Najdi forum

Požrtije knjižnih moljev

Tudi pri nas je Intimnost stalno izposojena, pa sem iz prestolnice. Jo bom morala kar rezervirat.

Aha, ocitno se bomo morali kar potruditi za to knjigo. Upam, da nam bo scasoma vsem uspelo… Verjamem pa, da bi bil Buda iz predmestja dosegljivejsi – ker imajo vse knjiznice, tudi provincialne, naroceno zbirko XX. stoletja, CZ.

Skratka, fino bi bilo, ce bi ze na prvi strani med over net obstajal bralni koticek, v katerem bi pisalo kaj in do kdaj beremo in kdaj se bomo o knjigi pogovarjali, zanimivo pa bi bilo, ce bi za naslednjo knjigo predlagali pet knjig, denimo, pa bi potem lahko izglasovali, katera izmed njih bo?

Knjigo Intimnost avtor: Kureishi Hanif je moč dobiti na izposojo v Ljubljani,
knjižnica Oton Župančič, kjer imajo kar 17 izvodov prevoda te knjige.
Za ostale kraje poglejte bazo COBISS, knjiga ima šifro ID – 104804608.
Veselo branje, tudi sam se bom lotil, ko preberem (NE BOSTE VERJELI ! ),
Zakon o gospodarskih družbah, izpit imam 12.junija. Pozdrav, Andi

Preprican sem, da ti ne bo zal, da si se tako potrudil z iskanjem te knjige.

In prepricaj tudi tiste ucenjake na izpitu, naj se ne trudijo, ce bi te slucajno hoteli ustavljati …

Ce si Kaja iz “Tudi kaj lepega se nam dogaja”, verjamem, da ti Fieldingova ni šla, ker je tale Bridget precej nevroticna. Jaz sicer uzivam v angleskem humorju, dokler ne podleze cinizmu in popolni ironiji in to postane samo sebi namen. Verjamem tudi, da zenske drugace berejo zensko pisanje kot moski in obratno. To ugotavljam zadnja leta tudi pri muziki. Zensko petje se mi zdi bolj zanimivo od moskega. Ampak opazam pa tudi, da sem cedalje bolj izbircen.

Skoda bi jo bilo izpustiti:

Richard Branson – Kako sem izgubil nedolznost

Vsaj zame nova literarna zvrst – “podjetniski roman”, pravzaprav zivljenjepis utrganca Richarda Bransona, ki je od ustanovitelja casopisa Student, zalozbe Virgin Records, prisel do “svoje” letalske druzbe Virgin Atlantic. Clovek, ki ne glede na kolicino denarja, ki jo ima, ostaja zanimiv kot na zacetku. Eden redkih, ki tudi takrat, ko ima ze kup denarja, ni obseden z njim. Najdebelejsa knjiga od tistih, ki sem jih ze nastel, ampak zelo zabavna. Kaksno nasprotje od poplave ameriskih “prirocnikov”, ki se trudijo na to temo.

Priporocam:
1. Bernhard Schlink, Bralec (po moznosti v nemscini)
2. Ernesto Sabato, Predor
3. Javier Marias, Tako belo srce (in se Macbetha zraven, kajti naslov knjige je povzet po verzu iz Shakespearove drame).
Po morebitnem odzivu posljem nova priporocila.

Sem ista Kaja, ja. Jaz pri čtivu sicer nisem tako zelo izbirčna, ampak kar je preveč, je pa preveč. Na Fieldingovo sem takrat, ko je izšla, dolgo čakala, potem pa bila tako razočarana. K sreči v naši knjižnici poznam knjižničarko, s katero se srečujeva že 15 let in kar ve kaj mi lahko svetuje. Zadnjič mi je prišla pod roke knjiga neke mlade slovenske avtorice(žal mi je ime ušlo iz spomina), katere knjiga je bila izdana pri neki neznani firmi. Slog je bil obupen, da ne govorim o slovnici. Pokazala sem jo knjižničarki in se je kar zgrozila.Seveda od te firme niso nič več naročili, mi je pa povedala, da dandanašnji še v Cankarjevi založbi nimajo lektorja, kaj šele v eni firmi, kjer jim gre samo za denar ne pa za ohranjanje lepe slovenske besede.

LP, Kaja

Te iste knjige sem priporocila v forumu, kjer so nastajali zametki tega, na novo odprtega. Vecjo slavo je dozivela Mariasova Jutri v bitki misli name (tudi Shakespeare) in mene je, resnici na ljubo, ta knjiga ocarala. 🙂

Kar se pa Bralca tice, me zanima, ali se vam prevod zdi tako slab?

Ali lahko poveš, nad čem si bila pri Bridget tako razočarana. Meni se je zdela prav zabavna.

Kaj pa vem, saj vsebina ni tako slaba,prav zabavna kot praviš. Samo stil pisanja mi ni všeč – tako faktografsko naštevanje. Mogoče zato, ker nisem nikoli pisala dnevnika tako po dnevih in mi potem tudi tak način ni pri srcu.

