POVIŠAN HORMON ŠČITNICE PRI NOVOROJENKI
Draga zaskrbljena mamica,
pri vaši novorojenki so (tako kot pri VSEH slovenskih novorojenčkih) 3. dan po rojstvu odvzeli nekaj kapelj krvi za presejalna testa na hipotirozo (torej prirojeno motnjo v delovanju ščitnice s prenizkim izločanjem hormonov) in hiperfenilalaninemijo (prirojeno, praviloma dedno motnjo v presnovi aminokisline fenilalanin). Značilnost obeh bolezni je, da se pojavljata pogosteje kot nekatere druge presnovne bolezni (pa še vedno je pogostnost samo 1 na 5.-10.000 novorojenčkov, kar pomeni 2-3 letno v Sloveniji) in da ju na osnovi testa lahko prepoznamo, preden bi se pojavili klinični znaki (torej, da bi bil otrok vidno bolan), ko že pride do neozdravljivih poškodb tkiv, zlasti razvoja možganov. In takoj pričnemo zdraviti (bodisi z dodajanjem hormonov pri hipotirozi oz. z dieto pri hiperfenilalaninemiji).
Testiranje novorojenčkov na hipotirozo poteka preko določitve vrednosti TSH (hormona, ki spodbuja delovanje ščitnice) v vzorčku posušene krvi na posebnem vpojnem papirju, ki ga iz porodnišnice pošljejo v Ljubljano na Kliniko za nuklearno medicino. Zelo pogosto se zgodi, da so vrednosti na zgornji meji normalnega ali da zaradi premajhnega vzorca oz. primesi razkužila na papirju ne morejo dati zanesljivega rezultata. V tem primeru nas obvestijo in prosijo za ponovni odvzem.
Kadar so vrednosti TSH že v prvem vzorčku zelo visoke (meja je 6, ponovni odvzem prosijo pri vrednostih do okrog 20, “zaskrbljujoče” pa so vrednosti nad 100), pa se ne odvzame ponovnega vzorčka na papir, ampak se dojenčku takoj vzame kri za natančno določitev ščitničnih hormonov – torej tako TSH (ki ga izloča nadzorna žleza hipofiza v možganih) kot T3 in T4 (dva ščitnična hormona) in se starše takoj usmeri v endokrinološko ambulanto Pediatrične klinike v Ljubljani, kjer prično z zdravljenjem.
Prepričana sem, da v to slednjo skupino vaša novorojenčica (pa čeprav je bila prezgodaj rojena) ne sodi. In da bo ponovni odvzem razpršil vse vaše strahove – prosite le, da vas obvestijo tudi o negativnem, torej normalnem izvidu, da ne bo “panike” brez razloga.
Morda vseeno še pomislek – pri mnogih nedonošenčkih ugotavljamo mejno zvečano vrednost fenilalanina (torej drugi presejalni test), ki je posledica še nezrele presnove. Morda je bil tudi pri vaši hčerkici na meji ta in ne TSH… Prosite torej medicinsko sestro, ki bo odvzela ponovni “filter”, da vam pojasni natančneje, kaj in kako je bilo narobe v 1. izvidu. Bo koristen podatek tudi za vašega pediatra.
Srečno,
Pozdravljeni,
Pred 6 dnevi sva dobila hčerkico, ki je bila pri odpustu iz porodnišnice zdrava (vse OK). Včeraj pa so naju poklicali, da morva nujno v pdiatrično bolnišnico zaradi povečanega TSH. Ko smo prišli so vzeli vzorce krvi in jih poslali na podrobnejšo analizo. Ker ima po presejalnih testih TSH zelo visok (92) so jo takoj predpisali zdravilo. Končni izvidi pridejo v ponedeljek pa me zanima kakšne so možnosti, daje prišlo do napake pri presejalnih testih? Oz. ali se napake pojavljajo? Drugače pa v družini nima nobeden nobenih problemov s ščitnico.
