Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija ponavljajoča vnetja mehurja, papilomi in povišano št. proteinov

ponavljajoča vnetja mehurja, papilomi in povišano št. proteinov

Pozdravljeni!
Stara sem 24 let. Cca. 2 leti imam ponavljajoča vnetja mehurja, tudi 2x mesečno, običajno pred menstruacijo. Takrat pogosto hodim na vodo, saj imam občutek, da me tišči v mehurju. Voda je krvava, uriniranje je boleče, vendar nikoli pekoče. Občutek v mehurju je kot da me nekaj “reže”. Pijem najmanj 2l tekočinednevno. Osebna zdravnica mi je predpisovala Primotren, kasneje mi je zdravilo zamenjala za Nolicin, ker Primotren ni več pomagal.
Laboratorijski izvidi ob vnetju so naslednji: U-proteini 3, Sediment_Erci 6-8ST., Sediment_Lkci SR.ŠT., Sediment_Bakterije MALO, Sediment_Ostalo ŠT.PL.IN REP.CEL., U-štetje eritrocitov 22, U-štetje levkocitov 45. Vodo sem dala tudi že 2x v enem dnevi in sicer takoj 1. jutranjo doma in potem čez 1h še v laboratoriju. Izvidi 1. urina so bili: U-proteini 1, Sediment_Erci 2-3ST., Sediment_Lkci 5-7, Sediment_Bakterije MALO, Sediment_Ostalo PL.CEL., U-štetje eritrocitov 7, U-štetje levkocitov 18. 2. urin: U-proteini 2, Sediment_Erci POS., Sediment_Lkci 2-3, Sediment_Bakterije ŠT., Sediment_Ostalo PL.CEL., U-štetje eritrocitov 0, U-štetje levkocitov 7.
Februarja letos sem šla tudi na odvzem krvi, kjer je izvid bil v redu, vse kategorije so bile znotraj določenih meja. Istega meseca sem bila na pregledu pri urologu. Ugotovil je diagnozo: D30.4 Papillomathosis urethrae. Izvid urologa: ST: Abdomen je pod nivojem prsnega koša, palpatorno b.p., ledvena predela sta prosta. CSKP: Zastanka ni, kapaciteta je normalna, sluznica je difuzna, neznatno pordela, urin je bister, ostiester je na tipičnem mestu, v distalnem delu uretre je več nitkastih papilomov. Papilome so mi odstranili in rekli, da težav več ne bi smela imeti. Vendar imam še vedno pogosta vnetja mehurja. Vročine nimam, tudi ledvica me ne bolijo. Po operaciji sem opravila tudi ultrazvok. Izvid: Ledvici ležita na običajnih mestih in sta po velikosti v mejah normale. V obeh ledvicah je nekaj do 3 mm velikih hiperehogenih formacij. Obe 118 mm vzdolžno. Ehogenost njunega parenhima je primerna, debelina obojestransko do 17 mm. Votla sistem nista razširjena. Konture sečnega mehurja so dobro vidne. Sluznica mehurja je na zadnji steni dvignjena za 2,5 mm v področju, ki meri 13 mm2. Drugih odbojev iz lumna ni.
Skrbi me, da ni kaj resnejšega, ker imam pogosta vnetja mehurja in izvidi urina niso nikoli povsem v redu. Že 10 let imam U-proteine od 1-3, 0 je bil le 2x v teh letih. Pred 5 leti so se mi pričeli migrenski glavoboli (če je to tudi lahko kako povezano z mehurjem ipd.), ostalih zdravstvenih težav nimam. Katere preiskave lahko še opravim, bojim se, da se mi vnetja ne bi razširila na ledvica ali maternico in kaj pomeni povišano št. U-proteinov, je to možen znak okvare ledvic?

Spoštovani!

Opravili ste že veliko preiskav in se pri tem o vaših težavah posvetovali z več strokovnjaki, tako da težko dodam kaj novega.
Glede proteinov v urinu (še zlati takrat, ko ni vnetja oziroma je to ozdravljeno) – da, lahko gre za znak dogajanja v ledvicah – v tej zvezi se zbere 24-urni urin in določi, za koliko in katere proteine gre – to je stvar zdravnika za ledvice – internista nefrologa. Tudi sicer se ženske s pogostimi vnetji sečil večkrat posvetujejo tudi z nefrologi.
Ne navajate, da bi z urinokulturo po Sanfordu potrdili, za katere bakterije – povzročitelje vnetja gre in da ste dokazali njihovo eredikacijo. Tudi ne navajate RTG slikanja s kontrastom (IV urografije), ki bi opisala anatomijo sečevodov.
Koliko tekočine popijete, ni tako važno kot, koliko je polulate. To naj bo vsaj liter in pol (1.5l). Za to je navadno potrebno popiti več kot 2 litra.
V izvidu urina, ki ga navajate, ne najdem podatka o vrednosti pH urina – če je urin alkalen (pH nad 7), ga lahko poskusite nakisati s C-vitaminom (da bo pH okrog 6). Če je izrazito kisel, ga lahko s citrati (pomaranče, lubenice) nevtralizirate (da bo pH okrog 7). Načeloma pri vnetjih želimo, da bi bil urin čimbolj kisel, vendar to ne velja za vse enako.
Če se težave pojavljajo točno povezano z menstrualnim ciklusom, je tu možnost jemanja kemoprofilakse (antibiotika) v kritičnem obdobju ali pa hormonske manipulacije – kontracepcijske tablete. Če kontracepcijske tablete že jemljete, je smiselno pomisliti o vplivu na lokalno sluznico in morda kljub mladosti razmisliti o kratkotrajni uporabi lokalnega estrogena.

Torej – beljakovine v urinu razčistite pri nefrologu. Če ne bo bolje, včasih ni druge, kot da preglede ponavljamo in čas potem pokaže, kam se stvar razvija.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close