ponavljajoča se vnetja
Spoštovani,
rodila sem pred tremi meseci.
V začetku zadnjega trimesečja nosečnosti so mi zaradi ponavljajočih se glivično-bakterijskih vnetij opravili mikrobiološke preiskave (bris), kjer so ugotovili prisotnost glive streptokoka skupine B.
Tudi sedaj, po porodu, se obilen izcedek še vedno ponavlja, nekaj časa je bil rumeno zelen, sedaj je rumen.
V petek sem naročena (samoplačniško) na odvzem brisa PAP, pa me zanima, če je možno opraviti še kakšno preiskavo glede na omenjene težave. Občasno me boli v spodnjem delu trebuha,
V predelu nožnice pa me tudi občasno rahlo srbi, peče pa me ne.
Ali svetujete opraviti tudi UZ, glede na to, da mi le-tega ginekologinja ni opravila na prvem poporodnem pregledu(le-.ta je bil sicer bp)?
Vnaprej hvala.
Lp,
M
Spoštovani,
ultrazvočni pregled ni običajni sestavni del poporodnega pregleda in če ni klinično nič posebnega, ga ginekolog tudi ne dela. Če se bo ginekologu ob pregledu, kamor odhajate v kratkem, ultrazvok zdel potreben iz kakršnega koli že razloga, vam ga bo priporočil in tudi opravil. Razen če si ga iz kakršnega koli že razloga posebej močno želite, pa ni potrebno, da ga dodatno zahtevate samo zaradi tega, ker ste po porodu.
Pri pregledu bo ginekolog lahko tudi ocenil videz izcedka in vam lažje kot jaz na daljavo svetoval morebitne dodatne preiskave ali zdravljenje. Rumeno-zelen izcedek običajno pomeni glivično ali mešano glivično-bakterijsko okužbo. V takem primeru lahko bodisi opravimo bris na bakterije in/ali glive; lahko pa se tudi odločimo za empirično zdravljenje (tj. zdravljenje, ki “pokrije” večino najpogostejših povzročiteljev, ne da bi jih pred tem posebej mikrobiološko določali.)
Streptokok skupine B nas skrbi v nosečnosti, saj lahko sproži tudi zelo nevarne zaplete pri novorojenčku. V nožnici sicer zdravih žensk pa nas njegova prisotnost ne moti in marsikdaj izgine sam od sebe. Nanj opozorite le v morebitni prihodnji nosečnosti.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni!
Stara sem 29.let in se že od svojega 18.leta borim z ponavljajočimi vnetji nožnice.Hodim redno na 3-6 mesecev na preglede in imam že dve leti policistične jajčnike.Ob vsakem pregledu mi ginekolog predpiše Sumame in pa Dalacin vaginalno kremo.Lansko leto Marca sem zaradi enomesečne krvavitve bila na čiščenju in dobila naslednji dan izvide,da sem na maternici imela polip velikosti mandarine katerega moj ginekolog konec decembra ni opazil,ko sem bila na pregledu na katerem mi je delal tudi ultrazvok.Že nekaj let moram imeti 24 ur na dan vložek,ker je izcedek tako močan,da ne smem biti brez njega. Tudi na današnjem pregledu se je vaja ponovila,Sumamed in Dalacin..itd..policistični levi jajčnik,na desnem cista..itd. Zanima me kaj mi priporočate naj še storim,naj spremenim prehrano,milo…? Uporabljam le mila za intimno nego,še največkrat samo vodo,spolnih odnosov nimam tudi po tri štiri mesece,ker me med spolnim odnosom dobesedno vse cvere,ne samo peče in v njih enostavno ne uživam.Ne vem zakaj me moj ginekolog ne pošlje na nadaljne preiskave od česa sploh se vnetja pojavljajo. Vesela bom vsakršnega Vašega nasveta,ker sem nad seboj enostavno že obupala.Hvala že v
naprej.
