Pomoč pri motnjah hranjenja v Mariboru
Na vas se obračam s prošnjo, da mi svetujete, kam se lahko obrnem. Sorodnica ima namreč motnjo hranjenja, zelo suha s 40 kilogrami, zdaj pa je pri zdravniku, ker je dehidrirana od neke zastrupitve.
Prehranjuje se zelo malo, ima pa čustvene težave zaradi staršev in se sama verjetno ne zaveda, da ima težave. Niti se tega ne zavedajo njeni starši.
Kam se lahko obrnemo v Mariboru, da ji bodo pomagali? Verjamem, da so v raznih društvih usposobljeni za reševanje teh težav, vendar bi radi najprej zdravniško mnenje, saj imamo občutek, da se bodo njeni starši šele tako začeli resneje zavedati te težave.
Hvala vsem.
Pozdravljeni,
motnje hranjenja so kompleksen problem. Zavedati se morate, da se kljub vašim željam, trudu ne bo nič rešilo čez noč. V prvi vrsti morate sprejetni nekaj kar je izredno težko – da se ne bo nič premaknilo naprej, dokler tega vaša sorodnica ne bo videla kot problem. Motnje hranjenja so za osebo ki se vanje zateče – nenačrtno -izhod iz težav, s katerimi se ne more drugače soočiti. Pomagate pa ji lahko na razluične načine: Na spletnis trani ženske svetovalnice si preberite vse kar o MH najdete, poleg tega preberite na vrhu spiska sporočil kako pomagati osebi, ki ima motnje hranjenja. Če je odrasla oddelek za psihohigieno, ki je na ulici talcev 9, tel. 02/ 2286 200, če je mladoletna – Zdr. dom Adolfa Drolca, Dispanzer za pedopsihiatrijo, Vošnjakova 4/III, tel. 02/ 22 86 354. Lahko se obrnete na njenega splošnega zdravnika, da izda napotnico, za nujni sprejem v bolnišnico, vendar to le, če je mladoletna in če zdravnik oceni, da je to potrebno. Tudi, če se upira. Če pa ni več mladoletna pa prisila ne bo nič rešila. V tem primeru vam nevladne organizacije, ki delujejo v MB še kako pomagajo – v vsakem primeru. Zavedati se morate, da ne bo nič rešeno, če začne jesti, ker je problem globji. Potrebno je istočasno delati na obeh ravneh – mogoče da poskusite tudi v ključitev v psihoterapijo. Potrebno je reševati oboje hkrati, da se bo počasi premaknilo na bolje.
Obiščite nevladne organizacije v MB, posvetujte se tudi z zdravniki, boljši vpogled boste dobili v vse to. Je pa pomembno, da ne pozabite poskrbeti tudi zase – vključite se v podporno skupino za svojce v kolikor v MB je, vendar mislim, da je. Tam boste dobili odgovore na vprašanja iz prve roke, če pa ne, pa se lahko za kakšno srečanje dogovorite tudi na ženski svetovalnici, pri gospe Ani Ziherl, ki že dolga leta deluje na tem področju in ima potrebne izkušnje. Pokličete jo lahko na 01/25 11 602.
Vse dobro vam želim.
Tatjana