Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza Poseg TVT ali mehanske metode?

Poseg TVT ali mehanske metode?

Spoštovana ga. Meglič,

Imam že več kot 10-letne težave z nenadzorovanim uhajanjem urina, po porodih se je stanje poslabšalo do te mere, da skoraj ne morem več izvajati športnih aktivnosti brez vložkov, urin uhaja tudi med seksom – stara sem 40, v dobri kondicijski formi, pred in po porodi sem redno izvajale Keglove vaje, imam tudi izjemno močne vaginalne mišice kljub porodom, po porodu je prišlo sicer do spustitve maternice in po vsej verjetnosti tudi do ohlapnosti mišic sfinktra mehurja. Ko uriniram ni tistega občutka, da uriniram in koliko vode teče, oziroma je občutek, kot da bi imela nekaj v sečevodu, kar bi oviralo iztek urina- ni tistega občutka, ali je curek, ali samo kapljice. če pritiskam pa v sunkih, torej uriniram v curkih , pa občutek je. Letos sem opravila tudi UZ trebušnih organov, kjer je vse v mejah normale, brez sprememb.

Opravila sem urodinamski test, kjer s provokativnimi metodami ( spuščanje vode iz pipe, spiranje stranišča) ni bilo težav oziroma uhajanja, po vstavitvi katetra in impliciranju tekočine tudi ni bilo nenadzorovanega uhajanja, je pa seveda nastopilo veliko iztekanje urina ob poskokih, kihanju, kašljanju – že pred implikacijo tekočine, kot tudi po implikaciji. Ponoči zdržim brez težav in mi ni potrebno urinirati, tudi če pijem po 20. uri npr. 2-3 dl tekočine.

Zanima me, ali lahko pričakujem operativni poseg TVT. Na preiskavi mi je bilo namreč rečeno, da verjetno standardne mehanske metode in oralna terapija v mojem primeru ne bodo pomagale kaj dosti. Sprašujem vas pa zato ker sem pri svojem ginekologu po preiskavi naročena šele čez mesec in pol…

Hvala in lep dan vam želim!

[sup][/sup]
Pozdravljeni!
Po vašem opisu nehotenega uhajanja urina sklepam, da gre za stresno urinsko inkontinenco. Kot ste sami pravilno ugotovili, je stresna urinska inkontinenca posledica nosečnosti, porodov in ohlapnosti mišic medeničnega dna, iz kakršnega koli drugega vzroka.
Ohlapnost mišic medeničnega dna ne pomeni samo slabšanje funkcije mišice zapiralke (sfinktra), ampak tudi posledica porušenega anatomskega kota med uretro in mehurjem.
Mehur in uretra (cevka, ki vodi iz mehurja) imata med sabo kot, ki se vse bolj zapira, čimbolj se mehur polni. To dodatno preprečuje iztekanje urina pri polnem mehurju. Ko postane medenično dno ohlapno in se nožnica z mehurjem povesi, se s polnjenjem mehurja vse bolj odpira kot med mehurjem in uretro. Pritisk na izhodu iz mehurja je vse večji.
Imamo različne metode popravljanja zrušenih razmerij na medeničnem dnu. Zdravljenje stresne urinske inkontinence je odvisno od stopnje težav. Večinoma pridejo ženske k zdravniku, ko so težave že zelo velike. V teh primerih je terapija lahko le še kirurška. Stopenjsko pa si terapevtske metode sledijo od manj agresivnih, za blažje stopnje uhajanja urina, do operativnih posegov, ki so namenjeni težjim inkontinencam.
Vi ste še mlada in mišice imajo še veliko možnosti za izboljšanje delovanja. Poleg Keglovih vaj in TENSa, bi vam svetovala tudi magnetni stol in lasersko dvigovanje sprednje stene nožnice. To so manj agresivni posegi, za lažje oblike stresne urinske inkontinence.
TVT je operativni poseg (v anasteziji, lahko lokalni), pri katerem s trakovi spremenimo lego baze mehurja in uretre. S tem spremenimo tudi kot med mehurjem in uretro. Trakov se ne da več odstraniti. Ker je to vendarle operativni poseg, ki spada med enostavnejše, nosi s sabo zaplete operacije. Svetujem vam, da najprej izčrpate vse manj agresivne metode zdravljenja stresne urinske inkontinence.
Sabina Senčar, dr.med., specialist ginekologije in porodništva.

Sabina Senčar, dr. med.

Spoštovani,

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Pozdravljeni!
Prosim preberite moje sporočilo o možnostih zdravljenja stresne urinske inkontinence, razporejene od neinvazivnih, do malo invazivnih in invazivnih (opetativnih) metod zdravljenja.
Lep pozdrav in srečno! Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close