal blato. Hvala 😀

Predlagam, da se izogiba močnim pekočim začimbam, mesu, ki je težje prebavljiv (govedina, svinjina) in mlečnim izdelkom kot je sir.
Predlagam, da uživa veliko fermentiranih živil (jogurt, kefir, kombuča, fermentirana zelenjava…) kar bo pomagalo, da vzpostavi ustrezno mikrofloro v črevesju.
Pomembno je tudi uživanje sveže zelenjave in sadja, ki ima veliko vlaknin, kar pomaga pri delovanju peristaltike, mehkejše je blato in tako lažje odvajanje, seveda pa je to tudi z vitamini in minerali bogata hrana, ki mu bo dala oporo za izboljšanje imunskega sistema.
Izogiba naj se beli moki, uživa naj polnozrnate izdelke (testenine, njoke, kruh), predlagam, da uživa manj glutena, zato naj nadomesti moko krušnih žit s koruzo, ajdo, prosom.
Prav tako predlagam, da se izogiba sladkorju.
Olja naj bodo nerafinirana, npr. oljčno lje, bučno (za soalte)… in za pripravo jedi kokoso.
Izogiba naj se močno predelani hrani, z dodanimi adititvi, mastni in težko prebavljivi.
Čim bolj naravna nepredelan in ekološka živila so dobra osnova, ki mu bodo pomagala pri okrevanju in vzdrževanju zdravja.

mag. Iva Verbnik *** Solis-TR d.o.o. *** [email protected]

New Report

Close