Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Povečani eozinofilci

Povečani eozinofilci

Spoštovani!

Prosim vas za mnenje oz. nekaj informacij.
Sinu (7 mesecev) je pediatrinja zaradi dolgega prebolevanja kašlja (ki traja že 4 tedne, je sočen a ne zelo veliko) preverila kri. Imel je povišane eozofilce (20 %, v ponedeljek), zato je želela test ponoviti. V četrtek je vrednost še narasla, na 30 %. Poklicali so me, da naj pridem po napotnico za PeK, za hematološko ambulanto in da naj greva tja še v čet ali pet, ker “ona ne bi čakala do ponedeljka, glede na to, da takšne vrednosti še ni videla”. In sva šla. Zaradi spleta okoliščin sva bila na PeK sprejeta v sprejemni in ne v hematološki ambulanti. Na sprejemu so sinka prijazno pogledali in specializantka je ugotovila, da je povišanje zares nenavadno, zato se je odšla posvetovati z alergologinjo in hematologom. Hematolog je ocenil, da to ne spada k njim, alergologinja pa ga je prišla pogledati. Ugotovila je, da je vrednost zares visoka, da nima prav nobenega znaka alergij (pri 2-h do 4-h mesecih se mu je pojavljala kri na blatu in atopijski dermatitis, testi pa so bili takrat vsi negativni, potem pa so vsi znaki izzveneli). Povedala mi je, da ga bo vsekakor naročila v alergološko ambulanto zaradi testiranja, prav tako pa da ga je potrebno nujno naročiti tudi v hematološko ambulanto. Žal pošte še nisem dobila, da bi vedela kdaj smo naročeni v alergološko ambulanto, iz hematološke pa so me klicali, da se opravičijo, ker zaradi nesporazuma nisva bila sprejeta pri njih in so mi povedali, da bo imel datum za hematološko 26.11.
Zanima me, če mi lahko poveste kaj lahko pričakujemo? Ali je lahko kaj narobe glede na to, da sva naročena šele čez 14 dni (naša P pa je menila, da ne bi čakali do ponedeljka)? Kaj (razen alergij in parazitov) bi lahko bil vzrok takšnemu povišanju? Ali naj prosim P za vmesna dodatna testiranja?
Hvala za vaš trud!

Najpogosteje je število eozinofilcev povišano pri alergijah, pri okužbah z zajedalci, potem pa je tu še kup manj pogostih oz. zelo redkih bolezni, katerih del je tudi eozinofilija.
Vaša pediatrinja naj pred pregledom opravi pregled na gliste (odvzuem blata 3x zaporedoma ter analni bris), ostalo bodo vse opravili alergologi in hematologi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Eosinophilia
http://www.netdoctor.co.uk/diseases/facts/eosinophilia.htm

Ker stanje ni urgentno, lahko mirno poačakte na datume v ambulantah.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Se bom navezala še enkrat na to temo.
Z našim sinkom (zdaj 10 mesecev) smo v zvezi z povišanimi eozinofilci opravili preglede blata ter preglede v hematološki in alergološko-imunološki ambulanti. Vsi rezultati so bp, le sinovi eozinofilci so (vsaj pred malo manj kot mesecem dni bili) še povišani. Vrednosti se gibljejo torej vedno nad 10 % (že 3 mesece), vendar so različne – padajo in rastejo (20 %, 30 %, 11 %, 16 %, 14 %). Iz prehrane ima že več kot 2 meseca popolnoma izločeno KML in izdelke, sicer pa so bili testi za alergije opravljeni že 2x (prvič pri 3 mesecih zaradi krvi v blatu, drugič pri 9 mesecih zaradi eozinofilcev) in so bili vedno negativni. Drugače je zdaj sin že 3 tedne popolnoma zdrav, prej pa se mu je kašelj vlekel kar 3 mesece, brez vročine, drugi člani družine zdravi.
Zanima me vaše mnenje: katere preglede bi bilo smiselno v zvezi s tem še opraviti? Ali je možno, da bi se povišani eozinofilci pojavljali tudi zaradi povišane kisline v želodčku (sicer ni nikoli zares polival, toda po redkejših obrokih se mu pogosto “spahne” in se mu nekaj vsebine izlije v usta, ki pa jo takoj pogoltne)?

Hvala za vaš trud in prisrčen pozdrav od obeh.

Eozinofilija (povišano število eozinofilcev) se pojavlja pri parazitih (glistah) in pri alergijah, četudi jih ne dokažemo. Lahko gre za t.i. eozinofilni kolitis, to je vnetje sluznice debelega črevesa, kar je v zvezi z alergijami, ki pa jih z določanjem IgE pač ne dokažemo. Zato so vam tudi svetovali izogibanje najpogostejših alergenov za starost.
Od kisline pa eozinofilci niso, pač pa imajo otroci s takimi alergijami pogost refluks.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

Bi prosila če bi vedeli obrazložiti krvno sliko. sprašujem za dojenčico staro 7mesecev.

DKS mikroskop:

K. reaktivni limfociti : 1,80. meja je 0.

eozinofilci: 8,30 meja je 0,5-5,0.

eritrociti: zmerna anizocitoza, posamezni mikrociti, številni hipokromi.

hvala!

 

KOmentiramo le celoten izvid in ne samo nekaj, kar mimogrede štrli od normalnih vredenosti, predvsem pa je pomemben vzrok odvzema krvi (ob posvetovalnici, bolezen …).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close