prehrana 18-mesečnikov
Drage mamice, ki imate leto in pol stare otroke!
Zanima me, kako prehranjujete svoje malčke, kakšno hrano jim kuhate oz. pripravljate.
Če se kateri ljubi, bi prosila za “tipičen jedilnik” ali če naštejete jedi, ki jih imajo vaši otroci v tej starosti najraje.
Predvsem me zanima, kako je z ribami oz. mehkužci, surovo zelenjavo, stročnicami, začimbami (npr. čebula). Česa se izogibate?
Darja
Za našo piško kuhamo enako kot za nas. Zjutraj najprej popije mleko (še vedno iz stekleničke), nato pa včasih kaj malega poje zraven naju pri zajtrku: malo kruha ali sira (ha, ha, obojega skupaj nikoli ne je, kot bi že slišala za “zdravo” kombiniranje hrane), včasih sadje ali svež paradižnik, ali pa iz namazanega kruha liže namaze, včasih pa noče nič in nato spet kaj gloda čez dopoldan, ali kruh, sadje, jogurt – sedaj pa je celo navalila na sladoled (ki ji ga ne odrekam, čeprav menda za majhne otroke ni). Za kosilo poje tisto kar hoče, včasih jé bolj gosto juho, včasih samo rezance s parmezanom, (krompirja pa ne mara), včasih samo koruzo, včasih samo meso, včasih samo solato (zelo redko pa vse kar je na jedilniku). Popoldne spet gloda sadje in zvečer ponavadi malo sira ali kruha, jogurt (hm, hm, včeraj si je zaželela češenj….) in za konec pred spanjem spet mleko. Zelo preprosto, še posebej sedaj, ko je že tako velika, da sama pove, kaj bi rada jedla. Moje mnenje je (in tudi v posvetovalnici pri pediatru so mi tako svetovali), da otrok ve kaj potrebuje, zato ga ni potrebno siliti.
Pa še to, pri kuhanju in izbiri hrane ne uporabljamo nobenih koncentratov, umetnih dodatkov ipd., tudi tako pripravljenih živil se čim bolj izogibamo (npr. jušne kocke, paštete, hrenovke, razne sadne skutice, ipd).
Spregledala sem tvoje vprašanje glede stročnic, čebule: naša oboje obožuje, včasih iz solate “stika” samo za čebulo, iz juhe včasih “stika” le za grahom, nad surovo zelenjavo pa je navdušena bolj kot nad kuhano. S kakšnimi krči in slabostmi (moram potrkat) še nikoli nismo imeli težav. Ribe ji ponudimo, če so na jedilniku (jih ima kar rada), morskih sadežev pa se res še izogibamo, (predvsem zaradi navzkrižne alergije na pršico), pa tudi ko je sama poskusila, ni bila navdušena.
Zdravo Sabina,
Hvala za jedilnik. Sem ze nekaj casa iskala kaj ostali dajete svojim 18-mesecnikom.
Moja 22 mesecna hcerka je zelo podobno. Zjutraj spije mleko iz kozarcka. Potem poje z nami malo kruha in sunke ali pariske salame (tega ji ne maram dajati vendar jo ima zeeelo rada). Potem zjutraj poje vcasih malo kosmicev z mlekom ali jogurt ali sadje). Kosilo poje potem ko se zbudi popoldan. To je okrog 2-3pm. Takrat poje riz ali makarone z omako ali juho z knedlni ali piscancje meso ali polpete. Popoldan spet poje kaksno sadje in za vecerjo podobno kot za kosilo. Obicajno je vec lacna zvecer kot je za kosilo. Vcasih jo je prav tezko prepricati da bi sla jesti kosilo in potem “navali” na vecerjo.
Zelenjave ne je skoraj nobene 🙁
Ko berem druge prispevke na tem forumu vidim da ostali starsi dajete malckom zvezo zelenjavo (kumarice, korenjcek itd.). Bom poskusila tudi jaz.
Kaksne juhe dajete otrokom da so jim vsec? Jaz vedno dajem kokosjo ali govejo cisto juho z pastico ali z knedlcki. Ce dam notri se kaksno kuhano zelenjavo jo moja kcerkica ne bo jedla. Verjetno je prevec pisano za njo 🙂
Lep poletni pozdrav in napisite se malo vasih iskusenj z prehranjevanjem malckov,
Ana
Drage mamice!
