Postopek posvojitve v Makedoniji
Če kdo natančno ali vsaj približno ve kako je potekala posvojitev otroka iz Makedonije naj prosim napiše postopek.
Zanima me predvsem katere papirje je treba dobiti in kaj je treba prevesti in komu oddaš vlogo v Makedoniji. Kako potem otroka pripelješ v SLO. Kje dobiš potni list za otroka….
Hvala za odgovor
Ti kopiram en post od Eve* :
Posvojitev v tuji državi
Vse skupaj torej temelji na mučnem in nestrpnem čakanju, ki včasih pelje do iskanja drugačne alternative. Kot nam je pojasnila Milena Peršin, strokovna delavka na področju rejništva in posvojitev na Centru za socialno delo Ljubljana Šiška, naj bi se že kar nekaj parov odločilo za posvojitev tujega otroka. Med najbolj »priljubljene« države s strani posvojiteljev sodi Makedonija, ki se je nekako odločila, da izroči svoje državljane v posvojitev tudi tujim državljanom. So pa ti otroci večinoma pripadniki romske skupnosti. Par, ki se odloči za tujega otroka, mora skozi cel postopek, ki je predviden za posvojitev otroka v Sloveniji. Tako mora matičnemu centru za socialno delo predložiti vso potrebno dokumentacijo ter opraviti pripravo na posvojitev. Če je treba, center vso dokumentacijo pošlje tuji državi. »Kaj oni delajo s tem, nas ne zanima,« je pojasnila Peršinova in dodala, da center za to ni več pristojen in se ne sme in ne more vmešavati. To pomeni, da mora par vse ostale stvari urejati sam, bodisi na tujem centru za socialno delo ali preko ambasade. Nekatere države zahtevajo celo izpopolnitev dokumentacije, kar si morajo bodoči starši priskrbeti sami. Država Makedonija na primer zahteva, kot nam je povedala Peršinova, tudi mnenje pedagoga. Do same posvojitve naj bil v Makedoniji prišlo veliko prej. Čakalna doba naj bi znašala nekje od 9 mesecev do največ enega leta. To se nikakor ne more primerjati z dolgoletnim čakanjem v Sloveniji. Na centru za socialno delo v Šiški je denimo treba čakati v povprečju šest let. Makedonija za razliko od naše države, kjer ta postopek traja nekje do enega leta, takoj izda odločbo o posvojitvi. S to odločbo gredo starši na matični urad v Sloveniji, kjer oddajo vlogo za državljanstvo otroka. Podoben postopek velja za katerokoli drugo tujo državo.
O problemu posvojitve tujih otrok smo se pogovarjali tudi z Vlasto Rozman z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Pojasnila nam je, da si Slovenija sicer prizadeva, da bi sklenila bilateralni sporazum s kako tujo državo, a še ni naletela na noben konkreten odziv. Edini pravni in veljavni dokument, ki podaja temelje za meddržavne posvojitve, je konvencija o varstvu otrok in sodelovanju na področju meddržavnih posvojitev, ki jo je državni zbor ratificiral leta 1999. Temeljni cilj omenjene konvencije je, da države podpisnice sprejmejo skupna določila in s tem vzpostavijo sistem sodelovanja. Pri tem morajo upoštevati konvencijo Združenih narodov o otrokovih pravicah iz leta 1989 ter deklaracije ZN o socialnih in pravnih načelih v zvezi z varstvom in skrbstvom za otroke, to pa predvsem z vidika posvojitve znotraj države ali meddržavne posvojitve. Konvencija tako določa pogoje za posvojitev med državami, pogoje postopka pri meddržavni posvojitvi, priznanje posvojitve in posledice posvojitve. Zakaj je potem sploh potreben še bilateralen sporazum? Rozmanova nam je pojasnila, da bi bili v primeru bilateralnega sporazuma o posvojitvah med dvema državama postopki posvojitve bolj jasni, in dodala, da se »v tem primeru ne bi moglo zgoditi, da bi odločbo izdal nepristojen organ, ker bi se te določbe preverjale. Za posvojitelje bi bilo tudi lažje, ker bi vedeli, preko katerega organa to urejajo.« Kot je še pojasnila, konvencija v bistvu pomeni, da obstaja, če pride do posvojitve med dvema državama, določen dokument, ki narekuje postopke. Pri tem pa je pomembno to, da morajo starši, ki nameravajo posvojiti tujega otroka, upoštevati pravo tuje države. Upoštevati morajo njene zahteve ter pogoje, ki jih narekujejo njeni zakoni o posvojitvah. Pri tem nima naša država nobene pristojnosti. In prav tukaj lahko nastane težava. Posvojitev tujega otroka prinaša določeno tveganje, predvsem za starše, ki nimajo nobenega pravega pravnega zaledja. Ni zagotovila, kako je z otrokom, kako je bilo z njegovimi starši itd. Gre za tveganje, ki ga velikokrat odtehta velika želja po otroku. To je stvar posameznikove odločitve.
