Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni poslabšanje KOPB

poslabšanje KOPB

pozdravljeni,

diagnostirano imam blago astmo in KOPB v začetni fazi(pred 2 leti).sedaj pa me zanima v kolikem času se bolezen razširi oz, poslabša zdravstveno stanje,čeprav vem,da je to odvisno od mnogih dejavnikov(onesnažen zrak,kajenje),vem tud da lahko s to boleznijo še živijo leta in desetletja.ne kadim,prenehal ob diagnozi,imam samo Ventolin,ki ga do sedaj še nisem uporabil,ni bilo potrebe.
za odgovor najlepša hvala

lep pozdrav

Spoštovani,

najbistvenejši ukrep ste takoj ob postavitivi diagnoze že uresničili. Ker ste opustili kajenje.
S tem ste dosegli, da se vam pljučna funkcija (zmogljivost,kapaciteta) zmanjšuje v tolikšni meri, kot se vsem zdravim ljudem. Torej minimalno in zato glede KOPB, ki vam je bil razkrit v zgodnji fazi, nikoli v življenju ne boste imeli težav.
Seveda pa se je potrebno izogibati kakorkoli onesnaženemu zraku, kajti vaša pljuča so vendarle nekoliko okvarjena in zato bolj občutljiva. Svetujem cepljenje priti gripi in pnevmokoku.
Čim več se gibajte na svežem zraku.To povečuje obrambno sposobnost pljuč.

lep pozdrav

prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

gospod Šuškovič

najlepša hvala za odgovor

lep pozdrav Dušan

Spoštovani,

hvala za prijazen odgovor. Oglasite se s svojimi izkušnjami še kdaj!

lep pozdrav

prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

Spoštovani g. Šuškovič!
Leta 2004 mi je bila postavljena diagnoza KOPB I stopnje. Izvid CT pljuč je pokazal nežne začetne emifemske spremembe desnega pljučnega režnja( apikalno,posterobazalno), sicer je CT v mejah normale. Zdravnica mi je predpisala BERUDUAL N po potrebi. Do lanskega leta mi ga ni bilo potrebno jemati. Lani sem ponovno opravil spiriometrijo ,rezultat KOPB druge stopnje. Dobil sem
SPIRIVO. Po treh mesecih je izvid spiriometrije nespremenjen. Dobim še terapijo z spirivo za nadaljnih 6 mesecev. Pred enim mesecem sem prebolel močnejši prehlad, katerega sem prebolel s pomočjo kure 10 antibiotikov.
Do lanskega leta s hojo in pohodništvom nisem imel težav saj sem v treh letih prehodil celotne
Kamniško savinjske vrhove, Karavanke in Najvišje vrhove Julijcev( vključno z zimskim vsponom na Triglav)in to brez vseh težav. Letos pa so se težave pojavile v obliki pekoče bolečine v prsih, katera po nekaj minutah hoje preneha. Bolečina je intenzivna in ko postanem v hipu mine. Pričel sem z
aktivnimi vajami za predihavanje pluč. Star sem 62 let.
Vprašanje: Je bolečina v prsih lahko posledica napredovanega KOPSa ali je vzrok prebolen prehlad?

Spoštovani,

bolečina v prsih ni značilna niti za blag KOPB in tudi ne za stanje po prehladu,
Mi pa je sumljiva kot znak ishemične bolezni srca. Torej, da je nekaj morda narobe s koronarnim žiljem srca.
Svetujem takojšen pregled pri kardiologu ali vsaj na IPP.

Lep pozdrav

prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

New Report

Close