Hvala , Lp
Spoštovana,
pri tako zvečani vrednosti TSH (hormon nadzorne žleze – hipofize, ki spodbuja izločanje ščitničnih hormonov iz ščitnice; če je raven slednjih nizka – ker žleza ne deluje pravilno, se koncentracija TSH močno poveča), kot je bila pri vaši deklici, je zelo malo verjetno, da bi šlo za napako ali lažno izmerjeno previsoko vrednost. Odkar spremljam izvide testov za ljubljansko porodnišnico (kakšnih 25 let), smo imeli lažno zvečane vrednosti le v primerih, ko je bila kri novorojenčku odvzeta prezgodaj (v prvih 24 urah po rojstvu, ko je TSH praviloma še visok), pa še v teh primerih je šlo za koncentracije pod 20 mE/L.
Prirojene motnje v delovanju ščitnice večinoma niso dedne in jih najdemo povsem slučajno – s presejalnim testom pri novorojenčku, ko je ta videti še povsem zdrav in brez težav. Zgodnja uvedba nadomestnega zdravljenja s ščitničnim hormonom (L-tiroksin) bo preprečila, da bi imela vaša hčerkica dolgoročne posledice. Je pa nadomestno hormonsko zdravljenje trajno, za vse življenje – oziroma do tedaj, ko bodo razvili kakšno “umetno” ščitnico ali vsajali v telo celice, ki bodo takšne hormone sintetizirale.
Prirojenih hipotiroz je več vrst (motnja je lahko v sami ščitnici, lahko v nadzornih hormonih) – za kakšno vrsto gre, bodo ugotavljali endokrinologi s Pedaitrične klinike. In vam izvide, pričakovan potek in zdravljenje tudi natančno razložili takoj, ko bodo – glede na preiskave – vedeli kaj več.
Srečno,
Spoštovana,
Zahvaljujem se vam za hiter odgovor. Res sva z možem zelo pretresena predvsem pa naju zelo skrbi za najino hčerkico. Ali se bo normalno razvijla in ali so možne kakšne možganske okvare?? Res naju zelo skrbi, da ne bi bilo kasneje z njo kaj narobe…. Ali bo deklica normalna v kolikor se izvaja ustrezno zdravljenje? Ali je možno tudi da se pojavijo posledice kljub ustreznem zdravljenju? Nekje sem zasledila, da se po dveh letih ponovno izvaja kontrola in morda da se ščitnica popravi?
Hvala za odgovore.
Spoštovana,
Zdaj sva pa zelo v skrbeh. Kaj to pomeni za najino hčerkico. Rodila se je v Kranju in še vedno upava, da je prišlo morda do kakšne napake pri jemanju vzorca… Ali se bo najina hčerkica normalno razvila ob ustreznem zdravljenju? Ali ji lahko pusti to kakšne posledice na umskem razvoju? Res sva zelo zaskrbljena… Kolikor sem zasledila na forumu se po dveh letih ponovno izvede testiranje in da se lahko stanje izbojša oz. normalizira.
Do sedaj je vse normalno. Deklica je na tri ure, redno kaka in pridobiva na teži. V porodnišnici so ji dali po Apgarjevi oceni 9-10-10. V petek zjutraj je bila pri nama babica in je bilo vse super. Popoldne pa šok …telefonski klic…..
Trenutno ji enkrat dnevno dajeva zdravilo Euthyrox. Ali je pomembno ob katerem času ga vzame? Glede tega nisva dobila nobenih navodil in ji ga dajeva pred obrokom okoli 3 ure pop.
Hvala za pomoč, LP
Trenutno ji morava enkrat dnevno dajati Euthyrox
Spoštovani,
jemanje presejalnih testov pri zdravih novorojenčkih ima namen, da z laboratorijsko preiskavo najdemo novorojenčke z motnjo v delovanju ščitnice, ki bi – v rimeru da testa ne bi naredili – kazali znake hipotiroze šele čez mesece. Takrat bi bila škoda – predvsem za razvoj možganov – res narejena.
Ob nadomestnem zdravljenju je tveganje, da bi šlo kaj narobe, skoraj zanemarljivo. Skoraj samo zato, ker obstojajo zelo, zelo redke encimske motnje, pri katerih se škoda lahko dela že v maternici, še pri plodu. A so tako redke, da jih poznamo bolj iz knjig kot iz kliničnih izkušenj.
