Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Posvojitev otroka in rejništvo Posvojitev – izvezakonska skupnost

Posvojitev – izvezakonska skupnost

Pozdravljeni.

Gledam po fomrumu vendar še nisem zasledil podobnega vprašanja.

Zanima me kako je z posvojitvami v primeru, ko partnerja nista poročena. Res je, da je izvezakonska skupnost izenačena z zakonsko zvezo. Vnedar pa 138. člen ZZZDR zelo eksplicitno določa, da ZAKONCA lahko le skupaj posvojita otroke, razen če eden od njiju posvoji otroka svojega zakonca.

Prav tako določa 135. člen, da nihče ne more biti posvojen od več oseb, razen če sta posvojitelja zakonca.

Glede na zgoraj navedeno je torej potrebno biti poročen, da lahko posvojiš otroka. Kaj pa v primeru, da se ne želiš poročiti ali si potem zaradi tega diskriminiran in na podlagi tega ne moreš posvojiti otroka.

Za vaša mnenja se vam zahvaljujem.

Lep pozdrav.

socialc

V Sloveniji lahko posvojijo poročeni pari, pari v izvenzakonski skupnosti (to je potrebno dokazati) in samske osebe.
To da par posvoji skupaj otroka pomeni, da morata oba na csd, dati celoten postopek skozi, oba morata biti primerna in oba se vpiše kot starša. So namreč tudi države, kjer lahko posvoji samo eden od zakoncev ali para.

Pri mednarodni posvojitvi se pa stvari spremenijo. Posvojijo lahko poročeni pari, v veliko držav lahko posvojijo samske osebe, v skoraj nobeni državi pa ne priznajo izvenzakonske skupnosti.

Je pa potrebno najprej zadostiti slovenskemu zakonu.

12. člen zakona o zzdr pojasni vse. Ga kopiram :
(1) Dalj časa trajajoča življenjska skupnost moškega in ženske, ki nista sklenila zakonske zveze, ima zanju enake pravne posledice po tem zakonu, kot če bi sklenila zakonsko zvezo, če ni bilo razlogov, zaradi katerih bi bila zakonska zveza med njima neveljavna; na drugih področjih pa ima taka skupnost pravne posledice, če zakon tako določa.

(2) Če je odločitev o pravici ali dolžnosti odvisna od vprašanja obstoja življenjske skupnosti iz prejšnjega odstavka, se o tem vprašanju odloči v postopku za ugotovitev te pravice ali dolžnosti. Odločitev o tem vprašanju ima pravni učinek samo v stvari, v kateri je bilo to vprašanje rešeno.

torej so po drugem odstavku centri za socialno delo dolžni ugotavljati ali izvenzakonska skupnost obstaja.
Enako so si dolžni pridobiti vsa druga potrdila iz evidenc, ki jih vodijo državni organi in sami ugotoviti, da paru ni bila odvzeta roditeljska pravica.

Centri pa seveda še po starih jugoslovanskih časih pošiljajo pare po razna potrdila, kar je čisto v nasprotju z Zakonom o splošnem upravnem postopku in uredbo o upravnem poslovanju.

Mislim, da v Sloveniji ni problem, ce zivis v izvenzakonski skupnosti, vendar je v Sloveniji posvojitev zelo malo. Vecina drzav pa zahteva poroko, ce posvaja par (govorim o mednarodni posvojitvi).

Zakaj pa se pravzaprav ne zelis porociti?

New Report

Close