Se strinjam s tvojim predlogom glede nacina objave in izbiranja knjig. Jaz pri vsaki novi stvari rabim malo vec casa, da se prebijem cez vsa svoja nasprotja. Kaj hocemo, dvojcek, po lasni izkusnji, zivo nasprotje samega sebe. Razmisljam pa, da bi kdaj izbirali knjige tudi v povezavi s kaksno temo iz forumov, tako da bi ostali povezani z dogajanjem. Ampak ne nujno. In v redu bi bilo, da bi bilo poskusali obdrzati ravnotezje med novimi in starejsimi knjigami.

Res??? Zelena nisem samo za drobec, ampak do ušes…. in tudi izredno radovedna, kaj ti je napisal…. Kako ti je uspelo, če lahko zaupaš in nam pokloniš košček sladke skrivnosti…
P.S. zamenjala sem vzedevek tina, ker to ime na forumu uporablja veliko soimenjakinj
P.P.S. Tudi sebe nikakor ne bi označila kot hladne, všeč so mi zelo zelo različne knjige, Zajčje leto je bil pač preblisk, ki je bil pravkar na polici.Trenutno se prebijam skozi Paradiso (Lima), a se mi zdi težka težka – berem počasi, ponavljam besede, mogoče si jo bom raje kupila in brala tako dolgo kot jo je on pisal 🙂
Kaj pa pravite na Morje v času mrka od Dolenca?

Ce dobro pritisnes na omrezje, utegne izpljuniti kaksen zvocni dokument, da prisluhnes glasu avtorja (tudi Gustafssonov obstaja), izpljune pa tudi kaksen naslovcic, morda celo elektronski, tako da sem v omrezje poslala nekaj besedic, pri cemer sem pripomnila na glas svojemu fantu: “Ah, ves, ti stari filozofi itak ves cas visijo na internetu, odgovor bo cez 5 minut…” Pa sem kar placala tale sarkazem, ko je odgovor prisel v dveh urah.

Dolenc se pa prevec slovensko slisi, da bi ga brala, saj sem ze povedala svoje grehe – nic Slovencev…. Nazadnje je padel kaksen Lainscek, mislim da, leta nazaj… no, zdaj to branje prepuscam profesionalnim literarnim kritikom in zvestejsim bralcem.

Taksne teme bi pa bilo kar tezko najti! Sicer so predlogi dobrodosli, ampak bilo bi pa kar zamotano.

Naj povem se, da sem ocitno v crno luknjo poslala s tipko “vpis” na psihiatriji svojo filozofsko analizo kurjih oces na posplatu, pa nekako “ni prijelo”. Pa nic zato, ker tudi tvojega odgovora nisem povsem razumela. Naj se vse zlije s kaosom, to je itak zakon entropije.

Knjigo sem že dobila. Še predno sem jo odprla me je že impresionirala zadnja stran s kritikami . Se je bom kar zvečer lotila. Sem pa Primožu poslala sporočilo, da bi radi imeli nekje črno na belem,kaj beremo in do kdaj. Bomo videli, kaj bo pogruntal.
Zanima me še, kako si našla Kureishija. Ali čisto po naključju ali ti ga je kdo priporočil ?

LP, Kaja

Ne ves, kaksne negotovosti si me resila s tistim odgovorom na psihiatriji. Sem imel tak slab obcutek, da sem spet nekaj slabo povedal, saj si videla, da sem sel potem se nekaj popravljat, pa ni bilo nic boljse. V tistih pomislekih o citatih “na dolgocasnem zakonu” sem ze omenil, da ko tako na veliko zrem knjige, se vcasih tudi vprasam, ce morda pa knjige ne zrejo mene. Ker, kot je menda rekel Sokrat: “Predelava je vazna!” In zbranost, kot si napisala. Tista dva odstavka, ki sem jih napisal tam, sta nastala bolj v raztresenosti, to je edino, kar ju povezuje, ampak iz zakljucka v tistem tvojem odgovoru vidim, da si kljub temu razumela, kar sem poskusal povedati. Zdravilno.

Glede tega, kje se da izposoditi določene knjige lahko izveste na naslovu izum.si.

Povedala sem ze, da berem nacrtno in tudi polprofesionalno (to pa pomeni, da nisem druzboslovka, se pravi izobrazeni, strokovni kritik in da me za to placajo malo ali pa sploh ne). 😉

No, torej sem tako naletela na Kureishija, moram pa priznati, da mi je njegovo ime domace zvenelo v usesih ze prej, kakor pac vsakemu ljubitelju filmov…

Knjige pa pretezno jaz priporocam drugim. Moji prijatelji vecinoma nimajo casa brati, izzovem jih sele po zelo dolgem prepricevanju in moledovanju, kajti silno si zelim, da bi kdo z mano delil tisto, kar sem prebrala in bi kaj pomodrovala skupaj!

Nedvomno je bilo malo kocljivo primerjati problematiko raka in otiscanca, zato sem napravila dober zakljucek, da je velikost problema odvisna od tega, kam te tisci! Ce te na podplat, pac tezko hodis… 😉 Je pa vsaka bolecina tudi malo poucna, nedvomno.

Ce pa knjige res gledajo nazaj, pa ni cudno, da jih hranim v omari z neprosojnimi vrati, sicer bi se nenehno pocutila kot na odru!

New Report

Close