Pozdrav novi moderatorki na forumu
Spoštovani,
z veseljem vam predstavljam novo sodelavko na forumu. To je Vesna Mirt Čampa, psihologinja in specialistka zakonske in družinske terapije. Je svetovalka v Svetovalnici za motnje hranjenja MUZA.
Vesna vam bo lahko svetovala takrat, kadar boste pomoč iskali kot svojec ali znanec osebe z motnjo hranjenja, saj ima izkušnje z družinskimi in individualnimi terapijami z osebami z motnjo hranjenja.
Drava Vesna,
dobrodošli v ekipi strokovnjakov na Med.Over.Net!
Pozdravljena, Vesna!
Upam, da se lahko že takoj obrnem na vas s svojim vprašanjem. Imam 16-letno hčerko, za katero sem ugotovila, da skrivaj hodi bruhat. Prej je stradala, da bi imela lepo postavo (saj jo ima, res!) zadnje čase pa poje velike količine in ogromno slaščic, potem pa gre v kopalnico in vse izbruha. Razen mene do sedaj tega nihče v družini še ni ugotovil. Toda kako se naj pogovorim z njo, če pa ne pusti do sebe. Kako naj ji pristopim, da jo še bolj ne prizadenem. Ali ji naj ponudim pomoč tudi s kakšnimi pomagali npr. be-light kapsulami ali kakimi zaviralci apetita?
Imam tudi že fotokopije raznih zgodb o bulimiji, da bi ji jih pokazala. Ali jo bo od tega odvrnilo dejstvo, da si lahko poškoduje tudi glasilke, glasba in petje pa je “njeno življenje”. Prosim za kak nasvet! V našem kraju (Prekmurje) ni nobene tovrstne posvetovalnice. Ali bi pomagal posvet z njeno osebno zdravnico?
Hvala za sleherno spodbudo in lp,
Obupana mamica
Pozdravljena, Janina!
Predstavljam si, da je bil šok za vas, ko ste ugotovila, da vaša hči bruha. Pri motnjah hranjenja je pogosto, da se dekleta zaprejo, ne želijo govoriti o sebi in skrivajo bruhanje. Vendar včasih kakšno dekle kasneje pove, da se je počutila bolje že samo s tem, ko je nekdo odkril, da bruha, da je nekdo vedel in da ga je skrbelo zanjo. Da sebe zaznavajo slabše kot v resnici izgledajo je pogosto del motnje hranjenja.
Pomembno je vedeti, da NISTE vi KRIVA, da hči bruha. In da ona tega ne počne »zanalašč«, ampak zato, ker ne zmore drugače. Pri motnji hranjenja v bistvu telo pokaže na to, da je oseba v stiski, da doživlja težke stvari, to stisko pa potem »daje ven« skozi bruhanje. Nekatera dekleta povedo, da si želijo prenehati z bruhanjem, vendar ne zmorejo, kljub temu, da vedo kakšne vse so posledice, vedo kaj pomeni zdravo prehranjevanje , kako naj bi jedle, vendar tega ne zmorejo. Ni pa nič narobe, da se pogovorita, kakšne posledice ima lahko bruhanje, da ji sporočite, da je to resna težava in da vas skrbi zanjo, vendar te informacije same po sebi ne bodo razrešile težave.
Kakšne kapsule ali zaviralci apetita ne bodo pomagali, saj gre za globljo stisko.
Svetovala bi vam, da ji poveste, kaj ste opazila, da vas skrbi zanjo in da bi ji želela pomagati. Ni recepta kako, je pa eno tako dobro pravilo, da ob njej ostanete mirna, da je ne kritizirate, obsojate ali krivite za kar koli in da ob tem tudi ne krivite sebe. In da ste pripravljena, da bo verjetno v začetku zanikala, mogoče bo tudi jezna na vas in vas zavračala. Nič hudega. S svojim zanimanjem zanjo je ne boste prizadela, saj kot kaže, je že prizadeta, je že v stiski in potrebuje nekoga, ki bo to stisko slišal, ki bo razumel, da je za njenim zavračanjem ogromno ene bolečine in bo na nežen način vztrajal z njo, jo spodbujal k temu, da sprejme strokovno pomoč in ji dajal vedeti, da jo ima rad. To je precej težka naloga, saj se verjetno sami soočate z nemočjo, nesigurnostjo, obupom… in v tem si lahko poiščete pomoč tudi zase med starši, ki gredo skozi podobne težave kot vi.
Lahko se vključite v eno izmed podpornih ali terapevtski skupin, ki so v Ljubljani. Potekajo pri nas in na Ženski svetovalnici.
Lahko pokličete v času uradnih ur k nam na Svetovalnico za motnje hranjenja MUZA (01/ 425 03 38) in se dogovorimo za informativni pogovor (brezplačen), kjer se lahko osebno pogovoriva o dilemah, ki jih imate.
Za hči bi vam svetovala pregled pri osebni zdravnici, ki lahko oceni, kako je z njenim zdravstvenim stanjem in v primeru, da ima hči prenizko telesno težo ali če hči bruha po večkrat na dan, poiščete pomoč na Enoti za motnje hranjenja (EMH) na Zaloški 29 (01/587 49 49), kjer je čakalna doba več mesecev ali na Pediatrični kliniki (01/522 3700) prav tako v Ljubljani.
V primeru da je hči fizično v redu, pa bi vam predlagala da poiščete psihološko pomoč. Lahko se odločite za družinsko terapijo, kjer boste vi sama bolj aktivno udeležena pri njenem okrevanju in ji tudi veliko pomagala. Če je možnost, da je prisoten še njen oče, še toliko bolje, saj boste potem trije udeleženi pri okrevanju in bo lažje tudi vam. V Ljutomeru deluje npr. Pelargos, center za zakonsko in družinsko terapijo, kjer izvajajo poleg družinske tudi individualno terapijo. Sicer poteka družinska terapija tudi na Svetovalnici MUZA. Poleg tega se pri nas lahko hči sama vključi v skupino ali individualno terapijo, podobno na Ženski svetovalnici.
Vse dobro,
Vesna Mirt Čampa
Svetovalnica za motnje hranjenja MUZA