Poškodba kolena
Pozdravljeni,
pri nogometu sem si poškodoval desno koleno. Po opravljeni MR in obisku ortopeda je mnenje da gre za:
– tanka fisura hrustanca sulkusa trohlee v spodnjem delu (najverjetneje 4. stopnje),
– nekoliko hipertrofična medialna patelarna plika.
(vezi in meniskus so v redu)
Žal se poleg nogometa ukvarjam še z odbojko in košarko, torej s športi z žogo, ki za koleno niso ravno prijazni. Zanima me še vaše mnenje, v kolikšni meri se bom še lahko ukvarjal s temi športi in kakšno tveganje je s tem povezano. Pri 29 se mi kar zmegli, ko mi pravijo, da sem z nogometom zaključil.
Hvala za mnenje.
Spoštovani!
Pri Vas ugotovljena fisura trohlee je pogosta poškodba/degenerativna sprememba v kolenu in mnogim ne povzroča večjih težav. Res je, da lahko napreduje do napredovale obrabe patelofemoralnega sklepa, vendar na tej stopnji temu še ni tako. V kolikor se Vam pri obremenitvah pojavijo bolečine neposredno pod pogačico in se ojačajo, če pogačico močno pritisnete ob podlaga, potem Vam težave povzroča omenjena poškodba, sicer pa ne.
Medialna patelarna plika je normalna kolenska struktura, ki je pri Vas nekoliko hipertrofična (kar pomeni nekoliko zadebeljena oz. bolj obilna). Lahko povzroča bolečino nad medialnim stegneničnim kondilom, predvsem kot boleč preskok na notranji strani kolena nad pogačico pri krčenju sklepa. V prvi fazi bi glede te spremembe svetoval le funkcionalno zdravljenje: razgibavanje in obremenjevanje do bolečine, hlajenje po obremenitvi oz. ob bolečini ter analgorevmatik (Naklofen, Brufen, Nalgesin itd.). V primeru, da bi preskok in bolečine na notranji strani kolena ob pogačici vztrajale kljub izvajanju zgoraj naštetega, predlagam obisk pri kolensko usmerjenem specialistu ortopedu (ev. lahko tudi travmatologu v kolikor je dostopnost do travmatologa v Vaši regiji lažja).
Če povzamem: nobena izmed ugotovitev ni tragična. Obe lahko povzročata težave, ampak prepričan sem, da sta pogosti najdbi pri številnih rekreativnih športnikih. Posebej težave s patelarno pliko so lahko ozdravljive, v kolikor je to potrebno – artroskopska odstranitev. V kolikor bi vztrajale bolečine pod pogačico, lahko to predstavlja nekoliko večji problem, saj zdravljenje sklepnega hrustanca še vedno ni tako dodelano, da bi nosilo zanesljive rezultate. Tudi v tem primeru predlaga zgoraj navedene funkcionalne ukrepe, katerim lahko dodate še pogačični trak (lahko spremeni mesto obremenitve patelofemoralnega sklepa, tako da se izognete pritisku na poškodovani hrustanec). Poizkusite lahko tudi s per oralnimi pripravki za vzpodbujanje regeneracije hrustance (glukozamin in podobno), ki pa nimajo zanesljivega učinka. Kljub temu nekateri uporabniki poročajo o izboljšanju težav. V skrajnem primeru (predvsem v kolikor bi poškodba patelofemoralnega sklepa napredovala) boste potreboval kirurško zdravljenje. V tem primeru Vam ravno tako svetujem obisk pri specialistu ortopedu. Verjetno je za obravnavo hrustančnih poškodb v Sloveniji najboljši naslov prof. Drobnič na Ortopedski kliniki v Ljubljani.
Skratka, koleno hladite, dobro razgibajte, poizkusite z vajami vzdrževati mišično moč. Postopno se lotite športa. V kolikor bi težave vztrajale po postopajte kot zgoraj navedeno.
Srečno!