Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Praskanje ušeska pri 16 mesečniku

Praskanje ušeska pri 16 mesečniku

Pozdravljeni,

doma imamo skoraj 16 mesečnega fantka. V zdravstvenem smislu brez večjih posebnosti, smo v ra in na fizioterapiji (končali pred nekaj tedni) zaradi hipotonosti in asimetrije. Otrok je že, lahko bi rekli skoraj od rojstva, precej neješč, zaradi česar smo bili dvakrat napoteni na gastro oddelek PK, ugotovljen blagi refluks in imamo Controloc. Na vas pa se obračam, ker si naš fant neprestano praska levo uho in to v zadnjem tednu do te mere da ima trenutno na njem štiri hrastice (glede alergij na hrano je imel kar nekaj testiranj zaradi neješčosti, zadnje za pšenico in mleko pri 11 mesecih, tako krvni izvidi kot testi na koži). Pediatrinji sem na posvetovalnicah to vedno omenila in nikoli ni bilo vidnih posebnosti, rekla je, da verjetno zaradi masla (ki pa ga sicer kolikor je vidno, čistimo). Kar je najbolj zanimivo je to, da se dejansko to dotikanje (ki se je v zadnjem obdobju sprevrglo v praskanje) levega ušeska pojavlja že skoraj od rojstva (tudi, ko se je dojil, se je pogosto držal za levo uho :)). Prav tako menim, da ni povezano z utrujenostjo, ker se praska tudi takrat, ko ni utrujen. Glede na to, da je splošno dobro razpoložen, sklepam, da ne gre za vnetje. Pediatrinja tudi nikoli ni opazila suhe kože, tudi sama jo ne opažam. Ne želim paničariti in ga po nepotrebnem voziti na pregled, ne vem pa tudi kako mu pomagati, saj ga očitno moti. Kaj menite vi? Naj ga namažem z Bepahntenom? Peljem na pregled in prosim za napotitev k specialistu?

Najlepša hvala že vnaprej za vaše mnenje,
Katarina

Draga Katarina,

praskanje po ušesih je zelo pogosta gesta dojenčkov, še zlasti, kadar so zaspani ali utrujeni – in jih tako čohanje pomirja. Ni pa nujno, da se praskajo samo takrat.

Če ni nobenih vidnih sprememb, izcedka iz sluhovoda, če fant ni videti boleč, bolan, bi bilo najbolje, da njegovo početje “ignorirate” – ali, da ga skušati zamotiti s kakšnim drugim “ritualom” (objemanje plišaste igračke, plenička – ninica, mehka odejica…). Tudi mazanje z Bepanthenom ne more škoditi.

Če pa je karkoli sumljivega za vnetje v sluhovodu, bo treba k zdravniku – še najbolje k otorinolaringologu, ki bo natančneje (tudi s povečevalnim mikroskopom) pogledal zunanje uho ter bobnič in vas dokončno pomiril – ali predpisal usmerjeno zdravljenje, če bo kaj našel.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close