Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija ponovljena škrlatinka

ponovljena škrlatinka

Pozdravljeni,

že na začetku se opravičujem, ker bom dolga.
Hči je v petek (predvčerajšnjim) zjutraj dobila zadnji odmerek Ospena po 10-dnevni terapiji zaradi škrlatinke. Začela se je z zelo srbečim izpuščajem in praktično brez vročine. Včeraj zvečer se ji je ponovno pojavil izpuščaj, ki se je danes razširil. Zjutraj je dobila Claritine, ker sem bila prepričana, da je alergijska reakcija, ker pa ni bilo bolje, sva šli na Metelkovo, kjer je bris potrdil, da ima spet škrlatinko. Spet brez vročine in z zelo srbečim izpuščajem.
Dežurne P zaradi gužve nisem uspela ničesar vprašati, zato za odgovore lepo prosim vas. Je to še zmeraj ista bolezen, ki se še ni pozdravila, ali je uspela dobiti nov sev? Vmes je bila zaradi zaključnih prireditev res v vrtcu (ko ni bila kužna), ampak saj je bila ves čas na AB…
Imamo še 13 mesečnega fantka in s setrico sta večinoma v zelo tesnem stiku. Tako sta bila tudi pred izbruhom “prve” škrlatinke in on se začuda ni nalezel. Je to možno (se še dojiva, nekaj zaščite najbrž še dobi) ali bi bolezen lahko potekala netipično? Tik pred škrlatinko je sam prebolel 6. bolezen in ko je njegov izpuščaj zbledel, je dobil drobne pikice po ličkih. Sicer ne prav pordele ampak ravno toliko, da kožica ni čisto gladka. Pikice ima še vedno, danes jih je dobil še po komolcih. Ni ravno tipično za škrlatinko, kajne? Skrbi me, da se ne bi kaj zapletlo zaradi nezdravljenja, če je to sicer potrebno. Poleg tega bi moral biti cepljen pred 10 dnevi in smo cepljenje prestavili na prihajajoči teden ravno zaradi bolezni. In tokrat smo na istem, če je bila hči vmes kužna (je bila??).

Še enkrat oprostite zaradi vse te zmede in najlepša hvala že v naprej.
Lp,kanna

Šrkatinka se lahko ponovi, tudi će med samim zdravljenjem ali takoj po njem ali pa čez nekaj dni ali tednov ali mesecev. Ne gre za neučinkovitost zdravila. Pravzaprav ne vemo natančno, zakaj do tega pride, menimo pa, da je potrebno zdraviti (preprečevanje poznih zapletov nezdravljenih streptokoknih okužb na sklepih, ledvicah in srcu).
Velja, da otroci do 2. leta starosti ne zbolijo za lokaliziranim streptokoknim vnetjem (npr. angina), pač pa, da prebolijo okužbo kot bakteriemijo (vdor bakterij v kri, običajno z visoko vročino in bakterijskimi kazalci vnetja). Kar pa ne velja za otroka, ki so v tesnem stiku z nekom, ki preboleva streptokokno okužbo. Bi kar predlagala strep test tudi za 13 mesečnika, da bi bili čisto prepričani, da ne gre za to okužbo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
upoštevali smo vaš nasvet in prosili za bris tudi pri sinu. Bil je negativen, opravljen pa zadnji dan, ko bi bila hči še lahko kužna. Včeraj zvečer (5. dan po brisu) je mali zakuhal na 38,4, vročino malo pod 38 je imel tudi danes, ostalih znakov pa ne. Naša P te dni ne dela, če bi vročina še trajala, sem nameravala na pregled pojutrišnjem. Vendar pa je mali ravnokar bruhal (3 ure po hranjenju, prebudil se je), zato me zanima, če bi bilo bolje, da gremo že jutri k dežurnemu. Mislite, da bi se lahko tudi tako pozno pojavila škrlatinka ali je bolj verjetno, da ima kaj drugega?
Še enkrat hvala za vašo pomoč in lp,
kanna

Dan ali dva po začetku vročine, če otrok ni akutno, torej nenadno in zelo prizadet (videti bolan), je čisto v redu za pregled.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
danes zjutraj smo bili na pregledu. Mali je dve noči še lajajoče kašljal, ob tem bruhal in ima diagnosticiran laringitis. Dobili smo Claritine, ki ga izpljune, ampak nekje sem ujela, da vi Claritina niti ne priporočate. Danes je že tretja noč (oz. večer), pa kašelj še kar ne gre na bolje. težav z dihanjem sicer nima oz. minejo takoj, ko ga damo na mrzel zrak, še vedno ima povišano temp.. Napadi torej niso hudi, zato me še toliko bolj čudi, da še vedno laja (in zvečer ob kašlju bruha). In ob tem me skrbi – ali je možno, da laringitis povzroči škrlatinka (streptokok)? Če na hitro ponovim od zgoraj – starejša sestrica jo je imela 2x, vmes je bil mlajši (13 mes) na brisu, ki je bil negativen, težave so se pojavile 5 dni kasneje (hkrati je to tudi 5 dni po prenehanju kužnosti sestrice). Je torej možno ali je inkub. doba že mimo in je povzročitelj res virus? Strep testa danes nismo naredili.
HVala v naprej in lp,
kanna

Streptokokna okužba ne povzroča akutne otekline glasilk (= obstruktivni laringitis z lajajočim kašljem). Največkrat ga povzročajo virusi (adenovirus, virus infeluence, virus parainfluence, tudi RSV, rinovirusi).
Antihistaminiki (Claritine) niso nikjer v uradnih, strokovnih smernicah navedeni kot katerakoli možnost zdravljenja krupa, torej laringitisa. Razen v primeru, da gre za nenadno oteklino glasilk v sklopu alergijske otekline zgornjih dihal (kar pa je glede na večdnevni potek in vročino pri vašem otročku nemogoče).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Joj, ne veste, kako mi je odleglo, najlepša hvala 🙂
Poznam nekoga, ki mu pred leti niso zdravili škrlatinke, ker je potekala netipično, pa sem bila malo na trnih… Virus bomo pa zmogli, pravzaprav smo ga že skoraj premagali, če ni še na koga preskočil.
Lepo, prijetno poletje vam želim,
kanna

Ja, dejansko imate prav in strah je utemeljen. Pri svojem delu uporabim velikokrat strep test in po več letih lahko mirno priznam, da bi mnogo streptokoknih okužb spregledala, ker ne potekajo tipično, da pa bi mnogokrat predpisala nepotreben antibiotik, ker angina izgleda streptokokna, pa ni, ker je bris negativen (in tudi potem se izkaže, da ne gre za streptokokno okužbo).
In se potem vprašam, koliko je spregledanih streptokoknih okužb, ki niso zdravljene in tako lahko povzročijo pozne zaplete na sklepih, srcu in ledvicah.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close