Lp Anita
Spoštovani,
zakaj vam ginekolog ne opravi dodatnih preiskav ali vas usmeri drugam, ne morem vedeti, na to vprašanje vam lahko odgovori le sam. Če so težave tako dolgotrajne in hude, je vsekakor potrebno raziskati vzrok in tega žal po internetu ne bova mogli. Policističnih jajčnikov, krvavitve in polipa kot dermatologinja ne morem verodostojno komentirati. Glede na predpisane antibiotike očitno vaš zdravnik meni, da je vnetje povzročeno z bakterijami. Če se je enako zdravljenje ponovilo že večkrat, pa ni učinka, gre bodisi za bakterije, odporne na ta antibiotika (npr. mikoplazmo), ali pa za drug vzrok, med pogostejšimi so glive kvasovke. Pred naslednjim antibiotičnim zdravljenjem bi bilo smiselno opraviti mikrobiološke preiskave (bris na patogene bakterije in glive). Če v zadnjih mesecih niste prejeli antimikotika, si lahko v lekarni brez recepta kupite vaginalete Canesten in jih v nožnico vstavljate 3 večere zapored. Škode si s tem ne morete narediti, lahko pa da boste s tem terapevtskim poskusom prišli od odgovora.
Če so težave tako hude, kot pravite, s spremembo prehrane ali mila verjetno ne bo mogoče doseči bistvenega izboljšanja. Tak ukrep bi lahko bil učinkovit pri alergiji, ki pa se mi zdi iz opisa vaših težav malo verjetna (razen če bi bilo vsemu skupaj pridruženo še srbeče vnetje zunanjega spolovila, česar pa ne omenjate). Prehrano z manj sladkorja sicer običajno svetujemo pri ponavljajočih se glivičnih vnetjih in je tudi sicer bolj zdrava, vendar niti ni povsem jasno, koliko je učinkovita, vsekakor pa je pri vas treba najprej raziskati vzrok. Pri tem pa vam lahko pomaga le zdravnik ob pregledu.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni!
Pred približno šestimi meseci, mi je ginekologinja vzela bris v nožnici – na mestu kjer lulamo, in rezultat je pokazal, da imam bakterijo E.Coli. in da je najprimernejše zdravilo Amoksiklav, katerega sva pila jaz in parnter. Glede na to, da sem jaz popila dve dozi teh zdravil, ker mi ni bilo nič bolšje, me je moja ginekologinja poslala na dermatovenerološko kliniko v LJubljani. Tukaj so mi vzeli le bris nožnice, ne pa brisa tam kjer mi ga je vzela ona v njeni ambulanti. Rezultati so bili negativni. Vendar mene še vedno srbi v delu, kjer gremo na vodo. Osebna zravnica je pač rekla in me tudi napotila v laboratorij na odvzem urina in ugotovila da imam jaz to bakterijo v vodi. Dala mi je tablete Primotren. Zanima me, če je to edino zdravilo za zdravljenje te bakterije, ker to je res neprijeten in moteč občutek? Poleg tega sem si kupila tudi kapsule brusnice.
Že vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor.
Lep pozdrav!
Spoštovani,
v Ambulanti za spolno prenosljive okužbe na Dermatovenerološki kliniki v Ljubljani se ženskam ob izključevanje spolno prenosljive okužbe vedno vzame dva brisa: sečnice in materničnega vratu. Tako da so tudi vam gotovo vzeli bris “tam, kjer ženska lula” in ne samo bris materničnega vratu, ki je v nožnici.
Srbež sicer lahko spremlja okužbo sečil, na splošno pa ni najbolj značilen znak bakterijske okužbo. Običajno prej pomislimo na glive in na številne okoljske dejavnike, ki občutljivo sluznico tam dražijo. Spisek najpogostejših vzrokov za srbež spolovila najdete na tej povezavi. Razmislite, kaj od naštetega bi veljalo za vas. Bakterije v urinu najdemo pogosto, odvisno je, v kolikšnem številu so prisotne in sploh ni nujno, da vam delajo težave. Pogosto se tudi zgodi, da sta prisotni dve težavi hkrati: najprej neko banalno vnetje, ki ga ženska poskuša obvladati s kakšnimi pripravki brez recepta, ti pa sluznico razdražijo, ali pa se spremembe razdražijo zaradi perila, toaletnega papirja … Če jeste zelo začinjeno hrano, je lahko tudi posledica izločanja teh dražečih presnovkov z urinom.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni!
