Postopek
Zanima me kakšno je najbolj ugodno zaporedje masiranih delov pri masaži celega telesa? Kje začnemo in kje končamo?
Hvala in veliko uspehov še naprej.
Pozdravljeni,
masaž je veliko vrst, zato je tudi veliko vrst razmišljanj, kje začeti. Praviloma začnemo pri klasični masaži telesa na delu, ki je najbolj oddaljen od glave, to je pri nogah. Pri refleksni masaži stopal začnemo na refleksnih točkah hrbtenice, pri Bownovi terapiji začnemo vedno na hrbtu, pri akupunkturni masaži odvisno od težav (lokacije in strani na telesu). Pomembno je, s kakšnim namenom masiramo, ali želimo človeka sprostiti, ali pa vplivati tudi na kakšno njegovo težavo.
Če laično masirate, bi vam svetovala, da začnete z masažo hrbta, saj s tem posredno sproščate celo telo, v sproščenem stanju pa tudi telo lažje uravnovesi razne napetosti, bolečine, pa tudi vsakodnevne težave se po masaži dostikrat omilijo in ne izgledajo več tako nepremostljive kot pred masažo.
Lep pozdrav!
Hvala za nasvet, pa še eno vprašanje: Ali je masaža lahko tudi napačna oz. prej škodujemo kot koristimo?
Masaža praviloma ni škodljiva, moramo pa poznati nekaj pravil, imeti občutek in znanje o delovanju in učinku.
Na splošno velja, da smo pri masaži stopal previdni pri sladkornih bolnikih, prvič zato, ker imajo lahko v predelu stopal ali goleni motnje zaradi sladkorne bolezni, pa tudi zato ker pri stimulaciji trebušne slinavke lahko dosegamo prekomerne učinke. Taka masaža je bolj nežna in občutena . Seveda ne masiramo pri odprtih ranah in poškodbah na koži zaradi tega ali onega razloga, pri krčnih žilah in raznih motnjah pretoka moramo biti skrajno previdni. Kadar gre za akutna vnetja venskega ali limfnega sistema, pri bolezni, ko je potrebna operacija, kadar gre za post-travmatsko atrofijo stopal, gangreno, glivično vnetje stopal, tvegano nosečnost, kožna obolenja, infekcijska stanja, ulkus na nogah ali celo zlome, zvine ali strganine na področju masaže. Bolezenska stanja mora zdraviti zdravnik.
Pri masaži telesa ravno tako ne masiramo pri vseh vnetnih stanjih (bolečina, rdečina, zvišana temperatura), infekcijskih stanjih, kožnih obolenjih, težjih srčnih in ledvičnih obolenjih, pri okvarah žil, odprtih ranah.rakavih obolenjih. V teh primerih se je potrebno posvetovati z zdravnikom.
Masiramo za splošno dobro počutje, za podporo imunskemu sistemu, vplivamo pa tudi na izboljšanje reakcij pri bolnikih s hudimi obolenji, paraliza, mucoviscidoza, skleroza centralnega sisitema.
Z redno in sistematično masažo lahko v kombinaciji z ostalimi načini zdravljenja vplivamo in omilimo marsikatero težavo in bolezensko stanje.
Tudi vsakodnevna 15 minutna samomasaža pripomore k boljšemu počutju in stimulaciji imunskega sistema.
Forum je zaprt za komentiranje.