PREDNOSTI ILOVNATEGA OMETA
Ilovnati ometi za zdrav dom
V obdobju nekaj desetletij smo popolnoma pozabili na izkušnje naših dedkov in babic pri gradnji domov.
Živimo v moderni dobi, z modernimi in kakovostnimi materiali. Če danes opremljate svoje stanovanje, ste že skorajda čudni, če sten stanovanja ne oblečete v mavčno kartonske plošče, ki so trenutno hit na trgu. Gre za sistem polaganja, ki je hiter in čist. V sosednji Avstriji pa so trenutno hit ilovnati ometi, ki so bili v gradbeništvu poznani nekaj desetletij nazaj.
Glina zdravi
Veliko ljudi se odloča za posebne očiščevalne in zdravilne programe z glino v centrih lepote in zdravja, saj glini pripisujejo veliko pozitivnih učinkov na telo. Če ima glina dobre učinke na človeško telo, zakaj je vendarle ne bi uporabili tudi v gradbeništvu. Da imamo v svojem domu prisotne naravne materiale, bo posledično vendarle vplivalo tudi na naše počutje in zdravje.
Ilovica regulira vlažnost v prostoru in nase veže škodljive snovi
Največja težava današnjih domov je previsoka ali prenizka vlažnost v prostoru, vzrok za to pa je današnji način gradnje, ko prostore premočno zatesnimo in tako preprečimo izmenjavo z zunanjim zrakom. Poleti tako prihaja do prevelike vlažnosti (nad 60 %), zaradi katere dobro uspevajo mikroorganizmi kot so pršice in plesni, pozimi pa se običajno soočamo s pretirano suhim zrakom (pod 40 %), zaradi katerega lahko zasledimo tudi vedno več alergij in bolezni dihal. Posebnost ilovice pa je regulacija vlažnosti na zdravo, okoli 50 % relativno vlažnost, saj odvečno vlago hitro veže nase in jo kasneje, ko se zrak posuši, ponovno odda v prostor. Poleg sposobnosti uravnavanja vlage je posebnost ilovice tudi ta, da absorbira neželene vonjave in škodljive snovi iz zraka, s tem pa v prostoru ustvari prijetno klimo za bivanje. Tako so ilovnati ometi s sposobnostjo vezave smradu (npr. kuhinjskega) zaželeni v prostorih, kjer je kuhinjski in bivalni del združen.
Nič več »rosnih« oken in plesni!
Če samo pomislite, koliko vodne pare se dnevno ustvarja v stanovanju pri kuhanju, tuširanju, nenazadnje tudi pri dihanju! Današnji način gradnje s sodobnimi materiali, ki niso sposobni sprejeti vase toliko vlage, povzroča, da se ta »nabira« po hladnejših površinah. Če včasih pozabite dobro prezračiti stanovanje, se vam kaj hitro lahko zgodi, da vam bo v kakšnem kotu nastala plesen. Ilovnati ometi so tako priporočljivi v kopalnicah, kjer je vlažnost še večja, okna in ogledala pa se hitreje orosijo, v spalnih prostorih pa ilovica s konstantno vzdrževano vlažnostjo preprečuje nastanek mikroorganizmov, ki lahko povzročijo različna obolenja.
Še nekaj dobrih lastnosti:
• Ilovica je naravni material in je popolnoma razgradljiva.
• Ilovica zelo dobro absorbira tudi toploto in jo oddaja s časovnimi zamiki, zaradi česar jo pogosto uporabljajo v kombinaciji z grelnimi telesi (npr. stensko ogrevanje).
• S svojo parapropustno strukturo je tudi zelo dober zvočni izolator.
Izdelava ometa in cena
Uporablja se za vse vrste podlag, za nekatere (npr. les) pa je potrebno dodati še trstično pletenje, da se ilovnat omet lahko oprime, potrebno pa ga je tudi armirati z mrežico (najbolje iz jute, saj je izdelana iz naravnega materiala). Tako kot pri običajnih (apnenih) ometih sledita grobi in fini omet, vse skupaj v debelini približno dveh centimetrov. Razlika z navadnim ometom je v sami izdelavi, saj se ilovnat omet gladi na steno, zaradi česar tudi robovi sten niso ostri, ampak lepo zaobljeni, kar priporoča tudi feng-shui. Kaj pa cena? Dražji (naravni) materiali in težji postopek izvedbe vpliva tudi na približno 50 % višjo ceno od navadnih (apnenih) ometov.