Če boste redno dajali Euthyrox po navodilih (pri dojenčku ne moremo upoštevati navodil v stilu: na tešče, po obroku…), se nimate česa bati.
Kako dolgo bo rabila zdravila in predvsem katere vrste, v kakšnem odmerku – to pa vam lahko pojasni le endokrinolog, ko bodo opravljene vse preiskave in znani vsi izvidi.
Pri vaši deklici je bil čas do odkritja pozitivnega presejalnega testa in uvedbe tiroksina zelo kratek – kar je še dodatno zagotovilo, da se bo razvijala prav enako kot njeni vrstniki, ki jim ščitnica deluje normalno.
Pozdrav,
Pozdravljeni,
Zahavljujem se vam za odgovore. V ponedeljek smo imeli kontrolo, rezultati testov so bili pozitivni 🙁 Sedaj hčerkica dobiva Levotiroksin v sirupu (1mL na dan.Koncentracija pa je 25 mikro gramov). Zanima pa me sledeče. Sedaj ji dajava sirup po brizgalki vendar se je zgodilo kljub pazljivosti, da ni hotela popiti in je kakšen manjši del izpljunila. Kako postopati v tem primeru? Z brizgalko ji dodajava zelo počasi in po malo vendar se vseeno tudi to zgodi.Ali oceniva na oko koliko je izpljunila in ji dodava dodatni tak odmerek?
Še eno vprašanje glede prehrane. Ali je potrebno kaj posebej paziti pri prehrani? V pediatrični so naju zelo slabo informirali glede vsega zato se obračam na vas. Očitno ker nihče ni nič rekel pri prehrani ni potrebne neke pazljivost? Ali pač?
Hvala za pomoč.
Spoštovana,
nič ne bo hudega, če kakšno kapljo ali dve izpljune in ocena “na oko” je praviloma zelo nezanesljiva – vedno se nam zdi, da je otrok izpljunil – izbruhal ogromno, v resnici pa gre za kaplje (ali v primeru polivanja mleka za mililitre). Zato jaz ne bi ničesar dodajala.
Pri prehrani vam ni treba paziti na čisto nič posebnega. Zato vam prehrane (vaše, dojenčicine) ni nihče niti omenjal.
Pozdrav in srečno,
Pozdravljeni,
Z možem imava dvomesečno dojenčico, kateri je bila že teden dni po rojstvu odkrita prirojena hipotiroza, saj so bile vrednosti TSH zelo povečane. V porodnišnici vzeta kri je imela vrednost TSH 92 (tretji dan), peti dan pa so bile vrednosti TSH že 189. Po terapiji z Euthyroxom 25 mikrogramov na dan ji je čez 14 dni vrednost padla na TSH: 7,96, pT4: 23,41 in pT3: 6,44. Te vrednosti naj bi bile v želenem območju zato nadaljujemo z jemanjem 25mcg na dan. Med prebiranjem literature sem zasledila, da naj bi bile mejne vrednosti TSHja pri novorojenčkih okoli 6, po kakšnih virih celo manj. Naša vrednost je 7,96. Zanima me ali menite, da je 25mcg na dan premalo? Nikakor ne dvomim v odločitev zdravnice, ki je navsezadnje specialistka za omenjeno področje, rada bi le neko razlago, ki bi me potolažila oz. mi pregnala skrbi. Ponovni pregled imamo šele čez mesec dni, kar je za zaskrbljeno mamico relativno dolg čas… Kako bi se odražalo na dojenčici, da prejema premajhen odmerek?
Poleg tega se nama je že drugi dan zapored zgodilo, da je po prejetju zdravila bruhala oz.polila. Prvič je polila dve do tri minuti po zaužitju zdravila, drugič pa nekje 20 minut po zaužitju. Nedvomno je s tem šel tudi del odmerka vendar je težko oceniti koliko. Iz tega razloga tudi nisva vzeli zdravila še enkrat ker se bojim predoziranja. Kaj storiti v takem primeru? Skrbi me zato, ker se nama je to zgodilo 2 dni zapored. Sprašujem se ali lahko vrednost TSH zaradi tega naraste? Pa tudi, danes nenavadno veliko spi…. Mogoče njeno spanje nima povezave z zdravilom ampak pomislila pa sem tudi na to.
