Pregled dojk
Spoštovani,
imam eno vprašanje, in sicer moja mama je bila včeraj na mamografiji.
Ima malo večje dojke. Pravi, da so ji dojke tako “premečkali” in stiskali, da so jo lahko slikali, da ima danes pomodrele. V bistvi ima ob strani dve modrici in zgoraj še eno, v velikosti približno 3 cm2.
Ali ima to lahko kakšne posledice, boji se namreč, da bi se ji zaradi grobega in bolečega pregleda, kasneje razvil rak.
Hvala za odgovor in veliko uspeha pri delu še naprej!
Mojca
Draga Snežana,
Ker je Kristina očitno nekje na lepšem in ti nobeno žensko bitje ne odgovori, si drznem napisat svoje najbrž povsem ne-kompetentno mnenje. Menim, da sama fizična obremenitev dojk pri mamografiji skoraj sigurno ne more imeti posledic za kasnejše razvitje raka dojk. Je pa očitno problem v tem, da izvajalci mamografije pri pregledih ne upoštevajo različnosti praga bolečine in individualne občutljivosti žensk. Baje so zdravnice še bolj grobe od zdravnikov. Morda bi bilo zanimivo prebrat tudi tu več osebnih izkušenj..
Tudi moja žena ima namreč podobno izkušnjo kot tvoja mama in ravno zato več ne hodi mamografijo, čeprav prehaja v meno. Zdaj se samoplačniško poslužuje alternativne in uradno nepriznane “Brest Scan” metode pregledov. Morda ima mamografija res večjo zanesljivost, a samo če jo izvaja za to področje zares usposobljen izvjalec, z zadostnimi praktičnimi izkušnjami. Sicer pa vsi vemo, da se v praksi dogaja marsikaj. Še tako zagnan specialist radiolog ne more biti univerzalec in enako natačno odčitovat vse razpoložljive posnetke različnih tehnik!
Pozdravljena Snežana!
Sama imam veliko mamografij za seboj, pa me razen enkrat, ko sem imela vnetje, ni bolelo – opravljeno pri različnih ljudjeh in aparatih. Res pa je, da žal tudi že razvitega – gradus III, RAKA NISON OPAZILI!
Moja sestra že veliko let hodi na redne mamografije in ima prave travme , ker jo vedno zelo boli, ko ji vlačijo dojke bliže…
Tega, da bi imela modrice, mi še ni omenila. Mislim , da je to pretirano grobo ravnanje…in da bi bilo prav, da na to opozori zdravnika, ginekologa, ki jo je poslal na slikanje.
Lep pozdrav!
Jaz sem bila jeseni na pregledu in so mi rekli, da mi ne bodo delali mamografije, da je bolj primeren UZ, vsaj za mojo starost. Mogoče pa bi vaša mama vprašala, če jo na naslednjem pregledu raje napotijo na UZ dojk. Sicer ne vem kaj se s katero preiskavo bolje najde. Oz zakaj se izvaja boleča mamografija (moja mama tudi pravi, da je precej neprijetna) če je na voljo UZ??? Kaj je bolje in kaj ne. A vse to naj mama na naslednjem pregledu vpraša pa ji bodo razložili.
Hvala, Jože. 🙂
Spoštovane,
na priloženi povezavi je zelo dober članek, ki med drugimi koristnimi informacijami vsebuje odgovor na uvodno in tudi druga tu postavljena vprašanja.
Bistvo je v tem, da je po mnenju medicinske stroke mamografija edina izmed do sedaj znanih metod, ki je primerna za presejanje populacije in to iz več tehtnih razlogov, med katerimi je tudi ugodno razmerje med ceno in koristnostjo (diagnostična točnost 85 – 90%). 35 let kot spodnja starostna meja za mamografijo je postavljena zato, ker je struktura dojk pri mlajših ženskah pogosto nepregledna, dojke pa občutljivejše za rentgensko sevanje. Ultrazvok se koristi do te starosti in kot dopolnilna metoda mamografiji. Rezultat UZ preiskave je enako kot pri mamografiji odvisen od kakovosti ultrazvočne naprave ter od znanja in izkušenj preiskovalca.
Malo znana, neuradna in samoplačniška metoda Breastscan temelji na predpostavki, da se tkivo dojke upira bolezni s povečanjem metabolizma in hkrati temperature že pred nastankom tumorja, zato se s posebnimi senzorji izmeri globinska in površinska temperatura v dojkah in določijo odstopanja od normalne temperature ter v primeru asimetričnih točk določi mesto ter možne oblike obolenja.