Vir: http://www.siol.net/trendi/dom/2008/01/ilovnati_ometi.aspx
ZAKAJ UPORABITI ILOVICO KOT GRADBENI MATERIAL?
» REGULATOR VLAGE
Ilovnati omet veže nase znatno večjo količino vlage kot drugi materiali, odvečna vlaga bo odstranjena po naravni poti.
Ilovnati omet deluje v bivalnem prostoru kot naravni zračnik.
» ANTIALERGIJSKI SISTEM
Ilovnati ometi že v osnovi niso povzročitelji alergij.
Struktura samega ometa samodejno uničuje alergetike vseh vrst.
» TEMPERATURNI PREVODNIK
Na podlagi specifičnega zadrževanja in ohranjanja temperatre in toplote lahko le ilovnati omet ustvari naravno toploto in udobje v prostoru.
Naše telo to občuti in v takšnem prostoru se počutimo kot prerojeni.
» ELEKTRIČNO SEVANJE
Že najtanjša plast ilovnatega ometa nas obvaruje pred električnim sevanjem, ki ga oddajajo električni aparati v prostoru. Za občutljive osebe je to sevanje velikokrat povzročitelj glavobolov in motenj pri spanju.
» VZDRŽLJIVOST
Naravna ilovica je že tisočletja naravni gradbeni material.
Pomislite samo na stare hiše, ki so bile zgrajene iz same ilovice in stojijo že tisočletja.
» HITRO SEGREVANJE
» VEČJA SEVALNA SPOSOBNOST
» NIŽJE PREGREVALNE TEMPERATURE (VARČEVANJE Z ENERGIJO)
» BREZNAPETOSTNA POVRŠINA ZARADI VLAKNASTEGA ARMIRANJA
Na vsako vrsto podlage, kot so grobi leseni opaži, heraklit konopljine plošče, opeka, ytong ipd., se da nanašati glineni omet. Trajnost lahko iznačimo z apnenim ali mavčnim ometom. Suhi ilovnat prašek pomešamo s peskom in vlakninami (sesekljana slama ali konopljinimi vlakni) v običajnem mešalcu. Nanos se izvrši ročno ali s strojem.
Po posušitvi doseže ilovnat omet svojo trdnost in se pokaže v toplem, naravnem barvnem tonu. Žive barve lahko dosežemo z zidnimi barvami, ki dopuščajo difuzijo. Trdni ostanki ometa se dajo razmočiti z vodo in jih lahko uporabljamo naprej. Naš proizvodni program vsebuje tudi gotove ometne mešanice.
ILOVNATI OMETI NA STENSKIH OGREVALIH
Najbolj zdrav način za dosego dobrega počutja!
Prednosti:
– hitro segrevanje
– večja sevalna sposobnost
– nižje pregrevalne temperature (varčevanje z energijo)
– breznapetostna površina zaradi vlaknastega armiranja
MOŽNOST ZA UPORABO ILOVNATIH MATERIALOV V STANOVANJSKI GRADNJI SO SKORAJ BREZ MEJA!
» PREUREDITEV PODSTREŠJA
Preurejeno podstrešje nudi prelepe razglede, vendar klima velikokrat ni optimalna, ilovnati ometi pa dovoljujejo tudi čez poletje prijetno klimo, ker ponujajo skladiščenje ohlajenega zraka. Tukaj se pokažejo tudi druge prednosti ilovnate osnove.
» KOPALNICA
Ko človek stopa izpod tuša, se počuti sveže in se želi hitro pripraviti na naporen dan. Vendar je pogled v ogledalu zavoljo vlažnosti v prostoru nejasen. Na podlagi propustnosti je ilovica material, ki odvzame vso odvečno vlago v prostoru in v trenutku ustvari primerno ozračje, posredno s tem pa tudi onemogoča prisotnost plesnobe v takšnem prostoru.
