Pregled nuhalne svetline
Spoštovani!
Dolžina nuhalne svetline je z ultrazvokom izmerjena debelina gube na plodovem zatilju takrat, ko leži plod v točno določenem položaju. Ginekolog izmeri razdaljo med lobanjo in kožo. Če je ta razdalja povečana sklepajo, da se tam nabira tekočina. Izkušnja je pokazala, da je kopičenje tekočine v tem predelu lahko opozorilni znak za kromosomsko napako ploda ali pa da je lahko to povezano z nepravilno zgradbo plodovega srca. Ti dve opažanji uporabimo tako, da nosečnici predlagamo dodatne preiskave: prenatalno kariotipizacijo ploda (amniocentezo)in če je nuhalna svetlina res zelo povečana tudi specialistični UZ pregled plodovega srca. Neredko pa je povečana nuhalna svetlina le faza normalnega plodovega razvoja, guba na zatilju se zmanjša in izgine in rodi se zdrav otrok.
LP
Pozdravljeni
Ker imam zelo porazen rezultat merjenja NS (1:16, 3,8mm pri starosti 30 let)se mi zdi vaš zadnji stavek kot rešilni jopič zdaj, ko čakam na amniocintezo.
Sem v 12 tednu, prvič noseča.
Kljub vsemu pa se pripravljm tudi na najhujše.
Zato me zanima kdaj se izvaja amniocinteza in koliko časa se čaka na rezultate amniocinteze.
Kdaj se lahko odločiš za prekinitev nosečnosti, v katerem tednu. Kako postopek v takih primerih poteka.
Kdaj lahko ponovno zanosiš in katere preiskave je potrebno narediti pred ponovno zanositvijo pri obeh partnerjih.
Najlepša hvala za odgovore Vess
Draga Vess!
Amniocentezo lahko opravi ginekolog takoj ko je zaključen 15. teden nosečnosti. Najprimernejši čas za to preiskavo je med 16. in 18. tednom nosečnosti. Kromosomski izvid pridobimo z gojenjem celic plodovnice v celični kulturi. Ob delitvi celic se razpršena dedna nitka v jedru zgosti v paličaste strukture kromosome. Analiziramo število in zgradbo kromosomov. Izvid je dokončan približno v 14. dneh. Je zelo zanesljiv saj tehnika omogoča natančno analizo števila in tudi morebitnih sprememb v zgradbi kromosoma.
Nosečnica, ki je zelo zaskrbljena, lahko zaprosi tudi za dodatni hitri test ( fluorescenčno in situ hibridizacijo), ki go opravimo na delu negojenih celic plodovnice. S to preiskavo s specifičnimi genskimi sondami označimo kromosome , katerih spremenjeno število povzroča najpogostejše kromosomske napake pri plodu, to so kromosomi 21,18, 13 in spolna kromosoma X in Y. Če fluorescenčni signal pravilno označi vsakega od teh kromosomskih parov pomeni, da je izvid normalen in da so najpogostejše kromosomsomske napake, ki jih predstavlja spremenjeno število kromosomov izključeni. Izvid hitrga testa je dokončan v dveh dneh. Vedno pa se vzporedno dela tudi kultura celic, ki omogoči podrobno analizo vseh 23 kromosomskih parov. Žal tega dragega hitrega testa zavarovalnica ne plačuje ampak si ga, če ga želi plača nosečnica sama.
Ker ste šele v 12. tednu nosečnosti pa bi verjetno lahko še opravili namesto kasnejše amniocenteze zgodnjo horionsko biopsijo, ki da tudi dobre in hitre kromosomske rezultate. Ti so dokončani v tednu dni. Čas za horionsko biopsijo pa se izteka s 13. tednom nosečnosti zato morate če bi želeli to preiskavo opraviti, čimprej vprašati za pojasnila in napotitev svojega ginekologa.
Medicinska prekinitev nosečnosti je mogoča do 22. tedna nosečnosti, če preiskave pokažejo prirojene nepravilnosti ploda, ki so zanj po rojstvu smrtonosne ali pa tiste, ki hudo obremenijo kvaliteto otrokovega življenja.
Prekinitev nosečnosti poteka kot prezgodnji porod.
Na vaše zaprosilo da svoje soglasje etična komisija bolnišnice. Ponovno lahko zanosite 6. mesecev po prekinitvi nosečnosti. Glede na ugotovljeni vzrok nepravilnosti pri plodu klinični genetik, določi in priporoči preiskave pri obeh partnerjih, če je to potrebno.
Dodam pa še moj nasvet: vem, da je za vas zelo težko, vendar če le zmorete mislite pozitivno! Nemalokrat se takšne situacije izkažejo kot lažni alarm. Če vas negotovost zelo muči se pozanimajte ali je še možno, da bi pri vas opravili zgodnejšo horionsko biopsjo.
Srečno!
Predvidevam, da zavarovalnica krije ali eno ali drugo (amniocintezo ali fluorescenčno in situ hibridizacijo) ? Pri prvi nosečnosti sem amniocintezo plačala sama (punkcija v Mariboru, pregled plodovnice v Postojni). Če nama bo tudi v drugo uspelo, bom starejša od 37. let in bi se odločila za NS in amniocintezo, hibridizacijo pa bi morda plačala sama. Zanima me, če se vse preiskave opravljajo tudi v Mariboru in če je razlika med amniocintezo in hibridizacijo samo razlika v hitrosti prvih rezultatov ali se ugotavljajo tudi različne kromosomske nepravilnosti? Ali se obe preiskavi opravljata sočasno, in kakšen je postopek, če bi se odločila za Postojno. Sprašujem samo hipotetično, pa vendar. Hvala in lep pozdrav iz Maribora.