Hvala za prijazne opise, kako in kaj jedo vasi malcki!
Moja hci pa obicajno zajtrkuje mlecni zdrob, polento (vcasih kuhano na goveji juhi) z jogurtom, banano z jogurtom, rada pa ima tudi “corn flakes”.
Za kosilo poje veliko, skoraj obrok odraslega; v tej vročini malo manj.
Ves cas bi jedla samo meso, ce ga vidi, zacne govoriti: meso, meso…. Prav tako je z ribami. Dam ji tudi sardele, ceprav naj bi bile tezke za zelodec?
Sicer pa “kolobarimo” s krompirjem, rizem in makaroni, vcasih skuham ajdovo ali proseno kaso. Blitvo je kot 6-mesecna obozevala, sedaj pa kakor je.
Pravilo pri nas je, da hoce jesti tocno tisto, kar jeva z mozem. Tako se je pred kratkim pojavila dilema, ali ji dati sampinjone? Uboga revica je namrec kar spregovorila: “Gobe”, ceprav jim v knjigici rece:”Bobe”!!!
Pa sem ji jih malo dala?! Podobno je bilo s peceno hobotnico.
Surove zelenjave ne mara, s solate zadnje case lize kis, kar mi tudi ni posebno vsec, vendar ji ne prepovedujem, ker si zelim, da bi jedla solato.
S sadjem pa je tako: cesnje obozuje, je jih skupaj s peskami in to direktno z drevesa! No, to se je zgodilo 1x, ko jih je jedla zelene in je imela potem zeeelo!!! vneto ritko, na sreco brez trebusnih krcev.
Tudi maline ima rada, prav tako ribez.
Ne morem pa je pripraviti, da bi jedla lubenico, melono samo vcasih, prav tako ji ni do prikuhe iz buck. Morda ji buce smrdijo. Ne mara ohrovta, cvetace, zelja…
Obozuje jogurt (dajem izkljucno navadnega), vcahih za zejo zmesanega z vodo.
Dajemo ji tudi kislo smetano, sladko smetano in za malico zemljo. Kruh ima na splosno zelo rada; v zadnjem casu samo polize s kruha namaz, ki je obicajno maslo, vcasih malo marmelade.
Za vecerjo poje bistveno manj, kot cez dan.
Taksna je prehrana nase 18-mesecnice. Priznati moram, da ji kalorij ne omejujem.
Sladkarij ali cokolade pa se ni jedla. Nikoli nobene hrane ne sladkam!
Ali se vam to zdi prav ali narobe?
DARJA
Pri kuhanju tudi sama ne uporabljam konzervansov ali barvil, niti ne kupujem hrane, ki to vsebuje.
Darja,
moje mnenje je, da če se otrok dobro počuti in normalno razvija, da se pravilno prehranjuje. Tudi sama pa imam enako dilemo kot ti pri kisu: naša ga namreč je iz solate kar z žlico in to ne ene, ampak dokler ji ga ne vzamemo! Kako se je končala dogodivščina z gobami? Midva z možem jih namreč obožujeva, rada bi jih jedla večkrat, ampak ker hoče ona jesti vse kar midva, se jim morava malo odpovedovati.
Samo glede gobic – moj mlajši jih ima zelo rad. Je jih praktično že od leta in pol in to kot omakico k mesu, pohane, z jackom….- začeli smo z majčkeno količino. gobica, dve, pa videli da je vse v redu in sedaj jih je (seveda še vedno v njemu primernih količinah in takrat, ko jih jemo ostali). Nima pa nobenih alergij, tako da nam glede tega ni bilo nikoli težko in nam ni bilo potrebno posebno paziti.
Draga Sabina!
Ko je jedla šampinjone, popečeni so bili na olivnem olju in zaliti s kislo smetano ter soljeni, je izgledalo vse O.K.
Po tistem sem šampinjone pripravljala še enkrat, vendar sem jo malo prelisičila. Vmes sem narezala žemljico, tako da sem ji namesto gob dala kruh, namočen v tisto omako. Nič ni protestirala, čeprav mislim, da je vedela, da niso gobe. Mislim, da ji je bil vsec okus.