Glede na to, da s fantom načrtujeva otroka me zanima:
– moja ginekologinja mi je decembra vzela bris zunanjega dela – v predelu urinirajna in raziskava je pokazala da imam v seču prisotno bakterijo E.coli. Zanima me, če je ta bakterija nevarna za plod? Kote sem iz člankov prebrala, je to bakterija ki se dalj časa zdravi? Ali je boljše da se prej pozdravim in šele potem lahko načrtujeva otroka?
– kaj lahko zanosim tudi npr. 3 dni pred in 3 dni po menstruaciji ali moram prav počakati plodne dneve?
Zahvaljujem za Vam za odgovore!
lp
Spoštovani,
številne površine človeškega telesa – koža, sluznice, prebavila nožnica – si poseljene z mikroorganizmi, ki pa so na vsaki lokalizaciji drugačni. E. coli je običajen “prebivalec” črevesa; če od tam pride npr. v nožnico ali sečila in se preveč namnoži, pa lahko dela težave. Ker sta črevo in spolovilo anatomsko blizu, je možno, da se kakšna bakterija tu in tam “pritepe” na neustrezno mesto. Ponavadi tak klatež sčasoma izgine sam od sebe, saj je življenjska doba bakterij kratka, tako da ne povzroča težav. Zato je naše ukrepanje vedno odvisno od količine najdenih “neustreznih” bakterij in od klinične slike, ne pa zgolj od prisotnosti oz. pozitivnega izvida.
Nič niste napisali, zakaj vam je ginekologinja vzela bris oz. kakšne so vaše težave. Okužbo z E. coli sicer običajno pozdravimo hitro, za vnetje spodnjih sečil (mehurja) ponavadi predpišemo 5 dni antibiotičnega zdravljenja. Marsikdaj pa zadošča zgolj pitje velikih količin tekočine, po možnosti z uroantiseptičnim delovanjem (ursi ali brusnični čaj), ki izpira sečila in odplakne bakterije.
Sama prisotnost E. coli na zunanjem spolovilu ni ovira za zanositev, se je pa treba vprašati, kako je bakterija (iz črevesa – vašega ali partnerjevega, posredno ali neposredno) tja prišla. To se lahko zgodi pri kateri koli ženskih, pogosteje pa pri tistih, ki imajo analne odnose, ter pri ženskah, ki se po opravljeni potrebi narobe brišejo. Vedno se je treba brisati v smeri od spolovila proti zadnjiku, ob vsakem potegu z novim kosom papirja oz. novim robčkom, da se bakterije iz okolice analne odprtine ne prenašajo na spolovilo. Sama prisotnost bakterije, če ni težav, ne zahteva nujno antibiotika, svetujem pa pitje veliko tekočine – vsaj 1,5 do 2 litra dnevno – in ustrezno higieno.
“Plodni dnevi” so običajno sredi ciklusa, nikakor pa ne smemo misliti ali se celo zanesti na to, da lahko ženska zanosi le okrog 14. dne. Na svetu je na kupe otrok oz. ljudi, spočetih na “neplodne” dni, saj je ovulacija zelo nepredvidljiva. Marsikatera ženska čas ovulacije prepozna po povečanem libidu, kar pa seveda ni 100 % zanesljiv kazalec niti garancija za zanositev. Ob načrtovanju nosečnosti redni spolni odnosi vsak 2. dan povečajo možnost zanositve in nobenega razloga ni, da bi se že takoj v začetku koncentrirali na določene dni, razen morda če je kateremu od partnerjev tolikšna frekevenca odnosov prenaporna ali če za to nimata možnosti. Predvsem pa pristopite k vašemu projektu čim bolj sproščeno in si ga ne zapletite z odvečnim načrtovanjem.
Lep pozdrav,