Pediatrinja je rekla, da naj ponovim odmerek, če bruha prej kot v 15 minutah oz. da naj ne ponovim odmerka, če bruha po več kot 15 minutah. Pa vendar se bojim ponovno dajati zdravilo. Bojim pa se tudi, če ga ne dam, saj ji očitno telo teh hormonov ne proizvaja in se močno bojim škode, ki bi bila storjena, če ji hormona prične primanjkovati. Koliko hitro se to odrazi na telesu? Lahko en ali dva ponesrečena zaužitja škodujeta njenemu razvoju? To se nama sicer ne dogaja pogosto, saj se nama je v 2 mesecih to zgodilo sedaj šele tretjič ali četrtič.
Hvala vam za mnenje in odgovor. Lep pozdrav
Spoštovana,
vrednosti, ki jih navajate, so prav optimalne. Mejna vrednost TSH 6 je mišljena za presejalni test in ne za vrednost med nadomestnim zdravljenjem, kjer prenizka vrednost (taka kot je pri otrocih z normalnim delovanjem ščitnice) lahko pomeni previsok odmerek ščitničnega hormona, ki zavre izločanje TSH iz nadzorne žleze v možganih – hipofize. Torej je 25 mikrogramov povsem pravšnji odmerek za dojenčico.
Če je malčica polivala – bljuvala 20 minut po obroku, se je večina zdravila že vsrkala – in ni potrebno dodajati odmerka. Poleg tega kakšen dan ali dva “izbruhane” ali “pozabljene” terapije ni pomemben, bistvena je stalnost terapije preko tednov, mesecev in let. In ne bo nobene škode zaradi nihanja vrednosti ščitničnih hormonov ali TSH, saj tudi naravno obstojajo precejšnje variacije v izmerjeni koncentraciji v krvi, tako preko dneva kot glede na laboratorij, kjer te koncentracije določajo.
Brez skrbi lahko čakate na kontrolo pri endokrinologinji. V nekaj mesecih vam bo dajanje zdravila prišlo tako “pod kožo”, da boste nehali iskati znake motenega delovanja ščitnice in se ne boste sekirali, če bo šla kakšna kaplja mleka z zdravilom mimo…
Pozdrav,
pozdravljeni.
Imam 9 mesecev starega fantka, kateremu so pred enim mesecem med naključnim jemanjem krvi ugotovili preslabo delovanje ščitnice in s tem povišan hormon. Kri so naknadno poslali še v Ljubljano na nuklearno in tudi tam so bile vrednosti previsoke. Čeprav sem vprašala mi natančnih vrednosti zdravnica (ki ni naša pediatrinja) nihotela zaupati…! v Endokrinološko ambulanto smo naročeni šele čez 4 mesece. Sprašujem se zakaj te “napake” niso odkrili že v porodnišnici med odvzemom krvi, oz. zakaj bi prišlo do poslabšanja šele sedaj?
hvala
Draga mami85,
s presejalnim testom na hipotirozo najdemo le tiste prirojene motnje, ki izvirajo iz same žleze ščitnice in kjer je izločanje hormonov res močno zmanjšano. To pa so tudi oblike bolezni, ki so sprva “klinično” neme (torej je dojenček navidezno povsem zdrav), ko pa se pojavijo težave, so predvsem na možganih poškodbe že nepopravljive.
Premajhno izločanje ščitničnih hormonov je lahko redko pogojeno z napako v izločanju nadzornega hormona – bodisi tistega, ki se izloča v možganskem centru v hipotalamusu (tim. TRH) ali tistega, ki se po izločanju TRH sproži v sprednjem delu hipofize (TSH). Ta hormon je tisti, ki potem spodbudi ščitnico – in kadar ta ne deluje dobro in so ščitnični hormoni (T3, T4) prenizki, se koncentracija TSH močno poveča. Zato je njegova povečana koncentracija znak, da je nekaj narobe s ščitnico.