Moje mnenje glede gob: šampinjone (bi) se nekako upala dajati, gozdnih pa ne.
Lp,
Darja
jaz sem svoji hčerki pri tej starosti kuhala za kosilo:
– kurje juhice (v juho sem ji z vilico stisnila korenček, cvetačo, srček ali meso s kurjega hrbta ter dodala rezance ali vlivance, najraje pa je imela in še vedno ima grisove knedle),
– zelenjavne juhe (grah, beli krenček, brokoli in svinjsko meso)
– ajpren juhe- še sedaj jih ima najraje
– špinačo, ohrovt (ne pogosto ker napenja)
– grisovo juho
– polivke
– tinstano zelenjavo
– panirane melancane
za zajterk:
– je pojedla čokolino (grisolino ali kaj podobnega) na flaško, čisto tekoče
– kasneje pa še: kruh z maslom ali klobaso
– včasih sem jih skuhala Kneippovo kavo z belo žemljo
za večerjo
– ponavadi enako kot za zajterk
Sadja ni marala, sedaj pri treh letih ga poje veliko. Tudi pudingov in jogurtov ni imela najraje, imela pa je rada sadno skuto in domače kuhan puding, ki sem ga včasih naredila tudi tekočega, da ga je lahko pojedla po steklenički.
Nikoli pa ji nisem dajala lešnikove čokolade. Lešniki baje za tako male otroke niso primerni zaradi grla. Tudi pri kokicah sem jih odgriznila trdi del tako da je ostal samo beli mehki.
Imam 2 leti in pol starega sina, ki rad je vse, ne mara le kravjega mleka in nekaterih mlečnih izdelkov (npr. skute in občasno jogurta), špinače ter krompirja. Težak je 14 kg in ni debelušček in tudi suh ni. Od uvajanja goste hrane naprej nismo nikoli imeli težav z njegovo prehrano. Menim, da je pri prehrani malčka pomembno, kako in s kakšno hrano ga začnemo hraniti, ker že tako majhni otroci razvijejo okus (vedo kaj je za njih dobro in kaj ne). Pri nas smo se izogibali kupljenim kašicam (razen na potovanju ali izletu), vse smo pripravljali sproti in iz sveže (žive) zelenjave ali sadja. Pri 18 mesecih je imel jedilnik tak, kot ga imamo mi starši, vendar moram povedati, da ne uživamo močno začinjenih ali umetno na hitro pripravljenih jedi (cvrtje, pomfri), ne pijemo gaziranih pijač (npr. coca-cole, ipd), ne raznih čipsov in podobnih mašil . Zavedamo se, da jemo zato da živimo in ne obratno in v takem duhu vzgajamo tudi otroka. Zelo rad ima vse vrste sadja in poletje je čas, ko otroku lahko že za zajtrk ponudimo sveže sadje (mi mu ponudimo lubenico, marelice, breskve ali borovnice). Kasneje poje tudi kruh, sir, jajček ali pa hrenovko (hrenovka je bolj izjema kot pravilo). Rad ima riž, testenine, meso, rdečo peso v solati, sir, olive, polento, zelje, sladoled … seznam priljubljenih jedi bi bil predolg, če bi želela vse našteti. Hrane mu ne silimo, ko je čas za obroke jemo vsi in če mu kaj ne tekne, ga ne oštevamo in ne kregamo, ker ima tudi otrok pravico do svojega okusa. Velikokrat je tudi suho sadje odličen dodatek (npr. namesto bonbonov mu damo rozine, fige ali dateljne). Všeč so mu sadni sokovi, največkrat pa pije kar vodo.
Po mojih izkušnjah in opažanjih so naši otroci naša ogledala in večkrat bi morali starši vzeti sebe pod drobnogled in preveriti, če nismo mi tisti, ki imamo predsodke do hrane, površen odnos, preveč kompliciramo in računamo vrednosti ter kalorije zaužite hrane. Otroci to avtomatsko prevzamejo od staršev in potem se čudimo, zakaj neki so otroci izbirčni, neješči ipd.
Želim vam veliko prijetnih dni z vašim malčkom
Damjana