Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Poslabsanje sluha in tinnitus

Poslabsanje sluha in tinnitus

Spostovani,

 

pred kratkim sem bila na pregledu ORL zaradi obcasnega piskanja v usesih

ADG kaze normalen sluh do 3000Hz obojestransko nato klin do 40 dB pri 6000 Hz desno ter 35dB pri 6000 Hz levo. Sum lokaliziram pri 15dB in 1500 Hz desno. Timpanogram je A obojestransko.

Prosim za tolmacenje izvida, stara sem 36let. Gre ze za hudo naglusnost? Kaj lahko pricakujem glede piskanja, ki trenutno ni ves cas prisotno, se bo to z upadom sluha veckrat in huje pojavlalo? Ob branju kaj tinnitus je, sem popolnoma osupla. A se res nikakor ne da omiliti?

Najlepsa hvala za vas cas!

E.

Pozdravljeni,

vaš sluh je v območju blage senzorinevralne izgube sluha, ki jo spremlja tinitus (tako je pri praktično vseh okvarah sluha), lahko se bio sšasoma tudi okrepil, saj se bo okvara poslabševala. Tinitus je torej spremljevalni znak, rezultat slabšanja čutnic v notranjih ušesih. Razlog okvare sluha pri mlajših letih je lahko

– genetski

– huda virusna okužba

– huda, ponavljajoča se akutna bakterijska vnetja srednjih ušes

– prejemanje kemoterapije ali citotoksičnih zdravil (še posebej pri nedonošenčku)

– poškodba glave z nezavestjo

– sistemska avtoimunska bolezen (običajno so prisotni še drugi telesni znaki ali okvare).

 

Ne moremo napovedati, kako hitro bo napredovala vaša izguba sluha – to bo pokazal čas. Na tinitus poskusite pozabiti, ga odmisliti, maskirati s šumi narave, zvočno bogatim okoljem.  Pri tem vam lahko pomaga tudi akupunktura.

Pomembno je, da zaščitite vaš sluh pred prekomernim ropotom, nenadnimi poki, glasno glasbo itd. Poskrbite za vnos vitaminov, mineralov in redno telesno gibanje.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close