Poškodba kolena
Pozdravljeni, prosim za razlago izvida po poškodbi kolena.
MR preiskava desnega kolena;
Napotna diagnoza (stanje po poškodbi).
Precejšen suprapatelarni izliv. Obsežna septirana ter rupturirana Bakerjeva cista z razvitim tekočine
posteriorno v muskulaturi (prečno meri Bakerjeva cista cca 3,5 cm). Tanka mediopatelarna plika,
iritacija maščevja.
Stanje po distenziji kolateralnega ligamentarnega aparata (ohranjene kontinuitete z edemom
priležnih mehkih tkiv).
Tetiva kvadricepsa in patelarni ligament sta ohranjena.
Medialni meniskus videti ohranjene oblike ter intenzitete signala.
Lateralni meniskus je rupturiran v predelu anteriorne korenine.
PCL je ohranjene kontinuitete. ACL je edematozen, zadebeljen ter najverjetneje prekinjen že preko
celotne debeline pred femoralno insercijo – videz pomembne delne, lahko že popolne rupture.
Proksimalni tibiofibularni sklep je brez prepričljivih posebnosti.
Področje Hoffa maščevja je edematozno.
Patelarni hrustanec ( medialna in lateralna faseta ) in hrustanec trochlea femurja sta ohranjene
debeline.
Hrustanec medialnega in lateralnega kompartmenta sta ohranjene debeline.
Kontuzija lateralnega tibialnega kondila.
Zaključek:
Obsežen suprapatelarni izliv.
Obsežna septirana ter delno rupturirana Bakerjeva cista.
Stanje po distenziji kolateralnega ligamentarnega aparata.
Suspektna ruptura v anteriorni korenini lateralnega meniskusa ter precejšen postkontuzijski edem
lateralnega tibialnega kondila.
Videz pomembne vsaj delne, lahko že popolne rupture ACL
Hvala že v naprej in lep pozdrav.
Pozdravljeni,
v izvidu navajajo veliko prekomerne tekočine v sklepu (najverjetneje kri ali njeni ostanki), obsežen, večdelen, sicer prekinjen, s tekočino napolnjen in s kolenom povezan prostor za zadnjim notranjim delom kolena, stanje po nategu (delni poškodbi) notranje stranske vezi, sum na strganje povsem sprednjega dela zunanjega meniskusa (hrustnčno-vezivne ploščice) z oteklino podhrustančne kosti golenice ter vsaj delno, če ne celo popolno raztrganino sprednje križne vezi.
S kliničnim pregledom je potrebno ugotoviti, kaj od navedenega vam povzroča težave. Glede na opis MR je sicer zelo verjetno, da bo potrebno artroskopsko operativno zdravljenje.
Pozdravljeni,
po poškodbi kolena na smučanju pred 8 tedni sem danes dobila izvid MR. Prosila bi, če mi pomagate z razlago?
Sled tekočine v Bakerjevi burzi. Tanka mediopatelarna plika. Tanka horizontalna fisura posteriornega roga medialnega meniskusa. Stanje po poškodbi ACL (lahko vsaj pomembna delna ali že popolna ruptura pred femoralno insercijo). Fokus sveže kontuzije kostnine v posteriornem delu lateralnega tibialnega kondila ter v zunanjem delu lateralnega femoralnega kondila.
Najlepša hvala in lep dan želim.
Barbara
Pozdravljeni,
v izvidu navajajo sled tekočine v Bakerjevi cisti (prostor napolnjen s tekočino, v zadnjem notranjem delu kolena, ki je znak draženja v kolenu in povezan s kolenskim sklepom), tanko gubo sklepne ovojnico ob notranjem robu pogačici (normalna struktura), tanko vodoravno poko zadnjega dela vezivno hrustančne ploščice v notranjem delu kolena (raztrganina meniskusa), stanje po delnem, lahko tudi popolnem pretrganju sprednje kižne vezi ter oteklini podhrustančne kosti končnega zunanjega dela stegnenice ter začetnega zadnjega zunanjega dela golenice (poškodbi, ki običajno nastaneta pri pretrganju sprednje križne vezi).
Glede na to, da je od poškodbe minilo že 8 tednov, priporočam z odločitvijo o zdravljenju počakati 3 mesece od poškodbe. Do takrat, priporočam koleno popolnoma razgibati in okrepiti stegenske mišice. Pri tem priporočam pomoč fizioterapevta.
Po preteku 3 mesecev od poškodbe, priporočam opraviti meritev delovanja sprednjih križnih vezi obeh kolen z artrometrom GNRB, ki jo izvajajo na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani. Artrometer GNRB je trenutno najbolj natančna naprava za izmero delovanja sprednjih križnih vezi. Za termin meritve se lahko dogovorite s sodelavko, doc. dr. Renato Vauhnik, dipl. fizioterapevt – [email protected]. Priporočam, da pridete po izvedeni meritvi na pregled, na katerega prinesite prosim, poleg rezultatov meritve GNRB, tudi posnetke slikanje kolena z magnetno resonanco, katerega izvid ste navedla zgoraj.
Hvala za vaš čas in odgovor,
vaše strokovno mnenje bom vsekakor upoštevala.
Mogoče bi mi lahko odgovorili na dodatno vprašanje.
Moja težava je predvsem v tem, da noge ne morem popolnoma iztegniti in v iztegnjenem položaju obremeniti. Posledično ne morem normalno hoditi ampak šepam. Lahko vseeno izvajam vaje za krepitev mišic, dokler ne minejo 3 meseci?
Hvala še enkrat in lep pozdrav.
Barbara
Prosim.
Iztegnitev kolena je zelo pomembna! Priporočam, da čim prej obiščite fizioterapevta! Vaje lahko sicer izvajate kljub temu. Potrebno pa bi bilo pregledati posnetke MR, saj obstaja, sicer majhna, možnost, da je v kolenu mehanska ovira, ki vam preprečuje iztegnitev. V tem primeru priporočam čimprejšen artroskopski operativni poseg.