Delovanje ščitnice je lahko moteno tudi kasneje – tudi zaradi zunanjih razlogov, npr. premajhnega vnosa ali vsrkavanja joda. In tudi v tem primeru je zvečana vrednost TSH merilo za diagnozo.
Kot lahko presodim, je bila zvečana vrednost TSH pri vašem fantku najverjetneje ugotovljena slučajno, ob odvzemu krvi s kakšnim drugim ciljem. In očitno gre za malenkostno zvečanje, saj bi vas sicer napotili za takojšen sprejem na Pediatrično kliniko v Ljubljani, ne pa naročili v endokrinološko ambulanto čez 4 mesece. Se pa strinjam, da je čakanje v negotovosti zelo mučno – zato kar pogumno stopite do vaše pediatrinje, ki naj preveri izvide in vam pojasni, kaj iščejo in kaj lahko za vašega fantka to pomeni.
Pozdrav,
Spoštovana,
izvidi odvzetih preiskav so znotraj primernih vrednosti – po referencah je ideal za TSH 0.55 – 4.78, za prosti T4 11.5 – 22.7 (pri tem hormonu ste malo pod spodnjo mejo, a so vrednosti ustrezne za dojenčka, ki je na terapiji in ki ima normalno vrednost T3), za T3 pa 3.5 – 6.5 (tu ste “idealni”).
Sodeč po izvidih gre torej vse tako, kot si želite/mo.
Pozdrav,
Spoštovani,
Imam slabše delovanje ščitnice in vso nosečnost jemljem Euthyrox 100mg. Glede na izvide (TSH 1,34 v 5. mesecu menim celo, da bi bilo ves čas, tudi pred nosečnostjo dovolj, če bi jemala odmerek 50mg, a po prejetju izvida, takrat še Brez terapije, tirologinje več nisem videla, le navodila je skupaj z njim poslala po pošti.) Ali lahko to zdravilo med nosečnostjo vpliva na delovanje ščitnice novorojenčka oz. dojenčka, morda v tem smislu, da bi imel zaradi njega povišano delovanje ščitnice? Predvidevam, da zdravilo potuje skozi posteljico do ploda.
Hvala in lp, m.
Spoštovana,
danes ima zelo veliko žensk v rodni dobi (in nosečnic) težave s hipotirozo in so zato na nadomestnem zdravljenju z levo-tiroksinom. Dodatek zdravila normalizira količino ščitničnih hormonov in zato ne more biti škodljiv za novorojenčka. Poleg tega zdravilo slabo prehaja posteljico (manj kot 1%) in se slabo izloča v mleku.
Novorojenčki mater s hipotirozo, ki prejemanjo nadomestno zdravljenje, imajo (tudi po lastnih izkušnjah) normalno delovanje ščitnice – in normalen izvid presejalnega testa (v kaplji posušene krvi na filter papirju določamo TSH), ki ga opravimo pred odpustom iz porodnišnice.
Torej ste lahko povsem brez skrbi. Srečno,
Spoštovani,
koncentracija TSH (hormona, ki ga izloča nadzorna žleza v možganih, adenohipofiza in ki spodbuja delovanje ščitnice v razmerah, ko je ščitničnih hormonov premalo) pri vaši novorojenki je zmerno zvečana – glede na vrednost zanesljivo gre za premahno izločanje ščitničnih hormonov (=hipotirozo), ki pa bo lahko tudi prehodna. Nujna je ponovna določitev koncentracije v vzorčku krvi, ki je (bo) vzeta v epruveto (torej ne na filter papir, kot delamo pri presejalnem testu), hkrati z določitvijo koncentracije ščitničnih hormonov – tiroksina T4 in trijodtironina T3.
Delovanje ščitnice je nujno za normalen razvoj otroka, zato bodo v primeru potrditve zvečane vrednosti TSH pediatri (praviloma na Pediatrični kliniki v Ljubljani) uvedli nadomestno terapijo s tiroksinom (ki se ga daje v obliki praška ali sirupa v mleko 1x dnevno), večinoma za eno leto – ko bodo opravljene ponovne preiskave.
Z nadomestnimi zdravili se otroci povsem normalno razvijajo, zato vas naj ta izvid ne skrbi preveč.
Pozdrav,