» OTROŠKA SOBA
Ilovnati omet, čisti naravni material, je ravno pravšnji omet za otroške sobe.
Prav umazanija in poškodbe na ometih se dajo neprimerno hitreje in bolje odstraniti ali popraviti, kot pri ostalih ometih.
» SPALNICA
Ponoči si ljudje nabiramo energijo in moč, ki jo čez dan nato porabimo.
Latinski pregovor, ki pravi “CARPE-DIEM”, kar pomeni PORABI DAN, lahko potrdimo le, če v prostoru z ilovnatim ometom, torej spalnico, kjer počivamo izkoristimo noč do popolnosti, zato se moramo pri spanju dobro počutiti. Pri tem ilovnati omet preprečuje onesnaževanje električnega sevanja v prostoru, ki je v velkiki večini povzročitelj slabega spanja.
» DNEVNA SOBA
Dobro počutje je povezano tudi s toploto in s pravim ilovnatim ometom lahko svojo dnevno sobo spremenite v pravo wellness oazo. Samo s pravilno izbranim naravnim materialom boste obdržali primerno temperaturo v dnevnem prostoru in se odlično počutili. Z grobo strukturo boste v večjem prostoru uničili odmev.
» KUHINJA
Že od nekdaj je prav ta prostor poseben za vsako družino in udobje. Škoda le, da v kuhinji ostane neprijeten vonj. Pri tem vam bo ilovnat omet še v posebno pomoč. Neverjetne vonjave bo ilovnati omet v veliki meri absorbiral in nevtraliziral.
» ZIMSKI VRT
Na podlagi velikih oken v zimskem vrtu lahko tudi pozimi uporabljamo sonce, kot naravno ogrevanje. V nasprotnem primeru je kaj hitro lahko prevroče.
Če želite ustvariti večje udobje, lahko namestite zidne elemente ali lesene pregrade v kombinaciji z ilovnatimi ometi. Tako boste tudi zvečer imeli v zimskem vrtu primerno temperaturo.
» KLET
Za veliko večino prehrambenih artiklov je pomembno, da so skladiščeni pod enakimi pogoji. Če si uredite kletni prostor z ilovnatimi ometi, boste ustvarili enkratne prednosti za majhno vinoteko ali skladiščenje zelenjave.
» PISARNA
Delovno počutje v pisarnah je izrednega pomena za vsakega zaposlenega, zato izkoristite ugodne lastnosti ilovnatega ometa, ki pisarniškemu delavcu prinaša lagoden in prijeten občutek na delovnem mestu.
Sevalne vrednosti različnih gradbenih materialov:
Šamot 6,0
Ilovnati omet 4,5
Apneni omet 2,0
Mavčni omet ali plošče 1,5
EDINSTVENA MOČ ILOVICE – BALZAM ZA ZDRAVJE LJUDI
Ilovica ima zelo dobre gradbeno – fizikalne lastnosti, je brez vsakršnihkoli kemičnih dodatkov in je zato zdravju prijazen material:
regulira in vzdržuje vlago v prostoru
absorbira in nevtralizira strupene snovi iz zraka
dobro akumulira toploto
je dober zvočni izolator
preprečuje statično naelektrenje
je požarno obstojna
protialergijska
je zdraviliško priporočljiva
je dolgoročen material
preživi generacije
možnost 100% recikliranosti
možnost prijazne odstranitve
novejši končni proizvod
ročno in strojno obdelujemo
prijazna za okolje
ILOVICA – ZDRAV IN ČIST NARAVNI MATERIAL
Posebni estetski videz in raznolika struktura površin, je dosežek izkušenj in smiselnega oblikovanja. Ilovica je najstarejši preiskušeni material človeštva z edinstvenimi značilnostmi:
v prostoru ustvarja izjemno klimo,
uravnava vlažnost,
absorbira škodljive snovi iz zraka (smrad, negativni ioni),
je vzdržljiv material in zaradi neobdelave izjemno živ material, ki omogoča nadvse prijetno bivanje.