Drugače pa v Makedoniji trenutno ne moremo posvojiti. Dokler ne bo sklenjen bilateralni sporazum. Ko bo to narejeno je pa vsako primerjanje s tem kako je bilo nesmiselno. Saj bilateralni sporazum razčisti ravno to.
Kdo vodi posvojitev, na koga se obrnemo, kdo odloči če smo primerni in katere dokumente moramo dostaviti v Sloveniji in katere bo zahtevala Makedonija.
Tako da vsaj kar se tiče te države je smiselno počakati.
Kajti pri mednarodni posvojitve je potrebno dostaviti vse papirje na CSD, ta nam izda odlok o primernosti. Ta isti papir se sodno prevede v jezik države kjer bomo posvajali in zraven dodamo še dokumentacijo ki jo zahteva posamezna država. Torej slovenska dokumentacija plus dokumentacija države ki so ji izberemo (vsaka ima svoje različice) in vse skupaj sodno prevedemo.
Csd pa z mednarodno posvojitvijo nima opravka.
Torej če prav razumen , ko enkrat imaš odločbo o posvojitvi otroka v tuji državi je postopek pri nas enostaven. Samo z odločbo greš na matični urad in dobiš vse papirje za otroka !
To sprašujem ker sem zasledil da so bile težave ko so posvajali iz Kitajske kot državljani ZDA in državljani SLO , nato pa so imeli težave pri pridobivanju papirjev v Sloveniji! (post od Mamica dveh punčk )
Ma težave so in najbrž bodo dokler se stvar ne uteče. Pomembno je da je stvar zakonita! In če je vse narejeno po zakonu se lahko sicer zatakne vendar se stvari uredijo.
Pri posvojitvi ki jo omenjaš je bil postopek drugačen. Punčko so namreč posvojili v Ameriki (mož njihov državljan) in nato prišli v Slovenijo. Torej posvojitev ni bila narejena iz naše države. Ker je bil to najbrž prvi primer se je zataknilo, ampak uredilo, saj drugače itak ni moglo iti. Ti pa poje malo živčkov.Bo znala mamica kaj več povedat.
Načeloma pa naj bi potekalo takole:
-dobiš potrdilo od csd da si primeren za posvojitev
-greš v tujino, dobiš od tiste države potrdilo da otroka lahko posvojiš
-se vrneš v Slovenijo na ministrstvo s temi dokumenti, kjer vse skupaj potrdijo
-odpotuješ nazaj v otrokovo državo s temi dokumenti in tam dokončajo zadevo
-se vrneš v Slovenijo po otrokove dokumente in šele nato odpotuješ v tisto državo po otroka in se z njim vrneš v Slovenijo.
Seveda vse sproti sodno prevajaš.
Tako nekako je bilo meni razloženo. Vsa ta potovanja potekajo med ambasadami, ministrstvom in centrom odgovornim za posvojitve v tujini.
Mislim da tudi če najdeš državo ki bi te sprejela kot posameznika(kar je skoraj da nemogoče) je skrajno težko urediti vse papirje, da o stroških potovanja ne govorimo.
Drugače je pa ko države podpišejo sporazume. Takrat se vse olajša in postopek je točno opisan.
Vendar države ki so podpisale konvencijo teh sporazumov ne sklepajo več. To je bil star način delovanja. Danes delujejo agencije. One uredijo dokumentacijo in te usmerjajo kam moraš iti in kaj moraš dostaviti. In strošek ki ga plačaš njim, na koncu niti ni tako visok kot mogoče zgleda.
Pa še enkrat, posvojitve ki so potekale iz Makedonije v bistvu niso mednarodne posvojitve kot jih pozna svet.
To je bilo obdobje ko so še obstajali določeni sporazumi in spomini na skupno državo.
Tega ne moremo pričakovati od nobene države v svetu. In ali se najde način nekega utečenega delovanja ali pa ne bo nič. Namreč da bi si pari to urejali sami je nemogoče in nerealno.
Stvari morajo biti črno na belem napisane, vse ostalo je klepetanje.