Najdi forum

Poškodba kolena

Odgovor na objavo uporabnika
mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg, 27.01.2023 ob 15:56

Spoštovani,

v izvidu navajajo defekta (osotnost) sklepnega hrustanca na delih končnega notranjega in zunanjega dela stegnenice, poko sklepnega hrustanca pogačice, ki sega čez polovico debeline in staro delno raztrganino sprednje križne vezi.

Zelo verjetno bo za odpravo težav potrebno artroskopsko operativno zdravljenje.

Spoštovani dr. Pilih.

Hvala za vaš hiter odgovor.

Se pravi po takšni operaciji kot navajate bi lahko pol vseeno bil zagotovo športno aktiven. Imam 40 let in od malega sem odvisen od tega. Za kakšen poseg pa gre to vem da ne morete odgovoriti dokler ne vidite dejansko stanje ampak a gre za dolgo rehabilitacijo po posegu?

Se vidimo v februarju,

Lep pozdrav in hvala

Spoštovani,

prosim.

Pred odgovorom moram pregledati vaše koleno in posnetke slikanja kolena z magnetno resonanco. Dokler ne vem, kakšen poseg bi bil optimalna rešitev, tudi ne vem, kako dolga bo rehabilitacija po njem.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

L.p.

Vceraj 9.6. Sem imela artroskopijo kolena.Odstranjen je bil izrastek na meniskusu,raztrganina na notranjem miniskusu ostala kot je bila.Zanima me sama bolecina kolena ni nekaj mocna ,je pa bolecina v spodnji misici.Tudi v mirujocem polozaju.Inekcij tokrat nisem dobila proti strdkom.Koleno lahko stegnem in seveda malo pokrcim.Zanima me samo ta bolecina v misici,in kako dolgo moram imeti povoj na nogi?Hvala

 

Pozdravljeni,

bolečina v mišici je najverjetnje posledica izlite krvi iz kolena, ki se je razširila v področje mišice. Ne glede na to, priporočam,da obiščete zdravnika, saj so, sicer redko, takšne bolečine lahko posledica goloboke venske trombmoze. Priporočam, da povoj odstranite 2 do 3 dni po operaciji. Dobro bi bilo, še posebej, če so zločenci pritrjeni le s povojem, da je zraven za to usposobljena oseba (zdravnik ali medicinska sestra).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

14.5.2023 so mi artroskopsko rekonstruiri RM d. rame.  Diagnoza: ruptura supraspinatusa desne rame. Nestabilna tetiva LHB. Adhezivni kapsulitis.
5 tednov po posegu sem bila na pregledu pri kirurgu. Status: še močno zavrti gibi v smeri zun. in notr. rotacije in elevacije zaradi prisotnega kapsulitisa. Dobila sem navodila za drugi sklop vaj v smeri aktivne asistirane antefl. leže na hrbtu in v smeri obeh rotacij na d. boku, poleg vaj iz prvega sklopa.
Prosim vas za nasvet, če smem plavati v mejah zmožnosti ali pa bi lahko s plavalnimi gibi (plavanja ni v mojih navodilih za vaje) poslabšala stanje.
Lepo se vam zahvaljujem za vaš čas in vas prijazno pozdravljam.

Spoštovani,

glede na to, da je od operacije minilo že več kot 6 tednov, lahko poskusite s plavanjem, vendar le do bolečinske meje in previdno (v plitki vodi).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Pred tremi tedni sem si pri padcu poškodovala koleno  (noge nisem mogla premakniti). Diagnoza pri urgentnem zdravniku: Distorsio genus sin, haemarthros genus sin – puktirali so mi 50 ml krvi. Rtg ni pokazal zloma, vendar ni bil izključen. Na kontrolnem pregledu po enem tednu rentgen  ponovno ne prikaže zloma,  dobila sem napotnico za CT kolena. Še vedno uporaba bergel, brez popolne obremenitve noge. CT po treh tednih po poškodbi pokaže: impresijska fraktura posterolateralnega dela platoja leve golenice v arealu 23 mm. V posteriornem delu znaša impresija do 3mm. Fraktura Schtazker 3 oz. AO 41 B21u. Znaki blage entezopatije kvadricepsa Klinični pregled:Ekstenzija je popolna, fleksija zaostaja 20%, kolateralni ligamenti so čvrsti. Lachmanov test je negativen. Razbremenilna hoja z uporabo bergel, razgibavanje kolena doma. Kontrola čez tri tedne; kontrola rtg, ki dvakrat ni pokazal ničesar.      Zanima me vaše mnenje glede ustreznosti terapije (brez mavca). Predvidevam, da bi bila potrebna tudi MR za ugotovitev stanja tkiva. Prosim za vaš nasvet in mnenje.  Lepo se vam zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam.

 

 

 

 

Spoštovani,

menim, da ste zdravljeni ustrezno. Vsekakor pa priporočam opraviti tudi slikanje kolena z MR, ki bo pokazalo tudi morebitne poškodbe mehkih tkiv.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani dr. Pilih, lepo prosim za nasvet.

Včeraj sem pri jemanju nakup. vrečk iz avta čudno obremenila levo nogo in me je v levem kolenu močno (!) uščipnilo.

Ne spomnim se, če je tudi kaj počilo ali kaj podobnega, me pa od takrat dalje boli koleno na zunanjem delu ob strani. Ko premikam nogo, zelo boli – še najbolj pa pri hoji po stopnicah navzdol.

Zatečeno je tudi malo, in sicer na zunanji strani kolena, rahlo pa boli že ob dotiku.

Naj počakam, če bo v nekaj dneh izzvenelo ali naj prosim zdravnico za napotnico za MR/UZ ali ni nič potrebno, ker najbrž ni hujšega? Kaj vi mislite?

Sem pa tik pred postipkom IVF v tujini, zato se bom kasneje (od druge polovice okt dalje, če bo uspešno) kakšnim magnetom ipd. izognila.

Hvala in lp.

Tadeja

Spoštovani,

priporočam, da se z osebno zdravnico dogovorite za izdajo napotnice za slikanje z magnetno resonanco, ki jo naredite čim prej, vsekakor pa pred postopkom IVF, nato pa priporočam pregled s posnetki ter izvidom.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close