Zanimiva hiška iz ilovice
http://www.youtube.com/watch?v=WMNzoWkXTtc&feature=related
Prikaz kako se nanaša ilovnati omet na hiše iz slamnatih bal
http://www.youtube.com/watch?v=cwLFW7elYMI&feature=related
NASVETI za PRIPRAVA ILOVNATEGA OMETA
Ogled videa si oglejte na tej povezavi tukaj
Priprava ilovnatega ometa:
V mešalec nalijemo vodo, nato vanj z lopato vržemo zemljo. Zemljo en dan namočimo, tako se v mešalcu hitreje razmoči in razpusti. Dodamo nasekano slamo. Kratko najlažje dodajamo kar s primerno posodo, daljšo pa kar z rokami. Po potrebi dodamo še navaden pesek. Za izolacijske omete dodajamo šele na koncu tudi žagovino ali nasekano slamo.
Malto nato na stene lahko nanesemo kar z rokami ali pa z zidarsko žlico. Če želimo imeti ravne stene, jih poravnamo z gladilko. Z ilovnatim ometom lahko delamo tudi različne oblike. Suši se počasi.
Malta za zidanje:
10 l vode
8 lopat presejanega ilovnatega peska
8 lopat peska od 0 do 4 mm
Za omete notranjih bivalnih prostorov:
10 l vode
6 lopat ilovnatega peska
5 l slame dolge 3-5 cm
5 lopat peska
3 lopate žagovine
Za zunanje omete:
10 l vode
7 lopat ilovnatega peska
5 l slame nasekane na 3-5 cm
3 lopate peska
Razmerje materialov se spremeni glede na njihovo kvaliteto. Če je potrebno, dodajamo vodo ali suhe materiale.
Če imamo na razpolago kakšno kotanjo iz gline, potem bi lahko mešali tudi z nogami.
V vodo namečemo najprej zemljo, pustimo, da se fino razmoči, nato dodamo ostale materiale in prehodimo.
Vir: Iz knjige GRADNJA Z NARAVNIMI MATERIALI (avtor: Miro Žitko)
Če pa želite zmes v vrečah kupiti pa se obrnite na to podjetje www.igoton.si[/url]
Tudi v podjetju Gnezdo lahko kupite material za ilovnati omet ali naročite izdelavo ilovnatega ometa.
zanimivo … ni kaj. nihče pa ne živi v butani hiši a ne. nihče od vas. vam ni padlo na pamet, da bi kakšno kupili, jo obnovili in živeli v njej. ne, zadovoljujete se s tržnimi prijemi ala glineni ometi, ki so kak centi debeli, če so, namesto da bi živeli v hiši z debelimi glinenimi stenami cca 60-80 cm.
prvo kot prvo zemlja in glina ni isto. glino je treba poiskat, ni kar vsaka zemlja glina.
drugo kot drugo ni potrebno imet mešalca da delaš omet, lahko to počneš tudi v večjem vedru. in tudi ni treba da imaš slamo, lahko imaš tudi suho travo, tudi tanke veje dreves so čisto super vezivo.
če je res da nekaj mm ali centimeter debel omet naredi tako dobro klimo se sprašujem zakaj so potem naši stari v pomurju delali kar cele stene iz gline? mogoče pa ni vse čisto res, se vam ne zdi? če imate na notranji strani glineni omet, na zunanji pa stiroporno fasado … kam bo šla vlaga, ki se bo vsrkala v glino? bo kar tam čakala? na drugi strani ne more ven zaradi stiropora in po možnosti akrilnega zaključnega sloja.
sama živim v 200 let stari glineni hiši. v svoji hiši delam sama, tudi omete iz gline (podrem eno steno ali naredim luknjo vanjo za vrata ter glino porabim za ometavanje druge stene) in se kar precej spoznam na materiale, tudi na fasade. na zunanji strani glinenih sten pride lahko samo material, ki diha in to je apno. ne cementni omet, ampak apneni omet. tega vam pa nihče ne pove.
Katarina73
Pozdravljena, ker se tudi sam odločam, da notranje stene oblečem v ilovnate omete, me zanima sledeče. Hiša grajena iz opeke, z zunanjo izolacijo (stiropor) 5 cm. Kar sem prebral v tvojem postu, glede stiropora na zunanji strani, me je vrglo v razmislek. Ker bo v hiši kot primarni vir ogrevanja toplozračni kamin, se povečane vlage ne bojim, ali pač ? Prav tako pa sem po prebiranju vseh mogočih člankov uspel dognati, da naj bi ilovnati notranji ometi (vsaj 2cm) bili odličen regulator vlage v prostoru. Ko jo je višek jo vsrkajo in kasneje ko je vlage manj oddajo. Ali to drži? Zanima me ali je izvedba v stilu: “špric” – sušenje; grobi omet + juta mreža – 14 dni sušenje; fini omet – sušenje, pravilna ? Kakšno je razmerje za mešanico z dodatkom slame ?
Ker kot pišeš, delaš vse sama in s tem verjetno prihraniš kar nekaj denarja, lahko rečem, da sva si podobna. Zato te prosim za tvoje nasvete in odgovore. Hvala! A
AND zdravo.
malo pozno, pa upam, da ne prepozno, ti odgovarjam.
roko na srce nimam pojma koliko efekta ima 2 cm omet gline. moja hiša ima stene debele 50-80 cm iz same gline. tam, kjer sem jo pa sama dodajala na zidake, ker smo pač strop dvignili in je bila ena vrsta zidakov, pa sem dala 5+ cm, pa še ni poravnano.
jaz delam tako, da zmešam glino+vodo+nasekano suho travo ali slamo, vse skupaj zmešam v gosto zmes in ročno nanašam na zidake. gosto je kot npr. lepilo za keramiko. pač ne sme teč dol, jasno. meni je tudi vseeno ali je ravno ali malo krivo, ker so vse stene malo iz vaservage, tebi je najbrž pomembno da je ravno.
obstaja podjetje, ki dela glinene omete, a kot rečeno jaz dvomim v kakšen večji efekt tako tankih ometov.
kot zanimivost pa naj povem, da so na moje stene predhodniki mestoma nanašali cementne omete in so popokali ter se odluščili. ne gre skupaj. tudi fasadni zaključni sloj poka in ga bom morala zamenjati, seveda z apnenim omtom, ki je paropropusten in se ujema z glino. ampak … spet ni dolgoročen, ga je treba obnavljati, kar pomeni, da je treba res eko hišo konstantno obnavljati. naravni materiali pač. imam pa v hiši tudi tak fin prah, ki je najbrž od gline. ga je dosti več kot običajnega prahu in je viden na neravninah sten. se nalaga na njih. :))
aja no, sem šla brat naslovni članek v tej temi in glede kopalnice ni res, da se v trenutku izgubi para. tudi v kuhinji se ne. jaz imam kuhinjo 3x3x3 in v njej vrata s steklom in ja, zarošeno je še nekaj časa po tem ko neham s kuhanjem, pa imam sicer še en prehod ki nima vrat.
ne verjet vsem reklamam res, to kar zgoraj piše je vsaj v teh dveh primerih ki sem jih omenila laž. sicer pa res nimam plesni in je toplo v hiši. ampak plesni nima niti moja mama v 60 let stari zidani hiši s teranovo fasado in lesenimi okni, pa tudi jaz je v betonskem bloku s pvc okni nisem imela. :))) če je že plesen kao razlog glinenih ometov.
Pozdrevljeni!
Tudi podjetje MIRABILIS d.o.o. izdelujemo omete iz ilovice. Lahko se posvetujete o ometih, eko gradnjah, skratka vsem, kar vas zanima glede gradnje iz ekoloških materialov. Smo iz Bele krajine- Semič
doohan87@gmail.com
rok 040937838
Podjetje strojni ometi bezjak iz okolice Ptuja tud delajo ilovnate omete. So delal našim prijatlom in so zdaj ful zadovoljni v hiši s temi omet.
http://www.stankobezjak.si ampak še zaenkrat nimajo nič o tem na spletni strani.
Lp